Nowość Białego Kruka  - miesięcznik,,Wpis" NR 7-8 23.07-20.09. 2021
Nowość Białego Kruka - miesięcznik,,Wpis" NR 7-8 23.07-20.09. 2021
LechGalicki LechGalicki
423
BLOG

Nowość-periodyk Białego Kruka: podwójny miesięcznik ,,Wpis" nr 7-8(23.07-20.09.2021)

LechGalicki LechGalicki Literatura Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

  image                        


  Wiara, Patriotyzm i Sztuka. Motto każdego miesięcznika, tym razem wydanie podwójne  -  ,,Wpis" 7-8 ( 23 lipca - 20 września 2021). Na okładce - zdjęcie Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, jako że Jego beatyfikacja odbędzie się 12 września 2021 w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie wraz z beatyfikacją Czcigodnej Służebnicy Bożej Róży Czackiej, a uroczystościom w imieniu papieża Franciszka będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro – prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Na stronie 31. związana z Wielkim Kapłanem ( nadtytuł / sugestia: ,, Ta synteza myśli kard. Stefana Wyszyńskiego powinna stać się elementem współczesnej edukacji) - ,,Prymas Tysiąclecia bieży z odsieczą także dziś" - napisana przez ks. profesora Pawła Bortkiewicza TChr - gęsta od głębokich rozważań, refleksji i wniosków recenzja książki profesora Grzegorza Kucharczyka ,, Odsiecz z nieba. Prymas Wyszyński wobec rewolucji". 

      image

    Kardynał Stefan Wyszyński, znał z doświadczenia osobistego  brutalność działań rewolucji nazistowskiej i komunistycznej. Szczególne zagrożenie widział w ateizacji. W okresie komunistycznych represji wobec Kościoła i społeczeństwa bronił chrześcijańskiej tożsamości narodu.Wrócę do tytułu książki: ,, Odsiecz z Nieba. Prymas Wyszyński wobec rewolucji".  Beatyfikacja ks. Stefana Wyszyńskiego  odbędzie  się 12 września 2021 roku  - w rocznicę (1683 r.) wielkiej (kulturowo-religijnej) bitwy pomiędzy wojskami polsko-cesarskimi pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy i wspaniałego zwycięstwa nieugiętych  Polaków. To był ratunek dla chrześcijańskiej Europy. Tu nie ma przypadków. I rzeczywiście opisana synteza myśli kardynała Wyszyńskiego co do joty  winna być ważnym elementem edukacji polskiego społeczeństwa.

    Na stronie 5. zauważam poruszający  artykuł świetnego publicysty, Leszka Sosnowskiego: ,,Jak zwyciężać mamy?". Nadtytuł w formie pytania i jednoznacznej reakcji Polaków (sic!) polonofobów: ,,Krasiński, Słowacki, Sienkiewicz?? Fuj? Toż to polskość sama". O tempora, o mores! (łac. dosł. „O czasy, o obyczaje!”). Cóż, że Polska wolna i suwerenna, skoro jej ( szczególnie młodzi) obywatele, a jest ich niemało - nie znają jej historii, prawdziwych ,,polskich dróg", nie odczuwają związku mentalnego z Ojczyzną, która jest im obca, a często niemiła lub nienormalna. Przyczyn takiego stanu jest wiele. Brak oczytania, począwszy od braku mądrych, odpowiednio dobranych, emanujących prawdą lektur szkolnych a jednocześnie bezrefleksyjne wsłuchiwanie się w tworzone i podsuwane im przez polakożerców, a to wrogowie Polski, Polaków lub tego, co polskie - podłych stereotypów. Polakożerstwo panoszy się jak za czasów antypolskiej polityki kanclerza Prus Otto von Bismarcka w latach 1885–1900, oraz wypowiedzi współpracowników kanclerza o odcieniu rasistowskim, mających usprawiedliwiać politykę germanizacji. ,, Wczoraj, to dzisiaj, tyle że wczoraj". W jednym z popularnych teleturniejów wiedzy, młody absolwent uczelni wyższej, na pytanie o autora ''Trylogii", po namyśle odpowiedział: Lem Stanisław. Bez komentarza. To prawda, że ktoś inny zapytany: co to jest pauperyzacja, także nie odpowiedział. A to przykład na przepaść dzielącą teorię od praktyki. Jak pisze publicysta Leszek Sosnowski w swym obszernym felietonie bogatym w niepodważalne fakty ( wędrówka tematyczna od osiemnastego wieku - Józef Wybicki) - do współczesności, jasne refleksje nad chorym stanem rzeczy i  podpowiedzi wiodące do jego uzdrowienia, np. (...)" Książka jest bardzo trwałym narzędziem informacji i kształtowania opinii, a równocześnie bez porównania tańszym niż np. produkcje filmowe. Nie można jednak czekać, aż ktoś za granicą zdecyduje się przetłumaczyć ważne polskie publikacje formujące wiedzę o naszym kraju. Wiemy z doświadczenia, że to nie działa, bariera językowa jest zbyt wielka. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia, pozbawiona możliwości prezentacji swego dorobku za granicą.  Barierę językową można pokonać, ale tylko przez działanie z naszej, polskiej strony. (...)  po prostu samemu  specjalnie dobrane pozycje tłumaczyć i rozsyłać po świecie do ludzi oraz instytucji kształtujących opinię publiczną. Działanie takie będzie elementem prawdziwej, realistycznej polityki historycznej,(...)".  Jakość diagnozy autora  i wielość wątków w szczególnie interesującym tekście ,, Jak zwyciężać mamy?" pretenduje go do miejsca w czołówce tego wydania (nr 7-8)  podwójnego miesięcznika ,,Wpis".

   I koniecznie zaraz po wyżej zaanonsowanym wybornym tekście należy polecić rozmowę( str.26) ,, Zamiast wolności słowa dalsza koncentracja mediów" - ,, TVN chce stać ponad prawem - już od dawna nie powinni mieć koncesji. Kulisy sprawy".(...)." Czują się nie tylko bezkarni i silniejsi od KRRiT, ale od każdego w naszym państwie", którą  z profesorem Januszem Kaweckim, członkiem KRRiT przeprowadził Leszek Sosnowski. Na początku wywiadu prowadzący  zwrócił się do swego Gościa: ,, Choć nasze kontakty możemy uznać za bliskie, i to od lat, to o te rozmowę nie było łatwo...". I  niech to będzie, łącznie z tytułem,  wyznacznik, sygnał wagi tego niecodziennego, acz wielce ważkiego wywiadu, dotyczącego w gruncie rzeczy każdego z nas korzystających ze środków masowego  przekazu ( kiedyś, o tych monopartyjnych za peerelu mówiono: masowego rażenia).    

image
Prof. Janusz Kawecki                 fot.z ,, Wpis" 7-8 (129-130)


       






  Opisywany podwójny miesięcznik kulturalny ,,Wpis" 7-8 zawiera wiele bardzo interesujących    artykułów, esejów, felietonów, wywiadów etc. Do tych kreatywnych i polemicznych tekstów, które zostały w sposób sygnalny zaprezentowane (ograniczoność miejsca na Blogu) dołączam usatysfakcjonowany po lekturze całości  tego znakomitego pisma cały spis treści, które w różnorodny w sposób ciekawy, niezwykle profesjonalny, a jednocześnie jasny, przejrzysty i edytorsko wyśmienity poruszają spektrum ważnych, ważniejszych i najważniejszych tematów z obszaru naszej egzystencji. Polecam szczerze oczekując już kolejnego wydania ,,Wpisu" przez wydawnictwo Biały Kruk.                     

    Lech Galicki           

                


Tytuł                                            Autor


  4 MUZYKANCI Leszek Długosz
5 JAK ZWYCIĘŻAĆ MAMY? Leszek Sosnowski
10 KULTURALNA GRUPA ENERGETYCZNA
11 ENERGETYCY Z ELEKTROWNI POWIŚLE
12 PIERWSZY KROK DO ZMIANY… Czesław Ryszka
26 ZAMIAST WOLNOŚCI SŁOWA … Z prof. Januszem Kaweckim rozmawia Leszek Sosnowski
31 PRYMAS TYSIĄCLECIA Z ODSIECZĄ… Ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr
38 BP MICHALSKI , KTÓRY ANI BOGA, ANI OJCZYZNY NIE ZDRADZIŁ Ks. dr Michał Damazyn
44 NIEZWYKŁE BOHATERSTWO… Dr Monika Makowska
50 PRZEŁOMOWE WALKI Z BOLSZEWIKAMI … Jerzy Kłosiński
54 WYZNACZANO KONTYNGENTY POLAKÓW… Dr Marek Klecel
59 WIELOLETNIA I GŁĘBOKA ANALIZA UPADKU RZECZYPOSPOLITEJ… Jacek Ożóg
63 NIE MAM POCZUCIA STRACONEGO CZASU Z prof. Krzysztofem Szczerskim rozmawia Leszek Sosnowski
67 NIE CHCĄ NORWIDA… Temida Stankiewicz-Podhorecka
71 CZARNA, FAŁSZYWA LEGENDA PIUSA XII … Ks. prof. Janusz Królikowski
78 OGIEŃ MŁODOŚCI, ORLE SKRZYDŁA… Jolanta Sosnowska
83 WARTOŚCIOWA NOWOCZESNOŚĆ… Z prof. Andrzejem Szczerskim rozmawia Jolanta Sosnowska
88 NIE BRAKŁO NIGDY POŻYTECZNYCH KSIĄŻEK… Dr Magdalena Kulesza
92 PANIE WYTWORNE XVIII w. St. Lam
96 AUGUSTA SOKOŁOWSKIEGO KŁOPOTY… Prof. Piotr Biliński
99 POLSKA KUCHNIA … Prof. Wojciech Polak
102 NIEZACHODZĄCE SŁOŃCE PÓŁNOCNE… Prof. Ryszard Kantor
108 POCIĄG PAPIESKI Anna Mączka
111 ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II NA ZNACZKACH… Jerzy Bielawski
116 O KSIĘDZU, KTÓRY SIĘ KOMUNISTOM NIE KŁANIAŁ… Lidia Dudkiewicz
120 UTALENTOWANY LEKKOATLETA… Krzysztof Szujecki
124 ŚWIATO-PODGLĄD
126 KRZYŻÓWKA                            


Stron126





image






LechGalicki
O mnie LechGalicki

Lech Galicki, ur. 29 I 1955, w domu rodzinnym przy ulicy Stanisława Moniuszki 4 (Jasne Błonia) w Szczecinie. Dziennikarz, prozaik, poeta. Pseud.: (gal), Krzysztof Berg, Marcin Wodnicki. Syn Władysława i Stanisławy z domu Przybeckiej. Syn: Marcin. Ukończył studia ekonomiczne na Politechnice Szczecińskiej; studiował również język niemiecki w Goethe Institut w Berlinie. Odbył roczną aplikację dziennikarską w tygodniku „Morze i Ziemia”. Pracował jako dziennikarz w rozmaitych periodykach. Był zastępcą redaktora naczelnego dwutygodnika „Kościół nad Odrą i Bałtykiem”. Od 1995 współpracuje z PR Szczecin, dla którego przygotowuje reportaże, audycje autorskie, słuchowisko („Grona Grudnia” w ramach „Szczecińskiej Trylogii Grudnia.”), pisze reżyserowane przez redaktor Agatę Foltyn z Polskiego Radia Szczecin słuchowiska poetyckie: Ktoś Inny, Urodziłem się (z udziałem aktorów: Beaty Zygarlickiej, Adama Zycha, Edwarda Żentary) oraz tworzy i czyta na antenie cykliczne felietony. Podróżował do Anglii, Dani, RFN, Belgii; w latach 1988 – 1993 przebywał w Berlinie Zachodnim. Od 1996 prowadzi warsztaty dziennikarskie dla młodzieży polskiej, białoruskiej i ukraińskiej w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Związku Zawodowego Dziennikarzy. W 1994 otrzymał nagrodę specjalną SDP za różnorodną twórczość dziennikarską i literacką. Wyróżniany wielokrotnie przez polskie bractwa i grupy poetyckie. Od 2011 prowadzi w Szczecińskim Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej: Teatr Empatia (nagrodzony za osiągnięcia artystyczne przez Prezydenta miasta Szczecin), pisze scenariusze, reżyseruje spektakle, w których także występuje, podobnie okazjonalnie gra główną rolę w miniserialu filmowym. Jako dziennikarz debiutował w 1971 roku w tygodniku „Na przełaj”. Debiut literacki: Drzewo-Stan (1993). Opublikował następujące książki poetyckie: Drzewo-Stan. Szczecin: Szczecińskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „ Ottonianum”, 1993; Ktoś Inny. Tamże, 1995; Efekt motyla. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 1999. Cisza. Szczecin: Wyd. Promocyjne „Albatros”, 2003, KrzykOkrzyk, Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2004. Lamentacje za jeden uśmiech. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2005. Tentato. Zapamiętnik znaleziony w chaosie. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2007. Lawa rozmowy o Polsce. Współautor. Kraków: Solidarni 2010, Arcana, 2012, Antologia Smoleńska 96 wierszy. Współautor, wyd. Solidarni 2010, rok wyd.2015. Proza, reportaże, felietony: Trzask czasu, Czarnków: Interak, 1994; Na oka dnie (wspólnie z Agatą Foltyn) Szczecin: Wydawnictwo Promocyjne „Albatros”), 1997, Jozajtis, Szczecin, Wyd. „PoNaD”, 1999, Sennik Lunatyka, Szczecin: Wyd. Promocyjne „ Albatros”, 2000, Dum – Dum. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2000, Dum –Dum 2. Tamże, 2001, Punkt G., Tamże, 2002, Dziękuję za rozmowę. Zszywka czasu. Tamże, 2003. RECENZJE Charakterystyczne dla „metafizycznych” tomów poezji Galickiego jest połączenie wierszy oraz fotografii Marka Poźniaka (w najważniejszym tomie Ktoś Inny są to zdjęcia kostiumów teatralnych Piera Georgia Furlana), stanowiących tyleż dopełniającą się całość, co dwa zupełnie autonomiczne zjawiska artystyczne, jednocześnie próbujące być świadectwem poszukiwania i zatrzymywania przez sztukę prześwitów Wieczności. Marzenia mają moc przełamania własnego zranienia, ocalenia świadomości boleśnie naznaczonej czasem, przemijaniem, śmiercią. Prowadzą do odnajdywania w sobie śladów nieistniejącego już raju i harmonii. Charakterystyczna jest przekładalność zapisu słownego na muzyczny i plastyczny. Reportaże i felietony Galickiego dotyczą zawsze najbliższej rzeczywistości: ułamki rozmów i spotkań w tramwaju, migawki spostrzeżeń, codzienność w jej często przytłaczającym wymiarze. Zapiski zaskakują trafną, skrótową diagnozą sytuacji życiowej bohaterów. Galicki balansuje pomiędzy oczywistością a niezwykłością zjawiska, powszedniością sytuacji, a często poetyckim językiem jej przedstawienia. Oderwanie opisywanych zdarzeń od pierwotnego kontekstu publikacji („Kościół nad Odrą i Bałtykiem”, PR Szczecin) czyni z minireportaży swoistą metaforę, usiłującą odnaleźć w ułamkach codzienności porządkujący je sens. Podobnie dzieje się w felietonach z założenia interwencyjnych (Dum – Dum, Dum – Dum 2): autor poszukuje uogólnienia, czy też analogii pomiędzy tym co jednostkowe a tym, co ogólne, wywiedzione z wiersza, anegdoty, symbolu, przeszłości. Galicki buduje świat swoich mikroopowiadań również z ułamków przeszłości (np. historia Sydonii von Borck w Jozajtisie), a także z doświadczeń autobiograficznych (pamięta dzień swoich urodzin, przeżył doświadczenie wyjścia poza ciało, oraz groźną katastrofę). Piotr Urbański Powyższy artykuł biograficzny pochodzi z Literatury na Pomorzu Zachodnim do końca XX wieku, Przewodnik encyklopedyczny. Szczecin: Wydawnictwo „Kurier – Press”, 2003. Autor noty biograficznej: Piotr Lech Urbański dr hab. Od 1.10.2012 prof. nadzw. w Instytucie Filologii Klasycznej UAM. Poprzednio prof. nadzw. Uniwersytetu Szczecińskiego, dyrektor Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa (2002-2008), Dokonano aktualizacji w spisie książek napisanych po opublikowaniu notatki biograficznej Lecha Galickiego i wydanych. Recenzja książki Lecha Galickiego „Dziękuję za rozmowę. Zszywka czasu”. Wydawnictwo „PoNaD”. Szczecin 2003 autorstwa (E.S) opublikowana w dwumiesięczniku literackim TOPOS [1-2 (74 75) 2004 Rok XII]: Dziękuję za rozmowę to zbiór wywiadów, artykułów prasowych, które szczeciński dziennikarz, ale także poeta i prozaik, drukował w prasie w ostatniej dekadzie. Mimo swej różnorodności, bo obok rozmowy z modelkami znajdziemy np. wywiad z Lechem Wałęsą, z chaotycznego doświadczenia przełomu wieków wyłania się obraz współczesności targanej przez sprzeczne dążenia, poszukującej jednak własnych form osobowości. Legendarne UFO, radiestezja, bioenergoterapia, spirytualizm – zjawiska, które Galicki nie obawia się opisywać, niekiedy wbrew opinii publicznej i środowisk naukowych. Prawie każdy czytelnik znajdzie w tej książce coś dla siebie – wywiady z wybitnymi artystami sąsiadują z wypowiedziami osób duchowych, opinie polityków obok opowieści o zwykłych ludzkich losach. Galicki, mimo iż w znacznej mierze osadzony jest w lokalnym środowisku Pomorza Zachodniego, dąży do ujmowania w swoich tekstach problematyki uniwersalnej i reprezentuje zupełnie inny, niż obecnie rozpowszechniony, typ dziennikarstwa. Liczy się u niego nie pogoń za sensacją, a unieruchomienie strumienia czasu przy pomocy druku. Pisze na zasadzie stop – klatek tworząc skomplikowany, niekiedy wręcz wymykający się spod kontroli obraz naszych czasów. (E.S.).

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura