44 obserwujących
409 notek
386k odsłon
  246   0

Niesamowite zdjęcie powstającego układu planetarnego

Zespół badaczy pod kierownictwem Myriam Benisty z Université Grenoble Alpes (Francja) i Universidad de Chile wykonał zdjęcie młodego układu planetarnego wokół gwiazdy PDS 70. Fotografię zrobiono za pomocą ogromnego układu radioteleskopów ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), zbudowanego na chilijskiej pustyni Atacama.

PDS 70 jest obiektem typu T Tauri, czyli gwiazdą, w której nie zachodzą jeszcze reakcje jądrowe. Źródłem jej energii jest kontrakcja, dzięki której rozgrzewa się i promieniuje. PDS 70 jest otoczona przez pyłowy dysk protoplanetarny, będący kliniką położniczą dla planet. Jego centralne części zostały już zużyte i wytworzyły (co najmniej) dwie planety: PDS 70b i PDS 70c. Mają one masy zbliżone do masy Jowisza, a krążą wokół centralnej gwiazdy w odległościach, w jakich Słońce obiegają Uran i Neptun.

Najciekawszym szczegółem nowo wykonanego zdjęcia jest mały dysk otaczający planetę PDS 70c, po raz pierwszy udało się bowiem bezpośrednio zaobserwować materię, z której tworzą się księżyce. Naukowcy oceniają, że dysk ten zawiera ilość materii wystarczającą do powstania księżyców o sumarycznej masie równej masie trzech ziemskich Księżyców.

Więcej na ten temat w komunikacie Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO).


image

Szeroki obraz (z lewej) i jego powiększony fragment (z prawej) gwiazdy PDS 70 i jej otoczenia. Jedna z planet (PDS 70b) jest tu niewidoczna, natomiast drugą (PDS 70c) otacza mały dysk pyłowy, z którego powstaną księżyce. Dalej od gwiazdy znajduje się duży dysk pyłowy, w którym tworzą się kolejne planety.

Źródło: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/Benisty i in. (CC BY 4.0)

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie