Lech-Blo-G.
Jestem, więc myślę. Myślę, by poznać. Poznaję, aby zrozumieć. Jestem.
13 obserwujących
502 notki
173k odsłony
  375   0

Nowość-periodyk Białego Kruka: podwójny miesięcznik ,,Wpis" nr 7-8(23.07-20.09.2021)

Nowość Białego Kruka  - miesięcznik,,Wpis" NR 7-8 23.07-20.09. 2021
Nowość Białego Kruka - miesięcznik,,Wpis" NR 7-8 23.07-20.09. 2021

  image                        


  Wiara, Patriotyzm i Sztuka. Motto każdego miesięcznika, tym razem wydanie podwójne  -  ,,Wpis" 7-8 ( 23 lipca - 20 września 2021). Na okładce - zdjęcie Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, jako że Jego beatyfikacja odbędzie się 12 września 2021 w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie wraz z beatyfikacją Czcigodnej Służebnicy Bożej Róży Czackiej, a uroczystościom w imieniu papieża Franciszka będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro – prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Na stronie 31. związana z Wielkim Kapłanem ( nadtytuł / sugestia: ,, Ta synteza myśli kard. Stefana Wyszyńskiego powinna stać się elementem współczesnej edukacji) - ,,Prymas Tysiąclecia bieży z odsieczą także dziś" - napisana przez ks. profesora Pawła Bortkiewicza TChr - gęsta od głębokich rozważań, refleksji i wniosków recenzja książki profesora Grzegorza Kucharczyka ,, Odsiecz z nieba. Prymas Wyszyński wobec rewolucji". 

      image

    Kardynał Stefan Wyszyński, znał z doświadczenia osobistego  brutalność działań rewolucji nazistowskiej i komunistycznej. Szczególne zagrożenie widział w ateizacji. W okresie komunistycznych represji wobec Kościoła i społeczeństwa bronił chrześcijańskiej tożsamości narodu.Wrócę do tytułu książki: ,, Odsiecz z Nieba. Prymas Wyszyński wobec rewolucji".  Beatyfikacja ks. Stefana Wyszyńskiego  odbędzie  się 12 września 2021 roku  - w rocznicę (1683 r.) wielkiej (kulturowo-religijnej) bitwy pomiędzy wojskami polsko-cesarskimi pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy i wspaniałego zwycięstwa nieugiętych  Polaków. To był ratunek dla chrześcijańskiej Europy. Tu nie ma przypadków. I rzeczywiście opisana synteza myśli kardynała Wyszyńskiego co do joty  winna być ważnym elementem edukacji polskiego społeczeństwa.

    Na stronie 5. zauważam poruszający  artykuł świetnego publicysty, Leszka Sosnowskiego: ,,Jak zwyciężać mamy?". Nadtytuł w formie pytania i jednoznacznej reakcji Polaków (sic!) polonofobów: ,,Krasiński, Słowacki, Sienkiewicz?? Fuj? Toż to polskość sama". O tempora, o mores! (łac. dosł. „O czasy, o obyczaje!”). Cóż, że Polska wolna i suwerenna, skoro jej ( szczególnie młodzi) obywatele, a jest ich niemało - nie znają jej historii, prawdziwych ,,polskich dróg", nie odczuwają związku mentalnego z Ojczyzną, która jest im obca, a często niemiła lub nienormalna. Przyczyn takiego stanu jest wiele. Brak oczytania, począwszy od braku mądrych, odpowiednio dobranych, emanujących prawdą lektur szkolnych a jednocześnie bezrefleksyjne wsłuchiwanie się w tworzone i podsuwane im przez polakożerców, a to wrogowie Polski, Polaków lub tego, co polskie - podłych stereotypów. Polakożerstwo panoszy się jak za czasów antypolskiej polityki kanclerza Prus Otto von Bismarcka w latach 1885–1900, oraz wypowiedzi współpracowników kanclerza o odcieniu rasistowskim, mających usprawiedliwiać politykę germanizacji. ,, Wczoraj, to dzisiaj, tyle że wczoraj". W jednym z popularnych teleturniejów wiedzy, młody absolwent uczelni wyższej, na pytanie o autora ''Trylogii", po namyśle odpowiedział: Lem Stanisław. Bez komentarza. To prawda, że ktoś inny zapytany: co to jest pauperyzacja, także nie odpowiedział. A to przykład na przepaść dzielącą teorię od praktyki. Jak pisze publicysta Leszek Sosnowski w swym obszernym felietonie bogatym w niepodważalne fakty ( wędrówka tematyczna od osiemnastego wieku - Józef Wybicki) - do współczesności, jasne refleksje nad chorym stanem rzeczy i  podpowiedzi wiodące do jego uzdrowienia, np. (...)" Książka jest bardzo trwałym narzędziem informacji i kształtowania opinii, a równocześnie bez porównania tańszym niż np. produkcje filmowe. Nie można jednak czekać, aż ktoś za granicą zdecyduje się przetłumaczyć ważne polskie publikacje formujące wiedzę o naszym kraju. Wiemy z doświadczenia, że to nie działa, bariera językowa jest zbyt wielka. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia, pozbawiona możliwości prezentacji swego dorobku za granicą.  Barierę językową można pokonać, ale tylko przez działanie z naszej, polskiej strony. (...)  po prostu samemu  specjalnie dobrane pozycje tłumaczyć i rozsyłać po świecie do ludzi oraz instytucji kształtujących opinię publiczną. Działanie takie będzie elementem prawdziwej, realistycznej polityki historycznej,(...)".  Jakość diagnozy autora  i wielość wątków w szczególnie interesującym tekście ,, Jak zwyciężać mamy?" pretenduje go do miejsca w czołówce tego wydania (nr 7-8)  podwójnego miesięcznika ,,Wpis".

   I koniecznie zaraz po wyżej zaanonsowanym wybornym tekście należy polecić rozmowę( str.26) ,, Zamiast wolności słowa dalsza koncentracja mediów" - ,, TVN chce stać ponad prawem - już od dawna nie powinni mieć koncesji. Kulisy sprawy".(...)." Czują się nie tylko bezkarni i silniejsi od KRRiT, ale od każdego w naszym państwie", którą  z profesorem Januszem Kaweckim, członkiem KRRiT przeprowadził Leszek Sosnowski. Na początku wywiadu prowadzący  zwrócił się do swego Gościa: ,, Choć nasze kontakty możemy uznać za bliskie, i to od lat, to o te rozmowę nie było łatwo...". I  niech to będzie, łącznie z tytułem,  wyznacznik, sygnał wagi tego niecodziennego, acz wielce ważkiego wywiadu, dotyczącego w gruncie rzeczy każdego z nas korzystających ze środków masowego  przekazu ( kiedyś, o tych monopartyjnych za peerelu mówiono: masowego rażenia).    

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura