10 obserwujących
439 notek
1873k odsłony
1032 odsłony

Pies rasy basset hound - flegmatyk, który szybko biega

Basset hound to pies oddany, uczuciowy i serdeczny.
Basset hound to pies oddany, uczuciowy i serdeczny.
Wykop Skomentuj6

Basset hound to na pierwszy rzut oka psi flegmatyk. Mimo pozorów - smutnego i obojętnego spojrzenia - to utalentowany pies myśliwski.

Basset hound to pies inteligentny, ale uparty i niezależny - niechętnie poddaje się rygorom i ograniczeniom. Podczas spaceru lubi węszyć i buszować w zaroślach, ale też demonstrować właścicielowi swoją niezależność.

Basset hound - charakter

Basset hound to pies oddany, uczuciowy i serdeczny. Bardzo przywiązuje się do osób ze swojego najbliższego otoczenia, z którymi lubi spędzać czas. Jest szczęśliwy, gdy czuje się ważnym i kochanym członkiem rodziny. 

Wygląd basseta może zmylić niejednego. Pomimo smutnego i obojętnego spojrzenia basset hound jest psem, który uwielbia się bawić czy to z dziećmi, czy z innymi psami. Jest psem bardzo towarzyskim. Lubi przebywać z ludźmi. Nie jest też agresywny ani bojaźliwy wobec osób, których nie zna, raczej wita się z nimi przyjaźnie.  

Pomimo swojej uczuciowości i przywiązania do swojej rodziny, basset hound jest jednocześnie dość niezależny. Kiedy złapie trop, właściciel może mieć problem z jego przywołaniem. Jest dość uparty, ale i inteligentny, nastawiony na kontakt i pracę z człowiekiem, którego zadaniem jest odpowiednie wychowanie pupila.

Basset hound jest wspaniałym psem gończym, wykorzystywanym podczas polowań w stadzie, który wbrew pozorom potrafi dać dowód dużej wytrzymałości i nieugiętości w pogoni za zwierzyną. Ma wybitny węch i może godzinami podążać za tropem, nie okazując najmniejszych oznak zmęczenia.


Basset hound
Basset hound to pies inteligentny, ale uparty i niezależny.

Zachowanie basseta

Basset jest z natury spokojny, wręcz flegmatyczny, ale może powodować w domu zniszczenia jako szczeniak lub kiedy codzienne spacery nie zapewniają mu wystarczająco dużo ruchu.

Jeśli jego potrzeby są zaspokojone, basset hound może bez problemu zostać sam w domu na kilka godzin. Nie powinien jednak spędzać samotnie całego dnia, gdyż potrzebuje regularnego kontaktu z człowiekiem, interakcji, zabawy oraz spacerów.

Basset hound jest psem gończym o wspaniałym węchu. Gdy złapie trop, może za nim wytrwale podążać, a skupiwszy się tylko na tym zadaniu, nie będzie zwracał uwagi na swojego pana. Aby nie uciekał, należy z nim regularnie pracować, wyznaczając zadania stymulujące węch, dzięki którym będzie można choć częściowo kontrolować jego instynkt łowiecki. Jeśli basset mieszka na wsi, konieczne będzie wprowadzenie odpowiednich zabezpieczeń wokół domu, aby nie uciekł np. podczas nieobecności opiekuna.

Basset hound lubi jeść, trzeba więc uważać, by go nie przekarmiać, bo może to skutkować otyłością i m.in. problemami z kręgosłupem.

Towarzyski i przyjacielski basset hound nadaje się dla osób, które wcześniej nie opiekowały się psem. Łatwo przystosuje się do trybu życia każdego właściciela, zarówno w mieście, jak i na wsi. Dobrze czuje się w rodzinie z dziećmi, z innymi zwierzętami, ale też z osobami samotnymi. Należy jednak pamiętać o tym, że ma on rodowód psa myśliwskiego, więc może być trudny w odwołaniu, gdy złapie trop. Wymaga też codziennej umiarkowanej aktywności.


Szczeniak rasy basset hound
Szczeniak rasy basset hound.

Dla kogo basset hound?

Basset hound bardzo dobrze przystosuje się do życia w mieszkaniu, jeśli będzie regularnie wyprowadzany na spacer. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, jeśli mieszkanie znajduje się w bloku bez windy. Pies tej rasy, zmuszony do wdrapywania się i schodzenia po schodach kilka razy dziennie, może szybko nabawić się problemów z kręgosłupem. Basset hound lubi życie na wsi, ale nawet jeśli ma do dyspozycji ogród, nie powinien być w nim zamykany. Bardzo ważne są dla niego codzienne spacery.    

Basset hound jest psem gończym „z krwi i kości” i ma w związku z tym określone potrzeby. Jego właściciel powinien jak najczęściej zabierać go np. na wieś, do lasu, na łąki, gdyż pies ten potrzebuje dużo wysiłku fizycznego. Choć jego budowa na to nie wskazuje, bardzo szybko biega.

Basset hound wydaje się małym psem. Ma krótkie łapy, należy jednak do psów średniej wielkości i z tego powodu może sprawiać trudności w transporcie publicznymi środkami komunikacji. Chętnie jednak towarzyszy swemu panu w wyjazdach, jeśli ten od małego przyzwyczaja go do zmian otoczenia, zabierając go ze sobą w różne miejsca, różnymi środkami transportu.

Baset hound ma pokojowe nastawienie do wszystkich zwierząt, w tym kotów, przy czym nić porozumienia między zwierzętami będzie większa, jeśli wychowają się razem, a basset będzie od maleńkości przyzwyczajany do obecności kota. Warto pamiętać, że psy tej rasy mają dobrze wykształcony instynkt łowiecki, który należy kontrolować poprzez odpowiednie szkolenie. W wychowaniu powinno się kłaść nacisk na umiejętność rezygnacji z pościgu i na opanowanie emocji.

Ten pies bardzo lubi dzieci i nie stanowi dla nich niebezpieczeństwa. Jest łagodny, przyjazny, cierpliwy w kontaktach z nimi i nigdy nie okazuje agresji. Do tego może się okazać bardzo dobrym towarzyszem zabaw. 

Basset hound jest psem spokojnym i serdecznym, powinien być więc dobrym towarzyszem życia osób starszych, ale nie jest wskazane, by mieszkał wyłącznie z osobą prowadzącą siedzący tryb życia, gdyż z biegiem czasu może rozwinąć niepożądane zachowania.


basset hound
Basset hound nadaje się dla osób, które wcześniej nie opiekowały się psem.

Pochodzenie i historia basseta

Bassety zaczęto hodować we Francji pod koniec XVI wieku. Również basset hound wywodzi się od ras francuskich: jego przodkami są Basset d'Artois oraz Basset artezyjsko-normandzki. W 1866 roku para bassetów normandzkich, prezent od hrabiego de Tournow dla lorda Galwaya, trafiła do Anglii.

Potomstwo tych psów zostało skrzyżowane z innymi bassetami z Normandii, z czasem zaś zaprzestano importu i zaczęła się rozwijać angielska wersja basseta, dziś znana jako basset hound. Kształt głowy i ostrość węchu sugerują bliskie pokrewieństwo z bloodhoundem. Basset mógł powstać przez mutację w tej rasie, która spowodowała karłowatość. Na początku XIX wieku bassety udowodniły swoją przydatność dla myśliwych polujących pieszo. Najczęściej wykorzystywano je w polowaniach na króliki, zające i postrzałki bażantów, basseta można też nauczyć zapędzania na drzewo szopów, oposów i wiewiórek. Dzięki niskiemu wzrostowi basset szczególnie dobrze sprawdza się w gęstym, niedostępnym poszyciu leśnym.

Nazwa pochodzi od francuskiego słowa bas (niski).


basset hound

Basset - ciekawostki

Basset hound jest psem do towarzystwa, dużo bardziej popularnym w Stanach Zjednoczonych niż w Europie, gdzie nadal dość często i błędnie uważa się, że do życia w mieszkaniu najlepiej nadają się małe psy. Ze względu na swój spokój i opanowanie dużo bardziej sprawdza się jako pies do towarzystwa niż większość tzw. psów – miniaturek.

Pies rasy basset hound znalazł swoje miejsce także w popkulturze. Został on sportretowany jako słynny superdetektyw Droopy. Postać ta pojawia się między innymi w filmach z Tomem i Jerrym. Droopy charakteryzuje się wyjątkową powolnością, flegmatycznością, a nawet letargią. Bardzo rzadko ma inny wyraz twarzy niż pośredni między smutkiem i neutralnością. Bezproblemowo pokonuje wszelkie przeciwności losu.

 

Droopy
Droopy to pies rasy basset hound.


Rasy psów, które zrobiły karierę w show-biznesie:

Chihuahua - najmniejszy pies świata, gwiazda Hollywood

Jack Russell terrier - pies gwiazda o łobuzerskim usposobieniu

Akita Inu - japoński symbol wierności, bohater wzruszającej historii o psie Hachiko

Corgi - psi ideał. Pokochał go cały świat, w tym angielska królowa

KJ


Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości