Marek Mądrzak Marek Mądrzak
488
BLOG

Jan Stanisławski - 'Stanisław' odzyskuje go dla socjalizmu

Marek Mądrzak Marek Mądrzak Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

 

W nawiązaniu do wczorajszej notki dot. Kazimierza Kaczora dzisiaj proponuję innego aktora Teatru Powszechnego w jednym z donosów tajnego współpracownika pseudonim „Stanisław”.

Jan Stanisławski grał nie tylko „Pod Egidą”, ale realizował się także w klasycznej dramaturgii. Jednocześnie wciągano go do działalności KOR. Dla odmiany „Stanisław” miał go od niej odwieść:

 

Źródło: tw. „Stanisław”                                           Dnia 8.11.1977 r.

Przyjął: M. Gałązka

Miejsce: Kawiarnia                                                  Tajne spec. znaczenia

 

 

INFORMACJA OPERACYJNA

 

 

           W ostatnim okresie czasu jedynie jeden raz miałem okazję rozmawiać ze Stanisławskim.

W rozmowie tej powiedział mi, że Maciej Rayzacher zaproponował mu napisanie artykułu na temat wolności pracy twórczej. Stanisławski odmówił mu napisania czegokolwiek i wyjaśnił, że ostatnio w pracy swej nie napotyka na żadne trudności, a w związku z tym nie ma powodów do pisania czegokolwiek. Posiada ponadto niezłe wpływy finansowe tak, że w przyszłym roku będzie w stanie kupić sobie mieszkanie.

Zapytałem Stanisławskiego, czy Rayzacher sam nie potrafi pisać i w związku z tym prosi o pomoc, czy też chce, żeby artykuł ten firmowany był przez Stanisławskiego. Z odpowiedzi tego ostatniego wynika, że artykuł miałby firmować Stanisławski, gdzie miał być wydrukowany, rozmówca mój nie był w stanie powiedzieć.

Z powyższego wynika, że Stanisławski wyraźnie odcina się od wszelkiej działalności tzw. KOR-u, a z drugiej strony Rayzacher aktywizuje swoją działalność, choć na terenie teatru nie robi nic, co rzucałoby się w oczy.

 

Zadania:

- Przy najbliższej okazji zapytać Rayzachera o teatr, jaki rzekomo zamierza zorganizować przy kościele św. Anny w Warszawie. Pretekstem pytania może być anonim, jaki wpłynął ze SPATIF.

- Kontynuowanie rozmowy ze Stanisławskim. Określić jego zachowanie się w wypadku ewentualnej rozmowy z nim przeprowadzonej przez pracownika państwowego.

Przedsięwzięcia:

Sekcja IV dokona analizy posiadanych materiałów dot. Stanisławskiego pod kątem przeprowadzenia z nim rozmowy operacyjnej.

Dane dot. Rayzachera wykorzystać w jego sprawie.

 

 

Odbito 3 egz.

egz. nr 1 – teczka pracy

egz. nr 2 – spr. R.

egz. nr 3 – spr. S.

                                                                                 ppłk M. Gałązka

 

Proszę zwrócić uwagę na zadania „Stanisława”. To nie jest współpracownik, który zwierza się z „nieszkodliwej” wiedzy plotkarskiej. On realizował zadanie odcięcia Stanisławskiego od wpływu KOR i przygotowanie go do ekspiacyjnej rozmowy z SB-ekiem – „pracownikiem państwowym” i mogę napisać, że zadanie to wykonał. Jutro o „Stanisławie” po nazwisku.

 

Osoby zadowolone i niezadowolone z lektury proszę o klikanie na poniższe reklamy.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura