Lech-Blo-G.
Jestem, więc myślę. Myślę, by poznać. Poznaję, aby zrozumieć. Jestem.
13 obserwujących
497 notek
171k odsłon
  292   0

"Rozmiar S w głowie, a XXL w dolnej połowie". Top esej: red. / dr Wojciech Żebrowski

Bertrand Russell-Bertrand Arthur William Russell, 3. hrabia Russell – brytyjski filozof, logik, matematyk, działacz społeczny i eseista. Zainicjował w 1954 roku kampanię pokojową Pugwash. Jest uważany za twórcę filozofii analitycznej.
Bertrand Russell-Bertrand Arthur William Russell, 3. hrabia Russell – brytyjski filozof, logik, matematyk, działacz społeczny i eseista. Zainicjował w 1954 roku kampanię pokojową Pugwash. Jest uważany za twórcę filozofii analitycznej.

      Laury olimpijskie naszych sportowców są bardzo cenne i zawsze z wielką radością przyjmowane prze kibiców, niezależnie od  dyscypliny sportowej, płci, pochodzenia i wieku olimpijskich herosów. Poziom sportowy Igrzysk w Tokio jest szczególnie wysoki. Póki co, wypada wszakże życzliwie dostrzec dominację pań nad panami pod względem liczby zdobytych medali w polskiej ekipie. Za to sensację nad sensacjami sprawili  dwaj mężczyżni - "brązowy" Patryk DOBEK w biegu na 800 m i złoty Daniel TOMALA w chodzie na 50 km. Przypuszczam, że tylko oni , trenerzy i Bóg znają tajemnicę tego osobliwego sukcesu, który przypomina inny, równie niespodziewany wyczyn narciarski Wojciecha Fortuny. Tomala uprawia chód na dwukrotnie krótszym dystansie, a na 50 km startował oficjalnie dopiero drugi raz w życiu. Paradoks polega na tym, że dzisiejszy zdobywca złotego krążka w tej "polskiej" konkurencji staje się zarazem jej epigonem, ostatnim zwycięzcą w historii, ponieważ dyscyplina wypada na stałe z programu następnych olimpiad.  Dlaczego?

                                                                                                          


       Z racji uprawianego zawodu cieszy mnie szczególnie trzeci złoty medal Anity WŁODARCZYK, słusznie ochronionej przed trzema  laty od operacji "dysku" oraz  srebrny medal oszczepniczki Marii ANDREJCZYK, czterokrotnie operowanej z powodu uszkodzenia barku i raz z powodów onkologicznych. Ich złoto i srebro niech będą symboliczną nagrodą także dla wiedzy i umiejętności ortopedów, lekarzy i rehabilitantów sportowych. Moją uwagę zwróciły w Tokio także sportowe sylwetki i naturalne, ładne twarze finalistek oszczepu, co przydaje tej trudnej, siłowej dyscyplinie sportowej jeszcze więcej uroku. Panie i Panowie - wielkie brawa za już!

        Nie brakuje ostatnio sensacji także w pozaolimpijskich sportach. Młody, polski arcymistrz Jan - Krzysztof DUDA, rywalizując z najlepszymi szachistami globu wygrał  Puchar Świata. To największy dotąd, historyczny sukces Polaka w tej intelektualnej dyscyplinie sportu.

                                                                                                   


      W Szczecinie dużym wydarzeniem kulturalnym była 27. gala nagród muzycznych "FRYDERYKI 2021", która miała miejsce 5.08.br.  Z zainteresowaniem przeczytałem, że niejaki raper MATA otrzymał aż dwie nagrody - jedną za ALBUM ROKU a  drugą za  FONOGRAJFICZNY DEBIUT ROKU. Wręczał je, chyba w rękawiczkach, Andrzej Piaseczny - świeżo upieczony laureat nagród International MUSIC VIDEO AWARD ROME 2021 w kategorii "Najlepszy Dysk LGBT". Nie jestem fanem współczesnych młodzieżowych piosenek, ale zainteresował mnie szachowo brzmiący pseudonim wykonawcy. To Michał Matczak- syn profesora  Marcina Matczaka z Warszawy. W grudniu 2019 Mata zadebiutował w sieci utworem "Patointeligencja", traktującym o patologii trawiącej młodzież z elitarnych liceów. W klipie nagranym m.in. na dziedzińcu II Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie słychać i widać młodych ludzi  wykrzykujących refren: "My to! Patointeligencja!" Przewiduję, że to określenie może wejść na dobre do języka potocznego, ponieważ trafnie oddaje zachowanie indywiduów i grup niektórych ośrodków wielkomiejskich nie tylko w Polsce. Jest krótkie i bardziej dosadne od mojego własnego algorytmu: "Rozmiar S w głowie a XXL w dolnej połowie".
                                                                                                          
 
    Nie znam rozmiaru głowy Piotra Krzystka - Prezydenta Szczecina ale jego wypowiedż na temat podwyżek dla polityków, którą drukuje weekendowy lokalny dziennik  Kurier Szczeciński szokuje mnie, jego wyborcę. "To cyniczna rozgrywka polityczna" mówi P. Krzystek  i deklaruje, że nie weżmie w niej udziału. Patointeligencja!

                           Definicja – co to znaczy patointeligencja ( wg. Slang.pl). Patolinteligencja jest sformułowaniem powstałym z połączenia dwóch słów: patologiczna i inteligencja. Określenie to odnosi się do osób o wysokim ilorazie inteligencji, które jednocześnie zachowują się aspołecznie. W gronie młodzieży zwykło w ten sposób nazywać się licealistów, uczęszczających do prestiżowych szkół, niestroniących przy tym od używek takich jak alkohol i narkotyki.

        Moja pracownica, osoba po wyższych studiach, prowadzi rejestrację pacjentów. Ponieważ robi to od 4 lat wyśmienicie, dostała znaczącą podwyżkę pensji z dniem 1 marca br. W rewanżu z własnej woli, nieartykułowanej przeze mnie potrzeby, zaczęła przychodzić do pracy wcześniej a wychodzić póżniej, przeznaczając ten czas na obowiązki administracyjne, które dotąd mnie obciążały. Tak reagują na podwyżkę ludzie zdroworozsądkowi, traktując ją, jako bodziec stymulujący do lepszej i wydajniejszej pracy. Możliwości są więc dwie: albo Pan Prezydent jest doskonały i nie widzi potrzeby podwyższenia wydajności pracy własnej i swojego zespołu albo pozaetatowe udziały w spółkach miejskich wystarczająco zabezpieczają luksus życia Pana Prezydenta i współpracowników. O losie podwyżek w samorządzie Szczecina decydować będą, tak czy owak, rządzący samorządowcy - radni "bezpartyjni" z bloku prezydenta i radni PO, czyli sami swoi.
           image

  Fot. Nasz Szczecin - aleksander0070...(montaż)

   Natomiast, jako lekarz i obywatel Szczecinaz ubolewaniem stwierdzam, że w tej samej gazecie nie znalazłem  wypowiedzi krytycznej prezydenta miasta i prawnika w jednej osobie, w żywotnej społecznie sprawie szczepień, a zwłaszcza obrażającej rozum i uwłaczającej kulturze, skandalicznej, słownej i fizycznej agresji na punkty szczepień, pielęgniarki, ratowników medycznych i lekarzy.    

Patointeligencja!  


AUTOR ESEJU:

image
Dr n. med. Wojciech Żebrowski

Uznany lekarz - ortopeda, chirurg.

Absolwent szczecińskiej Pomorskiej Akademii Medycznej.          

 Uczeń prof.Tomasza Żuka -  twórcy szczecińskiej szkoły ortopedycznej. Wiedzę i doświadczenie zawodowe uzupełniał w wiodących klinikach uniwersyteckich Bolonii, Padwy, Florencji i Bresci /stypendysta rządu włoskiego/.

Motto: ”Urbem, urbem, mi Rufe,cole et in ista luce vive! ".

Założyciel i aktywny członek Stowarzyszenia "Senat Obywateli Szczecina"    -  skrót:/S.O.S/ .

Od lat Autor, to spiritus movens działań w sferze upowszechniania wysokiej kultury, historii Polski i wszystkiego co służy dobru oraz podwyższeniu intelektualnej jakości egzystencji, w polskich dniach powszednich i świętach narodowych, przede wszystkim  społeczności Szczecina.******

 Moje konto w Salonie24 z wielką radością udostępniam Osobom nietuzinkowym, które mają do przekazania w przestrzeni medialnej  informacje o sprawach istotnych.

(lg)Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura