18 obserwujących
573 notki
198k odsłon
73 odsłony

Wolność na Wschodzie w rocznicę "Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej"

Wykop Skomentuj2

Dokładnie 39 lat temu, 8 września , Solidarność wystosowała posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej.

Choć posłanie wzywało do walki o wolny ruch związkowy,  było oczywiste, że także o wolność jako taką - wolność wypowiedzi, zrzeszania się, przełamanie totalnego charakteru komunistycznych reżimów.

Czterdzieści lat później ta walka wciąż trwa, głównie na obszarze dawnego Związku Radzieckiego. Środkowoazjatyckie satrapie nadal są więzieniami swoich obywateli, ale i europejska Białoruś niewiele od nich odbiega.

Pamiętam niesamowitą nagonkę na autorów tego tekstu, także w organie Biura Politycznego - tygodniku "Polityka",  jedynym bodajże tytule, który przetrwał.

Dzisiaj próżno szukać w "Polityce" przypomnienia tamtego wydarzenia czy tekstów z tamtych czasów. Dzisiaj pismo wspiera demokratyzację na Białorusi i leje krokodyle łzy nad upadkiem mitu Solidarności, którą zwalczała wtedy i zwalcza teraz.

 Tym lepiej widać wagę Posłania, które okazało się profetycznym wezwaniem, aktualnym przez te wszystkie lata aż do dzisiaj.

Tekst Posłania opracował Bogusław Śliwa, prawnik z Kalisza,  ZR Wielkopolska Południowa, razem z Janem Lityńskim (doradcą Regionu Mazowsze)., ku szczerej rozpaczy Leonida Breżniewa.

Posłanie I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” do ludzi pracy Europy Wschodniej.

Delegaci zebrani w Gdańsku na I [Krajowym] Zjeździe Delegatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” przesyłają robotnikom: Albanii, Bułgarii, Czechosłowacji, Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Rumunii, Węgier i wszystkich narodów Związku Radzieckiego – pozdrowienia i wyrazy poparcia. Jako pierwszy niezależny związek zawodowy w naszej powojennej historii głęboko czujemy wspólnotę naszych losów. Zapewniamy, że wbrew kłamstwom szerzonym w waszych krajach, jesteśmy autentyczną 10-mlionową reprezentacją pracowników, powstałą w wyniku robotniczych strajków. Naszym celem jest walka o poprawę bytu wszystkich ludzi pracy. Popieramy tych z was, którzy zdecydowali się wejść na trudną drogę walki o wolny ruch związkowy. Wierzymy, że już niedługo wasi i nasi przedstawiciele będą mogli się spotkać celem wymiany związkowych doświadczeń.

______________________

http://www.encysol.pl/wiki/Pos%C5%82anie_I_Krajowego_Zjazdu_Delegat%C3%B3w_NSZZ_%E2%80%9ESolidarno%C5%9B%C4%87%E2%80%9D_do_ludzi_pracy_Europy_Wschodniej

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/36497,35-rocznica-Poslania-do-ludzi-pracy-Europy-Wschodniej-Kalisz-20-wrzesnia-2016.html

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura