Naukowcy zbadali rolę roślin domowych na nasze samopoczucie w czasie pierwszego okresu lockdownu wymuszonego przez pandemię COVID-19.
Naukowcy zbadali rolę roślin domowych na nasze samopoczucie w czasie pierwszego okresu lockdownu wymuszonego przez pandemię COVID-19.

Te zielone rośliny warto mieć w domu

Redakcja Redakcja Ekologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 10

Oczyszczają powietrze z toksyn i podnoszą jego wilgotność. Zielony kolor wpływa kojąco i uspokajająco na samopoczucie. Oto najlepsze rośliny do domu.

Osoby, które miały w domu rośliny lepiej zniosły okres zamknięcia związany z pandemią COVID-19 – stwierdzili naukowcy z międzynarodowego zespołu koordynowanego przez Uniwersytet w Sewilli. Badanie dotyczyło okresu od marca do czerwca 2020 r., kiedy lockdown pozbawił większość ludzi szansy na przebywanie na otwartej przestrzeni i łonie natury, zmuszając do spędzania mnóstwa czasu w czterech ścianach.

Wyniki badania potwierdziły, że uprawianie w domu roślin doniczkowych miało pozytywny wpływ na dobrostan psychiczny w czasie przymusowego zamknięcia. Zgodziło się z tym 74 proc. z ponad 4,2 tys. respondentów z 46 krajów. Co więcej, ponad połowa z nich (55,8 proc.) przyznała, że chciałaby mieć więcej roślin w swoich mieszkaniach w tym trudnym okresie. Częstotliwość doświadczania negatywnych emocji u uczestników badania była wyższa u tych osób, które deklarowały, że nie uprawiają roślin domowych.


rośliny domowe, Salon24


Również respondenci mieszkający w małych lub słabo oświetlonych mieszkaniach, a także ci, którzy niezbyt często odwiedzali tereny zielone przez okresem zamknięcia, częściej zmagali się z negatywnymi emocjami. 

Co ciekawe, tylko ponad połowa badanych (52 proc.) raportowała spędzanie większej ilości czasu na pielęgnacji roślin w tym czasie, a prawie dwie trzecie (62,5 proc.) wyraziły pragnienie robienia tego, kiedy wszystko wróci do normalności. W rezultacie 40 proc. uczestników wskazało, że są zmotywowani do posiadania w przyszłości większej liczby roślin w swoich mieszkaniach.

Badanie to zostało opisane w "Urban Forestry and Urban Greening". Oprócz naukowców z Hiszpanii - z grupy badającej przyrodę miejską i inżynierię biosystemów NATURIB - w projekcie brali udział również uczeni z Hellenic Mediterranean University w Grecji, Universidade Federal Rural de Pernambuco w Brazylii i Uniwersytetu Genueńskiego we Włoszech. 

Wiadomo od dawna, że rośliny są nie tylko ozdobą, ale oczyszczają powietrze z toksyn i podnoszą jego wilgotność. Zielony kolor wpływa kojąco i uspokajająco na nasze samopoczucie. Oto przegląd najpopularniejszych "prozdrowotnych" roślin:

Aloes

Liście aloesu działają kojąco na skórę i przyspieszają gojenie ran oraz oparzeń. Sok z aloesu natomiast podnosi odporność organizmu, łagodzi alergie, jest także pomocny w leczeniu cukrzycy i zaburzeń przemiany materii. Aloes może stać w sypialni, gdyż w nocy również wydziela tlen.

aloes, Salon24
Aloes nie potrzebuje częstego nawadniania.

Bluszcz

Popularny bluszcz jest dobrym filtrem powietrza. Usuwa wiele szkodliwych substancji, w tym trujący formaldehyd. Działa optymistycznie.


bluszcz, Salon24
Bluszcz podlewaj najwyżej raz w tygodniu, by ziemia nie była zbyt długo mokra.

Storczyk dendrobium

Nawilża powietrze, a dodatkowo usuwa z niego dwumetylobenzen.


storczyk, Salon24
Storczyka dendrobium podlewamy co 5 - 7 dni, zimą rzadziej. 

Diffenbachia

Jest dobrym filtrem powierza, pochłaniając szkodliwe substancje. Ponadto ułatwia koncentrację.


diffenbachia, Salon24
Diffenbachia lubi mieć wilgotne podłoże, ale nie toleruje przelewania.

Dracena

Dracena (smokowiec) – dobrze filtruje powietrze, neutralizując formaldehyd, toluen, ksylen oraz tlenek węgla.


dracena, Salon24
Draceny należy podlewać umiarkowanie, raz w tygodniu, zimą rzadziej.

Epipremnum

Ta efektowana roślina pnąca dobrze oczyszcza powietrze zwłaszcza z formaldehydu i benzenu.

epipremnum, Salon24
Nie należy podlewać epipremnum “często i po trochu” – w lecie wystarczy podlewać raz na tydzień, w zimie – raz na dwa tygodnie.

Fikus

Popularny fikus (figowiec) doskonale oczyszcza powietrze z ksylenu, toluenu, benzenu, formaldehydu i amoniaku. Pochłania szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne z telewizorów i monitorów komputerów. Niestety w nocy wydala je z powrotem na zewnątrz, dlatego nie powinien stać w sypialni.


fikus, Salon24
Fikusy należy podlewać obficie, ale rzadko – dopiero wtedy, kiedy przeschnie górna warstwa podłoża. 

Gardenia

Roślina ta charakteryzuje się białymi lub kremowymi kwiatami o pięknym zapachu, który poprawia nastrój, łagodzi depresje, uspokaja, ponadto obniża ciśnienie krwi oraz łagodzi katar.


gardenia, Salon24
Gardenię należy podlewać obficie w okresie wzrostu i kwitnienia.

Palmy

Oczyszczają powietrze i wchłaniają trichloeteny, ksylen, toluen, amoniak, formaldehyd i benzen. Dobrze też nawilżają pomieszczenie, w którym rosną. Produkują tlen zarówno w dzień, jak i w nocy.

draceny, Salon24

Paprotka

Oprócz wchłaniania szkodliwych związków, nawilża też powietrze i produkuje bardzo dużo tlenu. Warto ustawić ją w sypialni, nad telewizorem lub ekranem komputera.


paprotka, Salon24

Sansewieria gwinejska

Roślina ta jest nazywana wężownicą lub - potocznie - „językiem teściowej”. Oczyszcza powietrze, produkuje w nocy tlen, zmniejsza ilość alergenów w powietrzu.


sansewieria, Salon24
Sansewierię latem podlewamy raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat neutralizuje takie szkodliwe substancje, jak silnie rakotwórczy benzen i aceton używany między innymi do produkcji lakierów oraz farb. Usuwa znaczną część trujących substancji znajdujących się w dymie tytoniowym, a także alkohol.


skrzydłokwiat, Salon24
Skrzydłokwiaty wymagają bardzo częstego podlewania - kilka razy w tygodniu.

Szeflera

Szeflera (drzewo parasol) jest polecana do pomieszczeń, gdzie się pali papierosy, bowiem doskonale absorbuje nikotynę oraz inne substancje zawarte w dymie papierosowym.


szeflera, Salon24
 Szeflera wymaga regularnego podlewania – podłoże musi być wilgotne cały czas. 

Zielistka Sternberga

Oczyszcza powietrze z toksyn oraz poprawia samopoczucie. Zielistka jest jedną z najmniej wymagających roślin. Jest odporna na niesprzyjające warunki.


zielistka, Salon24
Zielistkę należy podlewać dość często, ale umiarkowanie.


ja


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości