Julian Uhu / kadr z teledysku
Julian Uhu / kadr z teledysku
Kacper Joel Kacper Joel
349
BLOG

Nie zrobisz kariery, bo jesteś z Polski. O polskim artyście, którego docenił NYT.

Kacper Joel Kacper Joel Popkultura Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Nie zrobisz kariery, bo jesteś z Polski, czyli zapraszam do przeczytania poniższego tekstu o polskich artystach z branży muzycznej, którzy próbują walczyć z tym krzywdzącym, ale jednak bardzo prawdziwym stwierdzeniem. Punktem wyjścia do mojego artykułu była publikacja w jednym z najbardziej znanych tytułów na świecie.

Wyobraźcie sobie sytuacje, że jeden z najbardziej prestiżowych i najczęściej cytowanych czasopism na świecie The New York Times w maju br. wymienia piętnastkę najciekawszych europejskich artystów, którzy według redaktorów tego niezwykle poczytnego dziennika, namieszają na światowej scenie muzycznej. W poniższym tekście padają takie nazwiska jak: Ghali (już 500k polubień), Aya Nakamura (ponad 400k), koncertujący po całym świecie zespół Viagra Boys, osiągająca spektakularny sukces DJ'ka Violet, rezydent BASSIANI - HVL, uwielbiany w naszym kraju IC3PEAK czy gwiazda tureckiej estrady Ezhel, ale w obszernym zestawieniu znajduje się także miejsca dla naszego krajana - Julian Uhu, który został zauważony po premierze rewelacyjnego "AHA". Ale proszę sobie wyobrazić, że gdy wszystkie wymienione osoby w tekście robią spektakularne kariery, podróżują po całym świecie, nagrywają kooperacje z "największymi tego świata" to Julian (z którym ponad 10 lat temu pływaliśmy na desce i graliśmy w tenisa w Dębkach) nie wyszedł ze swoją muzyką szerzej, aniżeli poza Warszawę. I tak sobie uświadamiam, że naprawdę żyjemy w biednym kraju. Ale nie opłakuje tutaj sytuacji ekonomicznej czy mniejszego zasobu portfeli Polek i Polaków, a biedę w rozumieniu: jak nieatrakcyjnym rynkiem - w tym kontekście - muzycznym jest Polska i jak trudno osiągnąć Polakom międzynarodowy sukces. 

Tym bardziej trzymajmy kciuki za naszych krajanów, bo na chwile obecną możemy cieszyć się z międzynarodowych sukcesów m.in Trupa Trupa, catz n dogz, VTSS, Oskar Szafraniec, Echoplex, Jacek Sienkiewicz, Brodka, Michal Urbaniak, VONDA7, Blazej Malinowski, BEHEMOTH!, Bayer Full, Leszek Możdżer Oficjalny Profil, Tomasz Stanko czy Krzysztof Penderecki. A to trochę mało jak na blisko 60-milionowy naród.

Źródło:
https://www.nytimes.com/interactive/2019/05/22/arts/music/15-european-pop-acts-who-matter-right-now.html

Kacper Joel
O mnie Kacper Joel

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura