Jan Bodakowski Jan Bodakowski
96
BLOG

Poznaj żywot Harro Harringa XIX wiecznego duńskiego pisarza, który wspierał polską walkę o

Jan Bodakowski Jan Bodakowski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Jan Bodakowski
Poznaj żywot Harro Harringa XIX wiecznego duńskiego pisarza, który wspierał polską walkę o niepodległość

Wypada pamiętać i przypominać te postacie z historii, które deklarowały poparcie dla sprawy polskiej. Jedną z nich był Harro Harring, Duńczyk, niemieckojęzyczny pisarz, Polak z wyboru, poeta, bojownik o wolność narodów, prześladowany przez carską policje.

Biografie Harro Harringa polskim czytelnikom przybliżyła Krystyna Szayna-Dec w 248 stronicowej, wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk, książce „Najgroźniejszy agitator sprawy polskiej. Awanturniczy żywot Harro Harringa Kazimirowicza, poety, bojownika o wolność, Polaka z wyboru.

Harro Harring żyjący w latach 1798–1870 „był zarówno niebywale popularnym w swej epoce poetą, jak i niepospolicie odważnym bojownikiem o wolność narodów, prześladowanym do końca swoich dni przez… carską policję. Mając niespełna 30 lat został ułanem, oficerem gwardii przybocznej wielkiego księcia Konstantego w Warszawie. W zamian za świetną służbę zaproponowano mu tam stanowisko… międzynarodowego szpiega carskiego na dworach europejskich. Kiedy oburzony odmówił, przedstawiono mu alternatywę: kazamaty na Syberii. Niewiele czekając czmychnął z Warszawy; ścigano go do granicy, a potem – niemal do końca życia. W każdym kraju, gdzie zjawiał się Harro Harring, ambasadorzy carscy żądali wydalenia go. Ich żądaniom czyniono (już wtedy…) zawsze zadość!”

Jak przypomina wydawca pracy Harro Harring podróżował po Europie, „do Ameryki Północnej i Południowej. Często pod przybranymi nazwiskami. I zawsze walczył. Najpierw podwójnym orężem, czyli bronią i piórem; wielokroć raniony i kontuzjowany, przez 34 lata z kulą pistoletową w piersi, która ugrzęzła tam w wyniku pojedynku. Potem posługiwał się tylko piórem. Jego porywające wiersze uwielbiano na wszystkich kontynentach; wiele z nich poświęcił bohaterom Powstania Listopadowego i uciemiężonej Polsce. Zakochany w pięknej polskiej arystokratce, związał się na zawsze z jej ojczyzną i przybrał polskie nazwisko Kazimirowicz”.

Harro Harring „najbardziej zasłynął oskarżycielskimi tekstami wobec rosyjskiego despotyzmu pt. „Pamiętnik o Polsce pod rosyjskim panowaniem”. Obnażył brutalność oraz cynizm carskiej władzy i ostrzegał przed nią, otwierając oczy wielu osobom w Europie i Ameryce. Kiedy na dodatek zdemaskował ważnego moskiewskiego szpiega na Zachodzie, barona von Schweizera, nie mógł już zaznać spokoju ze strony tajnych służb. Czując stałe niebezpieczeństwo, nigdy nie wychodził z domu bez pistoletu i sztyletu”.

Jak przypominają wydawcy pracy „przepędzany, aresztowany, uwalniany w wyniku interwencji porządnych ludzi, trwał niezłomnie przy swoich ideałach. Bardzo płodny pisarz i publicysta, władający dziewięcioma językami. Opublikował ok. stu tomów swoich utworów, a mimo to żył nieraz w skrajnej nędzy, ratowany od śmierci głodowej przez przyjaciół. Uznawany za rewolucjonistę stał się jednak obiektem ostrej publicystycznej napaści Karola Marksa, ponieważ zwalczał rodzący się właśnie komunizm, który uważał za „bałamutny filozoficzny materializm i ateizm”. Ostatni tekst publicystyczny z 1869 roku poświęcił (po angielsku) swej przybranej ojczyźnie i zatytułował znamiennie „Do wrogów Polski”.”

Harro Harring urodził się w 1798 duńskim wówczas Szlezwiku-Holsztynie. Wspierał walkę narodowowyzwoleńczą greckich chrześcijan przeciwko islamskiej tureckiej okupacji. Popierał ruchy demokratyczne i narodowe w Niemczech i we Włoszech. Brał udział w wiośnie ludów, był krytykowany przez Karola Marxa. Harro Harring uznawał komunizm za szkodliwą społecznie utopie, sprzeczną z godnością ludzką.

Jan Bodakowski
image

Brzydki. Biedny. Niedoceniony. Nielubiany.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura