15 obserwujących
1089 notek
337k odsłon
  154   1

Nowości z teatru wojennego

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że porozumiało się z ukraińskim wojskiem w sprawie przeniesienia rannych z Azowstalu w Mariupolu do placówki medycznej w Nowoazowsku w DRL w celu udzielenia im pomocy. „16 maja  w wyniku negocjacji z przedstawicielami ukraińskiego personelu wojskowego zablokowanego na terenie zakładów hutniczych Azowstal w Mariupolu osiągnięto porozumienie w sprawie usunięcia rannych" – poinformował resort obrony.

Już 13 maja rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow powiedział, że ukraińskie wojsko może złożyć broń i opuścić fabrykę Mariupol Azovstal. Poinformował, że ci, którzy złożą broń, „zostaną odpowiednio potraktowani, wszyscy ranni otrzymają niezbędną opiekę medyczną”. Jest to więc druga propozycja strony rosyjskiej.

image

Sankcje Zachodu wobec Rosji są skuteczne tylko na papierze - powiedział premier Węgier Viktor Orban.

Premier Węgier dodał, że widział przykłady niepowodzeń tych, którzy nałożyli blokadę.Orban nazwał antyrosyjskie sankcje Zachodu „skuteczne tylko na papierze”. Według niego europejscy politycy są przekonani, że nałożenie sankcji może „rzucić Rosję na kolana”.„Na papierze jest to możliwe, a wielu „papierowych” polityków przedstawia jakieś teoretyczne dowody, ale bez względu na to, jak bardzo staram się pamiętać, blokada kontynentalna, która byłaby skuteczna, nie przychodzi mi do głowy” – powiedział Orban.Premier Węgier dodał, że widział przykłady niepowodzeń tych, którzy nałożyli blokadę.

Węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto powiedział, że kraj nie otrzymał akceptowalnej propozycji Unii Europejskiej w sprawie embarga na rosyjską ropę.Stwierdził, że Węgry mają prawo czekać na propozycje z UE, ponieważ Komisja Europejska stworzyła problem dla kraju swoją propozycją.image

Według niego, UE może zaproponować sfinansowanie inwestycji i zrekompensowanie późniejszego wzrostu cen, "co jest niezbędne do całkowitej modernizacji węgierskiej infrastruktury energetycznej i wymaga 15-18 mld euro".

Jeszcze rząd Wągier nie spytał się, z jakiego portfela ma UE wycisnąć miliardy, ale chyba nasz rząd coś zaproponuje.  

W końcu rzucenie kacapów na kolana jest priorytetem. 


imageBorrell powiedział, że ministrowie spraw zagranicznych UE nie przyjęli szóstego pakietu antyrosyjskich sankcji. Borrell dodał, że rozmowy na temat wprowadzenia środków ograniczających będą kontynuowane na poziomie stałych przedstawicieli krajów UE.


                                                                                                        Foto © Kenzo TRIBOUILLARD


imagePrezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan delikatnie zainsynuował, aby delegacje Szwecji i Finlandii „nie zawracały sobie głowy” wyjazdami do republiki w celu przekonania Ankary do zgody na ich przyjęcie do NATO. Powiedział to na konferencji prasowej w Ankarze po rozmowach z prezydentem Algierii Abdelmajidem Tebbunem.

                                                                                                                    Foto © Burhan Ozbilici

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale