317 obserwujących
912 notek
3989k odsłon
  1637   2

Michta: Polska potrzebuje strategii. Wojna Ameryki z Chinami jest realna

Polska potrzebuje długoterminowej strategii dotyczącej przede wszystkim bezpieczeństwa. Wojna amerykańsko-chińska może wybuchnąć w ciągu pięciu lat i to mieć wpływ także na sytuację Polski – twierdzi w podcaście Układ Otwarty Andrew Michta.

Polska potrzebuje długoterminowej strategii niezależnej od krótkiego cyklu wyborczego – mówi w podcaście Układ Otwarty amerykański ekspert ds. bezpieczeństwa, profesor Andrew A. Michta 

W ocenie mojego gościa najbliższe kilka lat będzie niezwykle ważne dla przyszłości i bezpieczeństwa Polski i Europy. Dlatego też jako kraj potrzebujemy stworzenia wielkiej strategii. Jej podstawą powinna być hierarchia interesów. Na jej szczycie jest interes, za który jest się gotów umrzeć. Potem interes, za który jest się w stanie iść na wojnę, a na końcu interes peryferyjny za który jest się w stanie zapłacić.  

W przypadku Polski głównym celem powinno być zapewnienie bezpieczeństwa narodowego – twierdzi Michta. Jako kraj flankowy NATO powinniśmy kształtować to, co się dzieje za naszą granicą - Białorusi, Ukrainie, Mołdawii i komplikować strategię realizowana w tym rejonie przez Putina. Kolejne piętra w hierarchii powinny dotyczyć sfery ekonomicznej. Pomimo dużego gospodarczego skoku dalej w dużej mierze jesteśmy krajem produkującym podzespoły. Powinniśmy promować naszą innowacyjność, ustanawiać własne korporacje i globalne marki. 

Aby było to możliwe, konieczna jest reforma systemu edukacji. Polska ma sporo zdolnych młodych ludzi, którzy studiują na zagranicznych uczelniach. Zdaniem Andrew A. Michta Michty powinniśmy stworzyć im tu takie warunki, które zachęcą ich do powrotu i prowadzenia swoich biznesów w Polsce. 

Sytuacja geopolityczna Polski zmienia się. Rosja staje się coraz bardziej agresywna. Berlin i Paryż dążą do federalizacji Unii Europejskiej. Światowy system, którego gwarantem była hegemonia Stanów Zjednoczonych zaczyna się kruszyć.

Chiny wykorzystały zaangażowanie USA w wojnę z terroryzmem. W tym czasie dokonały skoku cywilizacyjnego dzięki transferze produkcji i kradzieży własności intelektualnej – uważa Michta. Tymczasem Ameryka ma wojska niedostosowane do globalnego konfliktu. USA przebudowuje dziś armię, ale skupia się na potencjalnym konflikcie na Pacyfiku. 

Jeśli dojdzie tam do wojny, Ameryka nie będzie w stanie zapewnić pełnego bezpieczeństwa Europie. 

Ta sytuacja stwarza idealne warunki dla Putina, aby szantażować Europę i zagrozić m.in. Polsce. Dlatego też zdaniem Michty kluczowe jest, by europejska część NATO odbudowała swoją zdolność bojowe tak, by Europa mogła skutecznie odstraszać Rosję niezależnie od tego co działoby się na Pacyfiku. Zdaniem Michty wojna Ameryki z Chinami może wybuchnąć w ciągu najbliższych pięciu lat.

Układ Otwarty jest niezależnym podcastem. Możesz go wspierać tu: https://patronite.pl/igorjanke

https://igorjanke.pl

Lubię to! Skomentuj56 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka