Blog
Janke Post
Igor Janke
Igor Janke były dziennikarz
312 obserwujących 885 notek 3815161 odsłon
Igor Janke, 23 lipca 2017 r.

Panie Prezydencie, Pański ruch

4891 398 1 A A A

Dziś wszystko w ręku prezydenta. To jest czas, by przejął polityczną inicjatywę.

Aparat sprawiedliwości potrzebuje bardzo głębokich, odważnych zmian. To jest konieczne i to jest moment, by to zrobić. Część reform jednak przygotowano bez namysłu i wprowadza się je w fatalny sposób.  Mamy pewność, że następna ekipa – kiedykolwiek zacznie rządzić -  odwróci reformy wprowadzone przez PiS. Dla zasady. I cofniemy się.

Reformy trzeba  przygotować tak, by nie było zarzutu o upolitycznianie sądów i  by trudniej było je odwrócić, choć jasne jest, że duża część środowiska sędziowskiego tak czy inaczej będzie oponować. Chodzi o zbudowanie instytucji silnego państwa na lata a nie o jednorazowe, krótkotrwale zwycięstwo tej czy innej grupy.

Prezydent musi zdobyć się dziś na odwagę. Wyjść z własną polityczną inicjatywą. Nie przeciw rządowi i PiS, ale razem z obozem, który go wsparł. Oczywiście jego działania mogą nie być przyjęte przez wszystkich z entuzjazmem, ale to on jest samodzielnym podmiotem politycznym z najsilniejszą legitymacją wyborczą i musi przekonać obóz PiS od współpracy w tej sprawie. Bo cel jest wspólny. 

Prezydent powinien dziś posadzić swoich ekspertów, przygotować nową wersję ustaw, rozpocząć szerokie konsultacje społeczne i polityczne w tej prawie. Po tym co się stało, nikt już nie będzie mógł zanegować potrzeby zmian i twierdzić, że tak było do tej pory, jest dobrze. Prawie wszyscy przyznają już, że reformy są konieczne – i to jest już sukces obozu rządowego.

Do rozmów prezydent powinien zaprosić także przedstawicieli obozu dziś protestującego i włączyć ich do dyskusji. W ten sposób utrudni im w przyszłości  negowanie reform i ich odwracanie.

Andrzej Duda zapowiedział referendum konstytucyjne i wcześniejszą debatę poprzedzającą głosowanie. Prace nad reformą aparatu sprawiedliwości byłyby świetnym wstępem do konstytucyjnej dyskusji.

W ten sposób prezydent może ochronić ideę wielkiej reformy, pomóc ją porządnie przygotować i wdrożyć. Obozowi rządowemu pomogłoby to wyjść z twarzą z dzisiejszej sytuacji, a wszystkim stronom- ugasić kryzys, w jaki wpadliśmy.

Dziś nie wystarczą drobne gesty, dziś potrzeba  odważnego działania. Bo nie chodzi o kosmetykę a o wielką reformę, której nie można stracić. Ale nie można też rozmontować państwa.

Panie Prezydencie, Pański ruch.


Opublikowano: 23.07.2017 14:43.
Autor: Igor Janke
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

prezes niezależnego think tanku Instytut Wolności, www.instytutwolnosci.pl, partner w firmie doradczej Bridge

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • Dzięki za ten tekst. Bardzo boli mnie, kiedy wielu moich kolegów czy ludzi o zbliżonych...
  • Droga Janko, bardzo mi przykro z powodu tych komentarzy. To podłe, ale nie warto tym się...
  • @INTAQ Na naszych zasadach - jesli coś będzie nie tak - będzie reagować. Na żadne...

Tematy w dziale Polityka