Kanapki z kiszoną cebulą. Fot. Flickr
Kanapki z kiszoną cebulą. Fot. Flickr

Kiszona cebula - kuchenne odkrycie. Przepis na kiszoną cebulę

Redakcja Redakcja Gotowanie Obserwuj temat Obserwuj notkę 44

Cebula to jeden z najzdrowszych pokarmów. Warto ją jadać na co dzień pod każdą możliwą postacią, zwłaszcza surową oraz kiszoną. Jak każda kiszonka, taka cebula ma wiele właściwości prozdrowotnych.

Przepis na kiszoną rzodkiewkę cieszył się zainteresowaniem, więc dziś na warsztat bierzemy cebulę. Cebula jest znana od czasów prehistorycznych. Pochodzi prawdopodobnie z Azji Środkowej, uprawiana jest od bardzo dawna i równie dawno stosowana jako lek. Doceniano zwłaszcza jej antybakteryjne działanie. Dla starożytnych Egipcjan cebula symbolizowała życie wieczne, z tego też powodu umieszczali ją w mumiach. Starożytni grecy uważali, że poprawia sprawność fizyczną. 

W czasie wypraw zamorskich obok kapusty stanowiła doskonałe zabezpieczenie przed szkorbutem. W medycynie ludowej wywar z cebuli zalecany był w chorobach reumatycznych, syrop przy przeziębieniach, zaś wąchanie surowej cebuli czyściło drogi oddechowe.

cebula
Najtańsza i najpopularniejsza jest cebula zwyczajna. 

Cebula - składniki i rodzaje

Cebula zawiera tłuszcze, białko, węglowodany, błonnik, cukry, witaminy - witamina A, witamin z grupy B (witamina B1, B2, B3, B4, B5, B6 i B9), witamina C, E i K, a także minerały – cynk, fosfor, fluor, krzem, magnez, mangan, miedź, potas, selen, siarka, sód, wapń i żelazo. Cebula to także bogactwo błonnika, który stymuluje pracę układu pokarmowego i sprzyja odchudzaniu. Najważniejsze są jednak zawarte w cebuli flawonoidy, czyli organiczne substancje chemiczne, chroniące przed chorobami i stanami zapalnymi. Flawonoidy cebuli to związki lotne i uwalniają się przy nacięciu warzywa – odpowiadają za jego charakterystyczny smak i aromat oraz za łzawienie oczu podczas krojenia. 

Cebula jest tania i łatwa do przechowywania. Mamy jej kilka odmian: cebula zwyczajna, cebula czerwona ma piękny fioletowo-bordowy kolor, cebula dymka ma małe główki i sprzedawana jest razem ze szczypiorem, cebula cukrowa ma bardzo delikatny smak, cebula szalotka, która właściwie jest odmianą czosnku.

Właściwości zdrowotne cebuli

  • ma działanie przeciwnowotworowe
  • ma bardzo silne właściwości przeciwutleniające
  • ma działanie rozrzedzające krew i przeciwdziałające tworzeniu się zakrzepów
  • wpływa bardzo korzystnie na pracę układu krążenia
  • obniża stężenie złego cholesterolu LDL i reguluje ilość dobrego HDL
  • dobrze wpływa na regulację stężenia poziomu cukru we krwi
  • zawiera związki odkażające, o działaniu antybiotycznym
  • ma działanie antybakteryjne i grzybobójcze
  • działa przeciwkaszlowo i pomaga w bólach gardła
  • surowa poprawia trawienie, działa przeciw zaparciom
  • jest używana do leczenia ran, czyraków, ropni, oparzeń, pęknięć skóry i trądziku
  • ma niski indeks glikemiczny, jest świetnym składnikiem diety

Mimo, że nie jest kaloryczna (100 g cebuli to ok. 30 40 kcal, to cebula bywa ciężkostrawna. Nie jest zatem polecana osobom stosującym dietę oszczędzającą. Może też nasilać objawy nadkwaśności, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także u wrażliwych osób – powodować objawy dyspeptyczne (np. odbijanie).

czerwona cebula
Aby cebula nie podrażniała śluzówki oczu podczas krojenia, wystarczy włożyć ją uprzednio na parę godzin do lodówki.

Przepis na kiszoną cebulę

Składniki:

  •     3 duże czerwone cebule
  •     sól (20 g na litr solanki)
  •     woda

Przygotowanie:

Cebulę kroimy w grube plastry.  Aby cebula nie podrażniała śluzówki oczu podczas krojenia, wystarczy włożyć ją uprzednio na parę godzin do lodówki. Wyparzamy słoiki i układamy w nich ciasno cebulę. Przygotowujemy solankę, mieszając sól z letnią wodą. Zalewamy cebulę aż po nakrętkę. Zakręcamy słoik, ale nie do oporu. Cebula zacznie fermentować i nieco solanki uleje się spod nakrętki. Po 3-4 dniach można już dokręcić słoik i odstawić w chłodne miejsce. Cebulę zakiszoną możemy jeść już po tygodniu. Jeśli ma być bardziej kwaśna, to po dwóch. 

Kiszoną cebulę można jeść na wiele sposobów – na kanapce, w sałatce lub jako dodatek do obiadu. Jest łagodniejsza niż surowa cebula i po jej spożyciu nie musimy się obawiać, że ktoś oddali się od nas ze względu na charakterystyczny zapach z ust.

kiszona cebula
Zakiszona cebula dymka. Fot. Flickr.

ja


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości