47 obserwujących
1930 notek
2613k odsłon
  573   0

To Kukiz zdecyduje jak opozycja pójdzie do wyborów parlamentarnych

fot. Piotr Łysakowski
fot. Piotr Łysakowski

Zakończyły się wybory prezydenckie w Rzeszowie. Zakończyły się sukcesem opozycji. Sukcesem, który nie powinien upajać i powodować snucie planów na przyszłość, tylko mobilizować do ciężkiej pracy. 

Załóżmy, że to w ramach tej ciężkiej pracy, słychać już nawoływania, aby opozycja poszła do wyborów na jednej liście. Wtedy - argumentują nawołujący do tego - sukces jest pewny. Jak w Rzeszowie. 

Nie podzielam tej opinii. Uważam, że formuła startu opozycji w najbliższych wyborach parlamentarnych, zależy tylko i wyłącznie od ordynacji wyborczej. Konrad Fijołek odniósł taki sukces, bo wybory w których wygrał, były de facto tym samym, czym są wybory do Senatu. Jedna lista, na niej wszyscy kandydaci i wygrywa ten, kto ma najwięcej. Tak w uproszczeniu. I wtedy tak zwana „wspólna lista opozycji” naprawdę się opłaca, czego dowodem jest i zwycięstwo Fijołka i obecna większość senacka. 

Jeśli jednak ordynacja sejmowa będzie - tak jak dziś - w całości proporcjonalna, to jakakolwiek wspólna lista, skończy tak jak wspólna lista opozycji do wyborów europejskich 2019. Czyli porażką. 

Tak naprawdę więc, odpowiedź na pytanie w jakiej formule opozycja pójdzie do najbliższych wyborów parlamentarnych, zależy od Pawła Kukiza. Dlaczego od Pawła Kukiza? 

Bo jednym z punktów, na których mu zależy – rozumiem że jest to także przedmiotem porozumienia z PiSem, chociaż w relacji z dzisiejszej konferencji prasowej tego nie znalazłem – jest ordynację mieszana. Ordynacja, w której przynajmniej część mandatów sejmowych będzie obsadzana w okręgach jednomandatowych. 

Jeśli tak będzie, to w tych okręgach właśnie, takie porozumienie opozycji - jak w wyborach uzupełniających na prezydenta Rzeszowa - ma sens. Jeśli natomiast część, bądź wszystkie mandaty sejmowe będą obsadzone według obecnej ordynacji, to nawoływanie do wspólnej listy wyborczej opozycji nie ma najmniejszego sensu. 

Koalicja Polska ma z taką listą złe doświadczenia. I nie chce ich po raz kolejny powtarzać.


Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl

Poznań 2.0 – najważniejsi w jednym miejscu – bo informacja nie musi być nudna

http://miastopoznaj.pl/ 

Wielkopolski Portal Osób Niepełnosprawnych – www.pion.pl     
Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka