4 obserwujących
186 notek
30k odsłon
264 odsłony

Humanizacja czy cyber-zniewolenie

Wykop Skomentuj13

Jedyna zgodność w kampanii wyborczej dotyczyła stanu i przyszłości ochrony zdrowia.

Terapie też były podobne – więcej kasy, więcej sterowania.

I zbyt płytkie i w złym kierunku.

Tyle wolności ile odpowiedzialności 

Zachodzące obecnie na całym świecie zmiany systemów ochrony zdrowia przygotowują je do gigantycznych przyrostów możliwości diagnostycznych i terapeutycznych cyfryzowanych usług medycznych.

W kuluarach Polskich konferencji o przyszłości systemu ochrony zdrowia ich uczestnicy są zgodni, że kluczowym ustaleniem w strategii cyfryzacji systemu, powinno być określenie wizji odpowiedzialności za podejmowanie decyzji medycznych.

Jeżeli nowoczesne technologie mają być wykorzystywane do centralizacji odpowiedzialności, konsekwencją będzie cybernetyzacja kultury zdrowia, zgodnie z zasadą „sterowanie zdrowiem”.

Jeżeli nowoczesne technologie mają być wykorzystywane do personalizacji odpowiedzialności, konsekwencją będzie humanizacja kultury zdrowia, zgodnie z zasadą „samopomocy zdrowia”.

Oddziaływanie przyjętej zasady i strategii wykroczy poza system ochrony zdrowia.

Zasada sterowania zdrowiem wprowadzi centralne zarządzanie danymi medycznymi i administrowanie instytucjami służby zdrowia. Wymaga segmentacji i segregacji.

Zasada samopomocy zdrowia wymaga kompetencji i pracy dla dobrostanu zdrowia własnego i swoich bliskich. Wymaga wolności i solidarności.


Nie ma wolności bez samodzielności

Nie znam w Polsce ugrupowania politycznego, skłonnego do wprowadzenia zasady samopomocy zdrowia jako paradygmatu systemu ochrony zdrowia. To politycznie trudne, bo wymaga wprowadzenia współpłatności świadczeń zdrowotnych i rywalizacji firm ubezpieczeniowych o nasze składki.

Tymczasem prawie wszystkie ugrupowania polityczne promują doktrynę państwa opiekuńczego, ograniczającego obszary wyborów obywateli. Dlatego siłą inercji refleksji intelektualnej oraz interesów elit informatycznych, medycznych i finansowych, rozwijają się obecnie w Polsce elementy systemu opartego paradygmacie sterowania zdrowiem.

Systemu cyber – zniewolenia.


Kula śniegowa

Uważam, że w takiej sytuacji kolizji pomiędzy oparciem strategi zmian systemu ochrony zdrowia na wartościach cywilizacyjnych i zasadach konstytucyjnych a doraźnymi interesami elit, polityczne postawienie paradygmatu samopomocy zdrowia może podjąć tylko ugrupowanie nie obawiające się doraźnej utraty popularności.

Z czasem ugrupowanie to zacznie zyskiwać, bo prędzej czy później wszystkie europejskie systemy ochrony zdrowia zaczną wspierać podmiotowość pacjentów. Pomagać im konkretnymi rozwiązaniami kompetencyjnej integracji profilaktyki, interwencji i rehabilitacji medycznej.

Jak w przedstawionych platformach holistycznej opieki osób starszych rozwijających jakość i bezpieczeństwo usług opiekuńczych nie tylko platformami samoregulacji Internetu Rzeczy ale i Internetu Ludzi. Otwierających debatę o kulturze zdrowia na debatę o kulturze narodowej w cyfrowej sieci wiedzy.


https://www.salon24.pl/u/madej/966668,strategia-cyfrowej-humanizacji-polskiego-systemu-ochrony-zdrowia

https://www.salon24.pl/u/madej/986762,platformy-holistycznej-opieki-osob-starszych

Wykop Skomentuj13
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie