Zmarł Pierre Cardin. Człowiek, który zrewolucjonizował modę lat 60. i 70.

Pierre Cardin podczas inauguracji muzeum swojego imienia, fot. PAP/EPA/YOAN VALAT
Pierre Cardin podczas inauguracji muzeum swojego imienia, fot. PAP/EPA/YOAN VALAT

W wieku 98 lat zmarł francuski projektant mody Pierre Cardin. Był najstarszym, a zarazem najdłużej pracującym w zawodzie designerem. 

„Dzień wielkiego smutku dla całej naszej rodziny, Pierre Cardin nie żyje. Wielki projektant mody, jakim był, przetrwał stulecie, pozostawiając Francji i światu wyjątkowe dziedzictwo artystyczne nie tylko w modzie” – napisała rodzina projektanta w oficjalnym oświadczeniu. 

"Wizjonerski stylista i pionier pret-a-porter" zmarł rano w szpitalu amerykańskim w Neuilly pod Paryżem - przekazała agencja AFP.

Cardin był synem włoskich imigrantów, którzy przeprowadzili się do Francji, uciekając przed włoskim faszyzmem. Ojciec chciał, by został architektem, więc studiował w Paryżu architekturę, ale pociągała go moda. 

Naukę projektowania ubioru rozpoczął już w wieku 14 lat. Pracował z Elsą Schiaparelli oraz Christianem Diorem. W wieku 17 lat był krawcem dla domu mody Dior. W 1950 założył własny dom mody, a w 1953 roku pokazał pierwszą kolekcję. Początkowo tworzył ubrania haute couture i na indywidualne zamówienie klienta. Z czasem dom mody Cardin postawił na prêt-à-porter, czyli seryjne produkowanie ubrań. 

Pierre Cardin swoim futurystycznym stylem zrewolucjonizował modę lat 60. i 70. Był znany z awangardowego stylu, na strojach jego projektu przeważały geometryczne kształty i motywy. To jemu zawdzięczamy m.in. marynarki bez kołnierzyków, spódnice-bombki, sukienki w kształcie litery A i kolorowe rajstopy. 

Był pierwszym wielkim projektantem, który wystawiał swoje kolekcje w domach towarowych i sieciówkach. To właśnie on pokazał, że można odejść od tworzenia ekskluzywnej mody dla prywatnych klientów na rzecz wytwarzania gotowych ubrań dla klienta masowego.

Sprzedawał mnóstwo produktów pod swoim nazwiskiem. W 2002 roku The New York Times oszacował, że marka Pierre Cardin pojawiła się na ok. 800 produktach, sprzedawanych w ponad 140 krajach i generujących ok. 1 mld USD rocznie.

Cardin był również znany z sukcesów biznesowych. Był właścicielem kilku restauracji (m.in. w Nowym Jorku, Pekinie, Londynie) oraz zamku w Lacoste w departamencie Vaucluse (należącego niegdyś do markiza de Sade'a), w którym regularnie organizował festiwale teatralne.

jaZobacz galerię zdjęć:

Pierre Cardin z modelkami na tle Bramy Brandenburskiej w listopadzie 2008 r.,PAP/EPA/JENS KALAENE
Pierre Cardin z modelkami na tle Bramy Brandenburskiej w listopadzie 2008 r.,PAP/EPA/JENS KALAENE Pierre Cardin podczas prezentacji swojej kolekcji w październiku 2008 r., fot. PAP/EPA/STR/ASM Pierre Cardin z modelami ubranymi w jego kolekcję w październiku 2008, fot. PAP/EPA/STR/ASM Pierre Cardin podczas otwarcia muzeum swojego imienia, fot. PAP/EPA/YOAN VALAT
Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości