10 obserwujących
438 notek
1869k odsłon
1288 odsłon

Jak kupić zdrowe jabłka? - poradnik

Świeże jabłka są źródłem węglowodanów, w tym błonnika.
Świeże jabłka są źródłem węglowodanów, w tym błonnika.
Wykop Skomentuj29

Pewność, że jemy owoce, czy warzywa całkowicie wolne od pestycydów mamy tylko w przypadku plonów z własnego ogródka czy sadu. Niestety, kupując jabłka w sklepie czy na bazarze trudno rozpoznać, czy było pryskane czy nie. 

Jak rozpoznać pryskane jabłka?

W Polsce sadownictwo ekologiczne praktycznie nie istnieje. Jak mówią eksperci, z roślin sadowniczych, tak naprawdę bez oprysków da się wyprodukować jedynie borówki. Pryskanie jabłoni to powszechna praktyka, ponieważ owoce są podatne na szkodniki i choroby. Polska jest liderem, jeśli chodzi o eksport jabłek. Produkujemy je w dużych ilościach i w dużych ilościach je opryskujemy. Jedno drzewko jabłoniowe jest opryskiwane w ciągu roku ponad 10 razy! Pryskane są nie tylko drzewka, ale i owoce.


Jabłoń jest opryskiwana w ciągu roku ponad 10 razy.

 

Naukowcy odkryli, że jabłka należą do owoców najbardziej „zanieczyszczonych" pestycydami. To związki o działaniu grzybobójczym, które mają zły wpływ układ hormonalny człowieka oraz wywołują alergie. 

Konsumenci przyzwyczajeni do standardowych odmian jabłek nie chcą kupować odmian przystosowanych do produkcji eko. Bowiem takie jabłka często nie dorównują cechami jakościowymi odmianom standardowym (są mniejsze, o nieregularnych kształtach, z brzydsza skórką, mniej odporne na przechowywanie, mniej słodkie itp.) Z drugiej strony wyprodukowanie odmian jabłek w całości ekologicznych, ale dorodnych i zdrowych, jest operacją bardzo ryzykowną oraz kosztowną, za co klienci przyzwyczajeni do tanich owoców, niespecjalnie chcą płacić. Jabłka ekologiczne są bowiem najdroższe, przy czym nie zawsze najpiękniej wyglądają. 


jabłko
Owoce ekologiczne, niepryskane często wyglądają na brzydsze od odmian uprawianych standardowo. 

Dla konsumentów warzyw i owoców ważne są: naturalność (postrzegana jako jak najmniej nawozów i środków ochrony roślin, ale też dojrzewanie na słońcu nie w szklarni); polskość (głównie ze względu na krótki transport i wspieranie polskich producentów, a także smak); przewidywalność smaku (znana odmiana); znajomość ścieżki jaką przechodzi warzywo czy owoc od producenta do sklepowej półki. Nie zwracają uwagi na region (w ramach Polski) pochodzenia ze względu na nieznajomość regionalnych odmian i ich właściwości. Rosnącym trendem jest zainteresowanie warzywami i owocami niedoskonałymi, które uchodzą za bardziej naturalne. Z drugiej strony dla wielu osób wciąż liczą się ładny wygląd i porównywalny kształt. Oceniają, że taki produkt jest zdrowy i będzie się dobrze przechowywać.

Jeśli chcesz kupić jabłko, które nie było pryskane i pochodzi z drzewa, które było nawożone naturalnymi nawozami, możesz poszukać jabłek z upraw tradycyjnych albo ekologicznych, oznaczane jako „eko” lub „bio”. Przy czym nie zawsze to "eko" i "bio" oznacza uprawę całkowicie bez oprysków.


czerwone jabłka
Używanie oprysków w przypadku upraw na dużą skalę jest konieczne, ale warto stosować ich tylko niezbędne minimum. 

W sklepie czy na bazarze?

Polacy najchętniej robią zakupy koło domu lub po drodze. Teoretycznie preferujemy bazarki, ale często rezygnujemy z nich z braku czasu lub dlatego, że nie ma ich w pobliżu. Największą zaletą targów i różnego rodzaju straganów jest to, że mamy zaufanie do sprzedawcy oraz poczucie, że sprzedawane produkty są uprawiane przez sprzedawcę lub jego rodzinę.

Tymczasem zdecydowanie bardziej niepewne jest kupowanie owoców czy warzyw na bazarkach niż w sklepach. Owoce produkowane przez dużych producentów i grupy producenckie wypuszczane na rynek (sieciówki, markety spożywcze), produkowane są pod wymagane przez te sieci systemy jakości i przebadane na obecność pozostałości pestycydów. Z kolei owoce sprzedawane z bazarku nie przechodzą z reguły żadnych testów i nie wiemy, czy spełniają normy bezpieczeństwa dla konsumenta. Warto kupować nasze, krajowe jabłka – są lepszej jakości niż owoce sprowadzane zza granicy. 

Normy unijne nie dopuszczają sprzedawania jabłek z jakimikolwiek objawami chorób, na przykład gnicia lub zepsucia. Ale w praktyce różnie z tym bywa. Według przepisów unijnych każde jabłka powinny być oznakowane. W większości przypadków znakuje się opakowania, ale niektóre jabłka posiadają specjalne nalepki na skórce z nazwą producenta. 

Jakie informacje są na nalepkach?

  • o klasie jabłek – owoce dzieli się na klasy jakości, oznaczane jako „II”, „I” i „ekstra”, gdzie klasa II jest klasą najgorszą, a klasa „ekstra” – najlepszą, spełniającą prawie wszystkie normy dotyczące wielkości i wyglądu owoców;
  • o pochodzeniu – przede wszystkim o kraju pochodzenia, nieobligatoryjnie także o regionie uprawy lub krajowej, regionalnej nazwie miejsca pochodzenia;
  • o jednostce, która pakowała lub wysłała owoce – wymagany jest jej adres, dane kontaktowe


Wykop Skomentuj29
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości