DW/ Ataki na Zydów w Niemczech
DW/ Ataki na Zydów w Niemczech
LechGalicki LechGalicki
241
BLOG

Co za pech! - felieton dr. n. med. Wojciecha Żebrowskiego

LechGalicki LechGalicki Kultura Obserwuj notkę 0
(...) Warto może przypomnieć,że ataki na Żydów nigdzie nie są tak częste jak w Niemczech. Niemal 41% ankietowanych Żydów w Niemczech spotkało się z jakąś formą antysemityzmu i - co najgorsze - odsetek ten stale wzrasta. W efekcie 75% z nich rezygnuje z noszenia symboli religijnych a synagogi ochrania policja. Z badań przeprowadzonych w 2018r. przez Agencję Praw Podstawowych UE w 12 krajach UE, w których mieszka 96% wszystkich Żydów europejskich wynika, że liczba antysemickich incydentów w Polsce jest porównywalnie najniższa i stopniowo spada.(...). Przewodnicząca Żydowskiego Związku Studentów w Niemczech (JSUD), Hanna Veiler, powiedziała portalowi „Zeit”, że nikt nie powinien być zaskoczony, że żydowscy studenci nie są już bezpieczni na niemieckich ulicach. Jak oceniła, na uniwersytetach, takich jak FU w Berlinie, a także wielu innych od lat „panuje antyizraelski klimat, który podsyca otwarty antysemityzm”.

fot.BZ                        image    W ostatni weekend żydowski student berlińskiego Wolnego Uniwersytetu /FU/ został pobity przez kolegę ze studiów nie-żyda z powodu różnicy poglądów na konflikt na Bliskim Wschodzie. W mediach natychmiast podniosła się wrzawa. Centralna Rada Żydów w Niemczech zażądała usunięcie sprawcy ataku z uczelni. Kolejny raz uderzyli się w piersi decydenci uczelniani i minister edukacji.Tymczasem pobity student został poddany leczeniu w renomowanym berlińskim szpitalu Charite a tam...został okradziony! Stracił laptop i telefon komórkowy. Czy to nie pech?   

     Warto może przypomnieć,że ataki na Żydów nigdzie nie są tak częste jak w Niemczech. Niemal 41% ankietowanych Żydów w Niemczech spotkało się z jakąś formą antysemityzmu i - co najgorsze - odsetek ten stale wzrasta. W efekcie 75% z nich rezygnuje z noszenia symboli religijnych a synagogi ochrania policja. Z badań przeprowadzonych w 2018r. przez Agencję Praw Podstawowych UE w 12 krajach UE, w których mieszka 96% wszystkich Żydów europejskich wynika, że liczba antysemickich incydentów w Polsce jest porównywalnie najniższa i systematycznie spada. Panie Weber, to w końcu gdzie są ci pańscy faszyści? W Polsce, czy może w Niemczech?
     Podczas  ostatniej sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu pani von der Leyen ogłosiła, że Komisja wycofuje projekt prawa obligującego kraje członkowskie do zmniejszenia zużycia w rolnictwie pestycydów o połowę do roku 2030. Oczywiście, to nic innego, jak chytry fant przedwyborczy dla europejskich rolników ze strony EPP* - największej frakcji Parlamentu Europejskiego. Wymuszony protestami rolniczymi i przestraszony obawami przed rosnącymi szansami prawicy europejskiej w nadchodzących wyborach do PE Manfred Weber zmusił europosłów EPP, aby wywarli stosowną presję na KE i jej przewodniczącą. W tym samym czasie amerykański sąd w Filadelfii zasądził dla niemieckiego koncernu Bayer najwyższe w historii odszkodowanie 2,25 miliarda dolarów, ponieważ okazało się, że jego produkt Roundup, pestycyd oparty na glifosacie, obecny w żywności zabija Amerykanów. Europejczycy przeżyją? Za brak sprzeciwu wobec politycznej decyzji KE Janusz Wojciechowski, polski komisarz d/s rolnictwa KE, otrzymał z PiS sugestię dymisji. Pech!

 * Europejska Partia Ludowa (ang. European People's Party) – europejska partia polityczna                                                     


    Szef nowego polskiego rządu Donald Tusk, niesiony na fali krytyki wszystkiego co prawicowe w Polsce, uznał za stosowne negatywnie ocenić także republikanów w USA, pisząc: " Ronald Regan, który pomógł milionom z nas odzyskać wolność i niepodległość, musi dziś przewracać się w grobie. Wstydżcie się". Tusk dokonał tego wistu w odpowiedzi na odrzucenie w głosowaniu w Senacie USA projektu ustawy łączącej pomoc dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu z restrykcjami imigracyjnymi. Nil Gardiner, były doradca brytyjskiej premier Margaret Thacher odpisał tak: "Jako osoba, która pracowała dla M.Thatcher, uważam, że Regan zdecydowanie potępiłby antydemokratyczne posunięcia  podejmowane przez rząd Tuska w Polsce, w tym wsadzenie do więzień polityków opozycji/zamykanie stacji telewizyjnych. Żelazna Dama też byłaby przerażona". Inny republikański senator Marco Rubio zapytał ironicznie: "Drogi premierze, czy możemy zacząć wysyłać do Pana co miesiąc 300 000 imigrantów, którzy nielegalnie przedostają się do Ameryki?". Z kolei Elbridge Colby, republikanin, były zastępca sekretarza obrony w biurze prezydenta USA Donalda Trampa, napisał: "Szczerze mówiąc, tego rodzaju retoryka jest niemal idealnie nastawiona na podkopywanie NATO zamiast nadawać mu trwałą podstawę w nowym i zmienionym świecie".    
    Wcześniej, podobne polityczne foux pas popełnił Radosław Sikorski, sugerując uszkodzenie przez amerykanów nitki Nord Stream. Coś mi się wydaje, że gubimy polityczny azymut i szkodzimy kolejny raz Polsce i Polakom. To bardzo grożne biorąc pod uwagą rosnące szanse Donalda Trampa na powrót do Białego Domu. Pech do kwadratu!
    Weekendowy "Kurier Szczeciński" informuje, że rafineria PCK Schwedt ubiega się o pozwolenie na dwukrotny wzrost emisji CO2. Miałoby to oznaczać 300-krotne przekroczenia maksymalnych dozwolonych stężeń dwutlenku węgla, według norm obowiązujących w Polsce. Tak wysokie emisje CO2 do atmosfery wracają do gleby w formie kwaśnych deszczów i degradują okoliczną, w tym naszą, biosferę. Przecież kierunek wiatrów jest nieprzewidywalny. Nic więc dziwnego,że mieszkańcy terenów położnych blisko rafinerii w Schwedt obawiają się o zdrowie własne i swoich rodzin, także zwierząt.Tym bardziej, że na terenie gmin Widuchowa i Chojna są producenci ekologicznych serów i innych produktów mlecznych.Także miodów i win.

                                                          image

  Mieszkańcy tych gmin nie poddają się. Organizatorem inicjatywy: "Stop Wzrostowi Emisji Zanieczyszczeń w PCK Schwedt" jest Kamil Frelichowski. Proponuję udzielić mu wsparcia ze strony S.O.S i AKO, jako że niemieckie toksyczne zło może sięgnąć i nas, obywateli Szczecina. A poza tym, lepiej być mądrym przed szkodą...

      Serdecznie pozdrawiam,
       Wojciech Żebrowski




                                                                                                        





image

Dr n. med. Wojciech Żebrowski
Uznany lekarz - ortopeda, chirurg.
Absolwent szczecińskiej Pomorskiej Akademii Medycznej.  Uczeń prof.Tomasza Żuka - twórcy szczecińskiej szkoły ortopedycznej. Wiedzę i doświadczenie zawodowe uzupełniał w wiodących klinikach uniwersyteckich Bolonii, Padwy, Florencji i Bresci  stypendysta rządu włoskiego/.
       Motto: ”Urbem, urbem, mi Rufe,cole et in ista luce vive! ".
    Założyciel i aktywny członek Stowarzyszenia "Senat Obywateli Szczecina" -  skrót:/S.O.S./ .
            

        link:    https://senatobywateli.szczecin.pl


  Od lat Autor, to spiritus movens działań w sferze upowszechniania wysokiej kultury, historii Polski i wszystkiego co służy dobru oraz podwyższeniu intelektualnej jakości egzystencji, w polskich dniach powszednich i świętach narodowych, przede wszystkim  społeczności Szczecina.




                                                   











******

 Moje konto w Salonie24 z wielką radością udostępniam Osobom nietuzinkowym, które mają do przekazania w przestrzeni medialnej  informacje o sprawach istotnych.

(lg)

LechGalicki
O mnie LechGalicki

Lech Galicki, ur. 29 I 1955, w domu rodzinnym przy ulicy Stanisława Moniuszki 4 (Jasne Błonia) w Szczecinie. Dziennikarz, prozaik, poeta. Pseud.: (gal), Krzysztof Berg, Marcin Wodnicki. Syn Władysława i Stanisławy z domu Przybeckiej. Syn: Marcin. Ukończył studia ekonomiczne na Politechnice Szczecińskiej; studiował również język niemiecki w Goethe Institut w Berlinie. Odbył roczną aplikację dziennikarską w tygodniku „Morze i Ziemia”. Pracował jako dziennikarz w rozmaitych periodykach. Był zastępcą redaktora naczelnego dwutygodnika „Kościół nad Odrą i Bałtykiem”. Od 1995 współpracuje z PR Szczecin, dla którego przygotowuje reportaże, audycje autorskie, słuchowisko („Grona Grudnia” w ramach „Szczecińskiej Trylogii Grudnia.”), pisze reżyserowane przez redaktor Agatę Foltyn z Polskiego Radia Szczecin słuchowiska poetyckie: Ktoś Inny, Urodziłem się (z udziałem aktorów: Beaty Zygarlickiej, Adama Zycha, Edwarda Żentary) oraz tworzy i czyta na antenie cykliczne felietony. Podróżował do Anglii, Dani, RFN, Belgii; w latach 1988 – 1993 przebywał w Berlinie Zachodnim. Od 1996 prowadzi warsztaty dziennikarskie dla młodzieży polskiej, białoruskiej i ukraińskiej w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Związku Zawodowego Dziennikarzy. W 1994 otrzymał nagrodę specjalną SDP za różnorodną twórczość dziennikarską i literacką. Wyróżniany wielokrotnie przez polskie bractwa i grupy poetyckie. Od 2011 prowadzi w Szczecińskim Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej: Teatr Empatia (nagrodzony za osiągnięcia artystyczne przez Prezydenta miasta Szczecin), pisze scenariusze, reżyseruje spektakle, w których także występuje, podobnie okazjonalnie gra główną rolę w miniserialu filmowym. Jako dziennikarz debiutował w 1971 roku w tygodniku „Na przełaj”. Debiut literacki: Drzewo-Stan (1993). Opublikował następujące książki poetyckie: Drzewo-Stan. Szczecin: Szczecińskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „ Ottonianum”, 1993; Ktoś Inny. Tamże, 1995; Efekt motyla. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 1999. Cisza. Szczecin: Wyd. Promocyjne „Albatros”, 2003, KrzykOkrzyk, Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2004. Lamentacje za jeden uśmiech. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2005. Tentato. Zapamiętnik znaleziony w chaosie. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2007. Lawa rozmowy o Polsce. Współautor. Kraków: Solidarni 2010, Arcana, 2012, Antologia Smoleńska 96 wierszy. Współautor, wyd. Solidarni 2010, rok wyd.2015. Proza, reportaże, felietony: Trzask czasu, Czarnków: Interak, 1994; Na oka dnie (wspólnie z Agatą Foltyn) Szczecin: Wydawnictwo Promocyjne „Albatros”), 1997, Jozajtis, Szczecin, Wyd. „PoNaD”, 1999, Sennik Lunatyka, Szczecin: Wyd. Promocyjne „ Albatros”, 2000, Dum – Dum. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2000, Dum –Dum 2. Tamże, 2001, Punkt G., Tamże, 2002, Dziękuję za rozmowę. Zszywka czasu. Tamże, 2003. RECENZJE Charakterystyczne dla „metafizycznych” tomów poezji Galickiego jest połączenie wierszy oraz fotografii Marka Poźniaka (w najważniejszym tomie Ktoś Inny są to zdjęcia kostiumów teatralnych Piera Georgia Furlana), stanowiących tyleż dopełniającą się całość, co dwa zupełnie autonomiczne zjawiska artystyczne, jednocześnie próbujące być świadectwem poszukiwania i zatrzymywania przez sztukę prześwitów Wieczności. Marzenia mają moc przełamania własnego zranienia, ocalenia świadomości boleśnie naznaczonej czasem, przemijaniem, śmiercią. Prowadzą do odnajdywania w sobie śladów nieistniejącego już raju i harmonii. Charakterystyczna jest przekładalność zapisu słownego na muzyczny i plastyczny. Reportaże i felietony Galickiego dotyczą zawsze najbliższej rzeczywistości: ułamki rozmów i spotkań w tramwaju, migawki spostrzeżeń, codzienność w jej często przytłaczającym wymiarze. Zapiski zaskakują trafną, skrótową diagnozą sytuacji życiowej bohaterów. Galicki balansuje pomiędzy oczywistością a niezwykłością zjawiska, powszedniością sytuacji, a często poetyckim językiem jej przedstawienia. Oderwanie opisywanych zdarzeń od pierwotnego kontekstu publikacji („Kościół nad Odrą i Bałtykiem”, PR Szczecin) czyni z minireportaży swoistą metaforę, usiłującą odnaleźć w ułamkach codzienności porządkujący je sens. Podobnie dzieje się w felietonach z założenia interwencyjnych (Dum – Dum, Dum – Dum 2): autor poszukuje uogólnienia, czy też analogii pomiędzy tym co jednostkowe a tym, co ogólne, wywiedzione z wiersza, anegdoty, symbolu, przeszłości. Galicki buduje świat swoich mikroopowiadań również z ułamków przeszłości (np. historia Sydonii von Borck w Jozajtisie), a także z doświadczeń autobiograficznych (pamięta dzień swoich urodzin, przeżył doświadczenie wyjścia poza ciało, oraz groźną katastrofę). Piotr Urbański Powyższy artykuł biograficzny pochodzi z Literatury na Pomorzu Zachodnim do końca XX wieku, Przewodnik encyklopedyczny. Szczecin: Wydawnictwo „Kurier – Press”, 2003. Autor noty biograficznej: Piotr Lech Urbański dr hab. Od 1.10.2012 prof. nadzw. w Instytucie Filologii Klasycznej UAM. Poprzednio prof. nadzw. Uniwersytetu Szczecińskiego, dyrektor Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa (2002-2008), Dokonano aktualizacji w spisie książek napisanych po opublikowaniu notatki biograficznej Lecha Galickiego i wydanych. Recenzja książki Lecha Galickiego „Dziękuję za rozmowę. Zszywka czasu”. Wydawnictwo „PoNaD”. Szczecin 2003 autorstwa (E.S) opublikowana w dwumiesięczniku literackim TOPOS [1-2 (74 75) 2004 Rok XII]: Dziękuję za rozmowę to zbiór wywiadów, artykułów prasowych, które szczeciński dziennikarz, ale także poeta i prozaik, drukował w prasie w ostatniej dekadzie. Mimo swej różnorodności, bo obok rozmowy z modelkami znajdziemy np. wywiad z Lechem Wałęsą, z chaotycznego doświadczenia przełomu wieków wyłania się obraz współczesności targanej przez sprzeczne dążenia, poszukującej jednak własnych form osobowości. Legendarne UFO, radiestezja, bioenergoterapia, spirytualizm – zjawiska, które Galicki nie obawia się opisywać, niekiedy wbrew opinii publicznej i środowisk naukowych. Prawie każdy czytelnik znajdzie w tej książce coś dla siebie – wywiady z wybitnymi artystami sąsiadują z wypowiedziami osób duchowych, opinie polityków obok opowieści o zwykłych ludzkich losach. Galicki, mimo iż w znacznej mierze osadzony jest w lokalnym środowisku Pomorza Zachodniego, dąży do ujmowania w swoich tekstach problematyki uniwersalnej i reprezentuje zupełnie inny, niż obecnie rozpowszechniony, typ dziennikarstwa. Liczy się u niego nie pogoń za sensacją, a unieruchomienie strumienia czasu przy pomocy druku. Pisze na zasadzie stop – klatek tworząc skomplikowany, niekiedy wręcz wymykający się spod kontroli obraz naszych czasów. (E.S.).

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura