208 obserwujących
3086 notek
6034k odsłony
86 odsłon

Kraków walczy

Wykop Skomentuj13

Pochyliłem się nad żenującą, transmitowaną na cały kraj dyskusją radnych warszawskich. Poświęcę zatem słów kilka krakowskim, którzy także dzisiaj postanowili powalczyć z... zarządem LOTu. W specjalnej rezolucji raczyli zawrzeć serię zdań tyleż emocjonalnych, co absurdalnych.

Po pierwsze wyrazili "oburzenie" likwidacją lotów z Krakowa z Chicago i Nowym Jorkiem. Po drugie podkreślili, że traci na tym lotnisko Balice, którego miasto jest udziałowcem. Po trzecie ogłosili, że loty te cieszą się "niesłabnącą popularnością", a przesłanki decyzji są "pozamerytoryczne" (jakie - nie napisali). Wreszcie po czwarte zażądali "natychmiastowej interwencji ministra skarbu skutkującej (...) wycofaniem się zarządu PLL LOT z pochopnie i nietrafnie podjętej decyzji".

Wyrażając "oburzenie" zachowali się jak premier Tusk, który publicznie łajał OFE, że o klientów nie dbają. Pisząc o stratach finansowych lotniska i miasta zapomnieli, iż przewoźikomi trzeba zaoferować dobre warunki. Wprawdzie mistrzem Polski w łupieniu przewoźników i obrażaniu się na nich, gdy wyprowadzają się na inne lotniska, jest warszawskie Okęcie, ale jak widać, zarządcom Balic i krakowskim rajcom filozofia ta również nie jest obca.

"Przesłanki pozamerytoryczne" to być może częściowo uzasadnione podejrzenie. Jednak to raczej LOT, a nie rada Krakowa, władny jest, by ocenić, czy dana linia przynosi zysk. Twarda teza w oświadczeniu może narazić miasto na niezbyt przyjemny spór prawny z LOTem, który może chcieć się bronić przed oszczerstwem. Byłoby to dla radnych cenne doświadczenie prawne.

Najbardziej żałosna jest jednak inwokacja do ministra. Panowie radni potrzebują pilnie korepetycji z podstaw kodeksu spółek handlowych. Może choć co dziesiąty pojmie, że siatka połaczeń to wyłączna gestia zarządu. Rada Nadzorcza może co najwyżej określać strategię rozwoju (lub zwijania się, co w przypadku LOTu będzie bardziej adekwatne). Jeśli szczegółami bieżącej działalności zajmować się zaczną walne zgromadzenia spółek (w tym wypadku minister), będziemy świadkami spektakularnej serii bankructw.

Wykop Skomentuj13
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka