Jarosław Banaś
Nie ma tekstów bez podtekstów. /własne/
7 obserwujących
74 notki
37k odsłon
  391   1

"Głosy we mgle" inaugurują nadawanie słuchowisk w nowej ramówce Jedynki

Od lewej: reż. Marek Głuszczak, Antonina Żbikowska  jako "dziewczynka w niebieskim płaszczu", Lesław Żurek jako niemiecki dowódca i realizator Maciej Kubera. Fot. Joanna Pach-Żbikowska
Od lewej: reż. Marek Głuszczak, Antonina Żbikowska jako "dziewczynka w niebieskim płaszczu", Lesław Żurek jako niemiecki dowódca i realizator Maciej Kubera. Fot. Joanna Pach-Żbikowska

Od tego tygodnia następuje zmiana w ramówce radiowej Jedynki. Słuchowisk Teatru Polskiego Radia, które dotychczas były emitowane w weekendy, będzie można teraz słuchać w czwartki i niedziele o 21:00. W najbliższy czwartek (29.04) będziemy mieli okazję doświadczyć niezwykłej onirycznej opowieści pt. “Głosy we mgle” autorstwa Jarosława Banasia w reżyserii Marka Głuszczaka. Słuchowisko otwiera nową porę nadawania spektakli Teatru Polskiego Radia w Jedynce.

“Głosy we mgle” to metaforyczna opowieść o spotkaniu dwóch osób: niemieckiej pisarki pogrążonej w depresji i polskiego żołnierza tęskniącego za ukochaną. Autor słuchowiska stwarza przestrzeń do rozmowy postaciom, które nie mogłyby się spotkać w rzeczywistości - jedna z nich już nie żyje, a druga nie powinna była zostać poczęta. Bohaterowie "Głosów we mgle" obcują z obrazami walk o "nadmorskie miasteczko" w którym ludzie giną, choć wynik bitwy jest już dawno przesądzony.

W onirycznej wędrówce przez "lęk człowieka", bohaterowie poruszają się po "cienkiej, patetycznej linii, która zakreśla nieskończoną i nieznaną ciszę. W tej ciszy i w wyobraźni, rodzą się opowieści.” Prowadzi ich cytat z wiersza i przekonanie, że istniejemy tak długo, dopóki trwają opowieści. Słuchowisko ma cechy programowe, uznające metaforę, jako sposób opowiadania świata. Czy Świat realny różni się od snu na jawie i doświadczeń ludzkości, które przechowujemy w naszych pamięciach? Wszystko istnieje, tylko my tego nie dostrzegamy - odpowiadają bohaterowie słuchowiska "Głosy we mgle".

Utwór powstał dla Teatru Polskiego Radia z inspiracji utworem „Källans återuppståndelse” Anny von Hausswolff , wierszem Waltera Ljungquista i muzyką Dmitrija Szostakowicza.

Realizacja połączyła mistrzów teatru radiowego z nową generacją twórców - w głównych rolach usłyszymy Annę Seniuk i Krzysztofa Szczepaniaka, a towarzyszyć im będą zarówno doświadczeni aktorzy jak i debiutanci w Teatrze Polskiego Radia. Do tych ostatnich zalicza się także reżyser, absolwent Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz kursu reżyserii radiowej w Szkole Wajdy i TPR, Marek Głuszczak.

Obsada:

Helga: Anna Seniuk

Jan: Krzysztof Szczepaniak

Narratorka i Matka Helgi: Dorota Landowska

Lekarz stary: Marcin Troński

Lekarz młody: Jakub Zając

Antonio (Naukowiec): Mariusz Bonaszewski

Agent: Waldemar Barwiński

Reżyser: Jakub Kamieński

Dowódca: Lesław Żurek

Dziewczynka w niebieskim płaszczu: Antonina Pach-Żbikowska

Żołnierz 1., Żołnierz polski i Dźwiękowiec: Jakub Lasota

Żołnierz 2., Operator i Głos z planu: Mateusz Grydlik

Kobieta: Milena Staszuk


Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Scenariusz i opracowanie muzyczne: Jarosław Banaś

Reżyseria: Marek Głuszczak

Teatr Polskiego Radia. “Głosy we mgle”. Premiera: Program Pierwszy Polskiego Radia, 29.04. godz 21:00.


PS Jest mi niezmierni miło, jako autorowi słuchowiska zaprosić Autorów i Czytelników "Salonu24" do słuchania słuchowisk radiowych w nowych godzinach nadawania ale przede wszystkim do komentowania i recenzowania utworów. Nieoficjalnie dowiaduję się, że audytorium Słuchaczy Teatru Polskiego Radia szacuje się na około 0,5 miliona odbiorców.   


Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura