1 obserwujący
10 notek
7686 odsłon
67 odsłon

Czy europejski “Zielony ład” zagrozi Polskiej Miedzi?

Wykop Skomentuj2


Właśnie usłyszałem w Radio 24, że “pogłębianie” w UE tzw, “Zielonego ładu” (czyli dalsze zmniejszenie emisji CO2) będzie związane ze zwiększonym zapotrzebowaniem na miedź potrzebną do konstrukcji prądnic wiatrowych i podłączeń paneli fotowoltaicznych.
 
Potrzebne będzie także zwiększenie grubości i ilości miedzianych przewodów niezbędnych do połączenia rozproszonych źródeł “zielonej energii” między sobą, jak również z sieciami przesyłowymi.
 
W związku z powyższym, polski potentat na rynku miedziowym – KGHM (7 miejsce na świecie w produkcji miedzi, drugie w produkcji srebra) będzie musiał ograniczyć wydobycie i produkcję miedzi (a przy okazji także srebra) ze względu na rosnące koszty energii potrzebne do jej produkcji, a związane z coraz większymi dopłatami do emisji CO2. UE planuje w związku z tym pokrycie spadku produkcji miedzi w Europie importem (głównie z Chin Ludowych).
 
Ktoś mógłby pomyśleć, że decydenci w UE mają “coś z głowami”. Ja jednak myślę, że wszystko zostało wcześniej sprytnie zaplanowane, a jeszcze w dodatku chcą oni upiec “dwie pieczenie na jednym ogniu”.
 
Raz, że polski przemysł zapłaci zachodnim gospodarkom (zwłaszcza Niemiec i Francji) zwiększone (rosnące z roku na rok) kwoty podatku za prawa do emisji CO2, ale co chyba najważniejsze, przy okazji spowolni się rozwój gospodarczy Polski, o co UE zresztą usilnie zabiega i skutecznie czyni od początku lat 90-tych ubiegłego wieku poprzez różnych “hamulcowych” polskiej gospodarki, jak i narzucając ustawodawstwo sprzyjające ekspansji gospodarek krajów zachodnich Unii Europejskiej w Polsce.
 
A co z redukcją emisji CO2 w skali globalnej? – ktoś może zapytać. Przecież w Chinach do wyprodukowania miedzi też przecież potrzebna jest taka sama ilość energii (emisji CO2), co w Europie. Dobre pytanie. Ale czy kogoś ono w ogóle obchodzi?
 
Skoro Polska dużo wcześniej była zmuszona sprowadzać w ramach jakichś tam europejskich parytetów energii odnawialnej drewno z lasów deszczowych z Afryki i Malezji, aby spalać je w polskich elektrowniach, w miejsce polskiego węgla, to i sprowadzaniu miedzi z Chin Ludowych do UE (a także do Polski) nie ma czemu się dziwić!
Janusz Żurek

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka