Nie tylko Kazachstan
Blog jest pokłosiem moich zainteresowań związanych z Kazachstanem i Azją Środkową oraz zagadnieniami migracyjnymi, ze szczególnym uwzględnieniem repatriacji.
3 obserwujących
33 notki
21k odsłon
2021 odsłon

Azja Środkowa – tęczowi nie mają tu różowo

Wykop Skomentuj45

Dziś nieco danych zebranych z mediów, raportów i stron internetowych poświęconych jednemu, niezmiennie budzącemu zainteresowanie i emocje, tematowi. W skócie: LGBTQ+

Cztery lata zajęło kazachskim parlamentarzystom odrzucenie złożonego w 2013 r. przez deputowanego Aldana Smayila, projektu ustawy przeciwko homoseksualizmowi. Wnioskodawca przekonując do swojej inicjatywy grzmiał z trybuny:

To jest po stokroć łamanie praw człowieka! To jest niemoralność w najwyższym stopniu. We wszystkich ośrodkach regionalnych są ośrodki homoseksualne. Co to jest? Jak można na to pozwolić? Jeśli nie podejmiemy działań przeciwko nim, będzie to z naszej strony przestępstwo. Musimy przestać Musimy przyjąć prawo, które pozwoliłoby na uznanie ich za przestępców przeciwko ludzkości. Musimy ich osądzić! 

Ustawa nosić miała tytuł O ochronie dzieci przed informacjami szkodliwymi dla ich zdrowia i rozwoju. Projekt powstał z inicjatywy grupy posłów, a przygotowanie go zajęło cztery lata. Ustawa miała zakazywać propagowania treści opartych na okrucieństwie i przemocy, prowokujących dzieci do czynów zagrażających życiu, w tym samobójstw, zawierających sceny o charakterze pornograficznym, seksualnym i erotycznym oraz promujących homoseksualizm.

W roku 2015 projekt przyjęła izba wyższa – Senat, po czym przedłożono go Radzie Konstytucyjnej Republiki Kazachstanu. Tam po namyśle zdecydowano, że jest on niezgodny z konstytucją republiki z powodu błędów formalnych. Po protestach m.in. grupy czołowych kazachskich sportowców, w 2017 r. ostatecznie Rada odrzuciła projekt jako definitywnie niezgodny z ustawa zasadniczą.

Czy decyzja Rady Konstytucyjnej zamknęła kwestię osób nieheteronormatywnych w Kazachstanie? Czy homoseksualiści w tym kraju są dyskryminowani i na czym polega ta dyskryminacja? Jaka jest sytuacja środowisk LGBTQ w pozostałych krajach Azji Środkowej? Postaram się, choćby po części, na te pytania odpowiedzieć.

W 1998 r. dobrowolne kontakty homoseksualne przestały być w Kazachstanie przestępstwem. Mimo to, społeczeństwo kazachskie w większości wciąż nastawione jest negatywnie do osób homoseksualnych. Należałoby chyba powiedzieć, że nie może być inaczej, skoro w systemie sowieckim homoseksualizm był tępiony z całą stanowczością aparatu państwa, a z kolei współczesny Kazachstan jest związany (co by nie mówić) z tradycją islamską.

Jak przejawia się to negatywne społeczne nastawienie? Między innymi w opieszałości, z jaką oficjalne organy (policja, prokuratura, pomoc społeczna) reagują na wszelkie zgłoszenia przypadków dyskryminacji osób nieheteronormatywnych, no i w tym, że do takiej dyskryminacji – np. przypadków pobicia - dochodzi.

Równocześnie, według danych organizacji praw człowieka i sondaży, to właśnie w Kazachstanie stworzono najkorzystniejsze warunki do życia dla gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych na obszarze całej Azji Środkowej. Odzwierciedleniem tej tezy było proklamowanie jednego z miast tego kraju, Stepnogorska, stolicą mniejszości seksualnych WNP. Stało się to w roku 2012.

„Gejowska stolica Kazachstanu to egzotyczne i bardzo atrakcyjne miejsce w Azji Środkowej i zachodniej Syberii” – mówili wówczas przedstawiciele środowiska LGBT. Kazachstan to także miejsce, do którego przyjeżdżają homoseksualiści i lesbijski z krajów ościennych – znacznie dotkliwiej ich dyskryminujących. Drugim najważniejszym dla nich ośrodkiem przyciągania jest Rosja. Oba te kraje są dalekie od ideału w rozumieniu społeczności LGBT. Mają bardzo wysoki poziom homofobii, ale w Kazachstanie nadal jest on znacznie niższy niż w pozostałych krajach Azji Środkowej.

Dodajmy, że w Kazachstanie działają kluby gejowskie i organizacje na rzecz praw środowisk LGBT. Jedną z takich organizacji jest grupa (projekt) Kok.team. Aktywiści tej grupy organizują festiwale feministyczne, spektakle teatralne poświęcone problemom społeczności LGBT, wystawy sztuki, prowadzą badania społeczne itp. Jedną z przeprowadzonych przez nich akcji jest publiczna i krytyczna debata o homofobicznych (jak się okazało, nie tylko w ich ocenie) wypowiedziach zawodnika mieszanych sztuk walki Kuata Chamitowa. Aktywiści otrzymali w tej sprawie list od Kazachskiej Zjednoczonej Federacji Mieszanych Sztuk Walki MMA. List podpisany przez dyrektora generalnego stowarzyszenia, Valikhan Tena mówi, że Kuat Chamitow nie jest członkiem narodowej drużyny MMA, a także zwraca uwagę, że Federacja działa w ramach obowiązującego ustawodawstwa Republiki Kazachstanu i odrzuca wszelkie formy dyskryminacji.

Wydawać by się mogło, że mimo pewnych form dyskryminacji, z którymi osoby nieheteronormatywne stykają się na całym świecie, sytuacja osób LGBTQ w Kazachstanie powinna być postrzegana dość pozytywnie. A jak jest?

Wykop Skomentuj45
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo