Marek Mądrzak Marek Mądrzak
400
BLOG

Przegląd Kabaretów PAKA '87 - w 25-tą rocznicę

Marek Mądrzak Marek Mądrzak Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

 

 

Jak co roku odbył się w Krakowie przegląd kabaretowy. Nie wiem jeszcze, kto wygrał w tym roku, ale wierzę, że na imprezie z blisko 30-letnią tradycją nadal prezentują się zespoły o najwyższym poziomie artystycznym.

Podobne refleksje obce były autorowi poniższego dokumentu – ppłk. Wiesławowi Hryniewiczowi, gdyż pisał go z powodów służbowych – jako Naczelnik Wydziału III-1 krakowskiej Służby Bezpieczeństwa:

 

           W dniach od 23-26 kwietnia 1987 r. na terenie SCK „Rotunda” i klubu mieszczącego się w DS „Piast” odbył się przegląd kabaretów studenckich „PAKA-87”. Wystąpiły następujące kabarety:

- „ORTALION 80” – z Lidzbarku Warmińskiego

- „DZYPS” – z Puław

- „Teatr Młodych” – z Warszawy

- „WTYKA” – z Skarżyska Kamiennej

- „I” – z Warszawy

- „FAJF” – z Radomia

- „RŻYSKO” – z Rozumic

- „POTEM” – z Zielonej Góry

- „ŻABA” – z Wrocławia.

           Przesłuchania odbywały się równolegle w Rotundzie i klubie „Piast”. Organizatorem całości był klub przy DS „Piast”, a personalnie Mirosław WUJAS – dyrektor SCK „Rotunda” i Stanisław MARUSZEWSKI student psychologii UJ.

M. WUJAS zaprosił w charakterze konsultantów, pełniących w efekcie rolę jurorów następujące osoby:

- Jacka FEDOROWICZA,

- Jerzego SZTUHRA [sic],

- Andrzeja WAJDĘ,

- Lucjana SUCHANKA,

- Zygmunta KONIECZNEGO,

- Krystynę ZACHWATOWICZ.

Zaproszono również m.in. Andrzeja ROSIEWICZA i Macieja ZEMBATEGO, którzy jednak odmówili udziału w przeglądzie.

O fakcie pobytu J. FEDOROWICZA w DS „Piast”, gdzie był zakwaterowany poinformowano władze partyjne UJ w celu zainspirowania ich do podjęcia przez administrację UJ kroków eliminujących udział J. FEDOROWICZA z imprezy. Nie przyniosło to żadnych efektów. J. FEDOROWICZ wziął udział w przesłuchaniach, a także spotkał się z członkami kabaretów na tzw. „warsztatach twórczych”, w trakcie których udzielał im praktycznych wskazówek jak należy przygotowywać program, aby był ciekawy pod względem politycznym a jednocześnie mógł być akceptowany przez cenzurę.

Przedstawił im własną ocenę polskiego kabaretu i wyraził się, iż aby osiągnąć mistrzostwo muszą się liczyć z naciskami i represjami ze strony władz. Wystąpił z krótkim programem. ale nie na terenie w/wym. klubów, a w „Piwnicy pod Baranami” /z inicjatywy Piotra SKRZYNECKIEGO/. Na terenie klubu w DS „Piast” przedstawił około 20-min. program „VIDEO” tzw. „Dziennik TV” z jego podkładem głosowym. W tym pokazie uczestniczyli jedynie członkowie grup kabaretowych ze względu na szczupłość pomieszczeń klubowych, gdzie mieści się jedynie około 50 osób.

Z uzyskanych informacji wynika, że J. FEDOROWICZ tylko formalnie był zakwaterowany w DS „Piast”, a faktycznie przebywał u ks. JANCARZA w Mistrzejowicach oraz uczestniczył w libacjach alkoholowych w SCK „Rotunda” i w „Piwnicy pod Baranami”.

Zachowanie pozostałych członków jury nie budziło zastrzeżeń. Udzielali jedynie fachowych porad młodym kolegom oraz doprowadzili do dyskwalifikacji kabaretu „ŻABA” z Wrocławia, albowiem jego program zawierał treści polityczne podane w sposób prymitywny i arogancki np. „huj – ustrój, dupa – sojusz” itp.

Całość przeglądu obserwowała pracownica WUKPiW pani PORĘBSKA. I nagrodę otrzymał kabaret „POTEM” z Zielonej Góry, a II kabaret „DZYPS” z Puław.

 

Nagrodzonym artystom gratuluję, a nie wymienionym w teczce źródłom informacji dziękuję za relację.

 

Osoby zadowolone i niezadowolone z lektury proszę o klikanie na poniższe reklamy.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura