38 obserwujących
1826 notek
2429k odsłon
455 odsłon

Gdzie Jarosław Kaczyński zrobi, a gdzie nie zrobi z Polski Chin?

fot. P. Beym
fot. P. Beym
Wykop Skomentuj14

Nie wykluczam natomiast, że może Jarosław Kaczyński chcieć Chiny naśladować w innym obszarze. W obszarze nazwijmy to tak praworządności. Ale nie wiem czy akurat ta kwestia jest źródłem chińskiego sukcesu gospodarczego.

Dzisiejszy mój wpis będzie bardzo krótki. Czytam ostatnio bardzo ciekawą książkę Jacka Bartosiaka: "Rzeczpospolita – między lądem, a morzem". Dużo tam jest o rywalizacji współczesnych, światowych mocarstw. Głównie o rywalizacji Chin z USA. I kiedy tak o tym czytam, to przypomniał mi się pewien cytat z Jarosława Kaczyńskiego. 

W kolejną rocznicę Stanu Wojennego, na zorganizowanej z tej okazji demonstracji, która – jak rozumiem – miała sugerować, że rządy Donalda Tuska są kontynuacją Stanu Wojennego właśnie, 13 grudnia 2011, Jarosław Kaczyński mówił tak: 

"Gdyby nie to chore państwo, gdyby nie te sojusze różnego rodzaju interesów i interesików, nasz naród znany z przedsiębiorczości parłby do przodu jak Chiny. Bylibyśmy na czele Europy, na czele świata. Dźwigamy na plecach potężny worek kamieni. Musimy go w końcu zrzucić, musimy się obudzić. Obudź się Polsko! (https://wiadomosci.wp.pl/kaczynski-bylibysmy-jak-chiny-na-czele-swiata-6031650840687233a). 

Otóż z lektury książki Jacka Bartosiaka jasno wynika, że jedną z przyczyn takiej potęgi chińskiej gospodarki jest zupełny brak wypadków na kwestie socjalne. Pytani przez zachodnich dziennikarzy chińscy decydenci, kiedy ich kraj zdecyduje się na wprowadzenie jakiegoś systemu emerytalnego odpowiadają, że narazie nie ma takiej potrzeby, bo osobami które nie mogą już pracować zajmuje się rodziną. Także w tej sprawie, gdy chodzi wydatki socjalne, a w zasadzie ich brak, będące jednym z elementów chińskiego rozmachu gospodarczego, Jarosław Kaczyński Chin absolutnie nie naśladuje. 

Nie wykluczam natomiast, że może Jarosław Kaczyński chcieć Chiny naśladować w innym obszarze. W obszarze nazwijmy to tak praworządności. Ale nie wiem czy akurat ta kwestia jest źródłem chińskiego sukcesu gospodarczego.


Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl

Poznań 2.0 – najważniejsi w jednym miejscu – bo informacja nie musi być nudna

http://miastopoznaj.pl/

Wielkopolski Portal Osób Niepełnosprawnych – www.pion.pl

Wykop Skomentuj14
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka