44 obserwujących
1884 notki
2546k odsłon
  2464   0

Polski Ład: Rozwoj czy etatyzm i socjalizm +?

fot. Piotr Łysakowski
fot. Piotr Łysakowski

Gdzie w tym wszystkim są ułatwienia dla przedsiębiorców, którzy w normalnej gospodarce są głównym motorem wzrostu? Którzy zbudowali nasz dobrobyt przez ostatnie 30 lat? Gdzie jest ów – zapowiadanych przez premiera Gowina – czerwony dywan? Zdążyłem już skonsultować to z kilkoma przedsiębiorcami w moim okręgu wyborczym. I oni tam nie widzę niczego, co pomogłoby im realnie tworzyć miejsca pracy. Rozwijać się. 

Wczoraj obóz rządowy zaprezentował swoje plany na najbliższy czas, które nazwał Polskim Ładem. Co z tego będzie? Oto kilka refleksji: 

Po pierwsze: pytanie brzmi, czym skończą się te plany? Czy zostaną wprowadzone w życie tak jak 500 + czy obniżenie wieku emerytalnego? Czy też będzie z nimi tak jak z milionem samochodów elektrycznych i budową mieszkań? Równie dobrze mogą być wprowadzone w życie, jak też pozostać na papierze czego dowodzą losy różnych przedsięwzięć PiSu Tu trzeba poczekać. Naprawdę nie mamy pewności czy mi skończą się te plany. 

Po drugie: zakładając, że jednak zostaną wprowadzone w życie, widzę choćby 2 pozytywy. Obniżenie podatków dla sporej grupy Polaków, przez podniesienie kwoty wolnej i podwyższenie progów podatkowych. Warto zauważyć też zniesienie podatków od emerytur – co zresztą od lat było jednym z głównych postulatów PSL – Koalicji Polskiej. Diabeł tkwi w szczegółach, bo rodzi się choćby pytanie: z czego zostaną uzupełnione ubytki w kasie państwa, wynikające z tych operacji? Z zadłużania się? Ubytków w dochodach samorządów? Jeśli tak, to już wcale nie wygląda to tak różowo, jakby chcieli rządzący. 

Po trzecie: Zachęty dla emerytów aby dłużej pracowali. Bardzo pozytywny pomysł, ale – powiedzmy sobie szczerze - jest to w inny sposób próba zasypania dziury w systemie emerytalnym, którą wcześniej stworzył PiS przez obniżenie wieku emerytalnego, a więc próba rozwiązania czegoś, co się wcześniej samemu stworzyło. 

Po czwarte: podniesienie składki zdrowotnej. Teoretycznie, w okresie po pandemii to dobry pomysł, pytanie jednak w kogo to uderzy? Na pewno w samozatrudnionych. Czy będzie to kłopot także dla innych grup? Tego nie wiemy to jest przed wami. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach, na które musimy poczekać. 

Po piąte: jak słusznie zauważył profesor Witold Orłowski, w całym tym planie mówimy głównie o dzieleniu pieniędzy, a nie o ich pomnażaniu, czyli o wzroście gospodarczym. 

Owszem, ten wzrost będzie stymulowany przez to, że spora grupa Polaków będzie miała więcej pieniędzy w kieszeniach, ale mniej będzie stymulowany przez inwestycje. 

Pytanie jest proste. Gdzie w tym wszystkim są ułatwienia dla przedsiębiorców, którzy w normalnej gospodarce są głównym motorem wzrostu? Którzy zbudowali nasz dobrobyt przez ostatnie 30 lat? Gdzie jest ów – zapowiadanych przez premiera Gowina – czerwony dywan? Zdążyłem już skonsultować to z kilkoma przedsiębiorcami w moim okręgu wyborczym. I oni tam nie widzę niczego, co pomogłoby im realnie tworzyć miejsca pracy. Rozwijać się. To jest zasadniczy problem. Jeśli ma być to całościowy program, to przede wszystkim musi być dla tych, którzy ciągną gospodarkę, a więc dla przedsiębiorców, a nie jakby obok nich. Jakby oni w ogóle nie istnieli. To jest zasadniczy problem. 

I kwestia ostatnia. Jeśli to jest propozycja całościowa, to pytanie gdzie w tym wszystkim są samorządy? Cała sprawa jest znowu jakby obok nich. Oby – powiedzmy sobie to wprost – nie przeciw nim. Ja rozumiem, że rząd nie lubi samorządów i właśnie dlatego to milczenie jest zastanawiające. To że nic o nich nie mówi można uznać za wręcz złowrogie. 

Krótko mówiąc, na tym etapie, nie wiemy czy przedstawiono nam program rozwój + czy też etatyzm i socjalizm +? Tu pewności nie ma. To nam pokaże czas.


Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl

Poznań 2.0 – najważniejsi w jednym miejscu – bo informacja nie musi być nudna

http://miastopoznaj.pl/ 

Wielkopolski Portal Osób Niepełnosprawnych – www.pion.pl       


Lubię to! Skomentuj93 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka