Blog
Pupilla Libertatis
GPS
GPS Grzegorz GPS Świderski
110 obserwujących 1374 notki 1708673 odsłony
GPS, 29 stycznia 2018 r.

Różnorodność kryptowalut

228 10 1 A A A
Niektórzy uważają, że kryptowaluty, a w szczególności bitcoin, musi nieuchronnie pójść do lamusa historii, bo to jakoby piramida finansowa, która się musi kiedyś zawalić, jak każda taka piramida. Nie mają racji. Bo bitcoin to nie piramida, ale bańka spekulacyjna
Kryptowaluty uratują świat <- poprzedni odcinek serii
Otóż pęknięcie bańki spekulacyjnej wcale nie spowoduje, że bitcoin pójdzie do lamusa, to znaczy upadnie, przestanie być używany. Moim zdaniem spekulacja na nim będzie się odbywać nadal, nawet po pęknięciu bańki, i takich pompowań i pęknięć będzie jeszcze wiele. Aż sytuacja się ustabilizuje, może za kilka lat, może za kilkanaście, tak, że bitcoin stanie się tym, do czego został stworzony, czyli do pełnienia roli waluty służącej rozliczeniom elektronicznych transakcji handlowych.
To jest nieuchronne, bo to najlepsza waluta (niekoniecznie bitcoin, ale kryptowaluta - bo są one ciągle ulepszane i pozbawiane pewnych wad, które ma bitcoin), jaką człowiek wymyślił. Kryptowaluty mają wszystkie zalety państwowych walut fiducjarnych i żadnych ich wad, więc waluty państwowe nie są alternatywą - są tworem, który nieuchronnie konkurencję z kryptowalutami przegra. Jedyną realną konkurencją mogą być tylko kruszce i waluty na nich oparte. Ale to raczej nie konkurencja, ale uzupełnienie. 
Pękanie baniek spekulacyjnych na kryptowalutach to nie zapowiedź ich upadku, ale zapowiedź ich stabilizacji.
Niektórzy z kolei chwalą kryptowaluty, bo są one jakoby deflacyjne. Bitcoin ma w swoim algorytmie zaszyty limit wszystkich wirtualnych monet, jakie mogą trafić do obiegu – nigdy nie będzie ich więcej niż 21 milionów. A ponieważ liczba towarów w obiegu handlowym rośnie, to musi to spowodować deflację na walucie.
Mniej więcej tak jest, ale niedokładnie. Inflacja i deflacja zależy od liczby transakcji w danej walucie w czasie, a nie od liczby towarów. Więc waluta może podlegać inflacji też wtedy, gdy ją inna waluta zacznie wypierać z obrotu. Więc nie musi być tak, że dana waluta, której jest stała ilość, musi podlegać deflacji, gdy rośnie liczba towarów. Nowe towary może obsłużyć inna waluta. Bitcoin głównie może obsługiwać transakcje zdalne na większe kwoty - do mikropłatności się nie nadaje, bo ma zbyt duże koszty transakcyjne. No i teraz nie nadaje się do obsługi transakcji handlowych w ogóle, bo trwa na nim ostra spekulacja. Więc inne waluty czy kryptowaluty są nadal potrzebne.
Kluczowe jest to, że dzięki kryptowalutom ludzie nauczą się, że jest możliwe i wskazane operowanie wieloma walutami na raz - tak by każdą używać do innych celów, by wykorzystać inne zalety. Inna waluta będzie służyła do mikropłatności (zapałki w kiosku), inna do zakupów przez Internet, inna do kupna domu czy samochodu, inna do oszczędzania, inna do spekulacji etc. To zlikwiduje obecny monopol walutowy i to jest kluczowe!
Dlatego rozwój kryptowalut jest bardzo ważny - one uratują świat przed krachem finansowych, który się zbliża, a jest związany z tym, że ten system prawie wszędzie jest taki sam - oparty jest na państwowej walucie fiducjarnej i rezerwie cząstkowej w banku centralnym. Ten system jest zły, ale ma monopol. Zastępowanie go jakimkolwiek innym monopolowym systemem nie zmieni tego zła. Bankowość może być zdrowa i sensowna tylko w warunkach szerokiej konkurencji walutowej.
Więcej na ten temat pisałem tu:
Grzegorz GPS Świderski

następny odcinek serii -> Kryptowaluty mają wartość!

Libertariański stosunek do zwierząt  <- poprzednia notka
następna notka -> Niepokojące zjawiska

tagi: gps65, bitcoin, kryptowaluty, monopol walutowy

Opublikowano: 29.01.2018 20:18. Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 17:26.
Autor: GPS
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą.


Mój e-mail: gps65(szympans)interia.eu

By wyszukać moje notki należy w guglu wpisać słowo kluczowe "gps65" i dowolną frazę dotyczącą kwestii, którą być może kiedyś poruszałem


Zgadzam się na dowolne rozpowszechnianie, publikowanie, kopiowanie, przeinaczanie i wykorzystanie moich notek, ale proszę przy rozpowszechnianiu, czy publikowaniu w innych miejscach, dołączać na końcu link do oryginalnej strony, z której notka została skopiowana.


Proszę nie zamieszczać w komentarzach pod moimi notkami filmów czy obrazków lub długich tekstów przekopiowanych z innych miejsc, bo to niepotrzebnie obciąża stronę. Traktuję to jako spam. Zamiast tego proszę wstawiać odnośniki do źródła informacji. Polecam tworzenie notek blogowych i gdy są na temat to umieszczanie u mnie linków do nich. Zachęcam do dyskusji merytorycznej. Osoby niegrzeczne wypraszam, a jak to nie poskutkuje blokuję.


Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Ale po co jakaś wykładnia, jeśli oficjalna definicja jest bardzo jasna i jednoznaczna? Rada...
  • @Lubicz ...
  • @W kapeluszu Panama  Też myślę, że ma rację. Krótkie przeszkolenie wystarczyło, by...

Tematy w dziale Gospodarka