11 obserwujących
524 notki
2090k odsłon
  957   10

Smartfony w szkołach - w Chinach zostały zakazane

Chińskie władze zachęcają szkoły do instalowania publicznych automatów telefonicznych.
Chińskie władze zachęcają szkoły do instalowania publicznych automatów telefonicznych.

Nowe prawo ma chronić dzieci przed uzależnieniem cyfrowym. Placówkom edukacyjnym zlecono utworzenie publicznych automatów telefonicznych.

Chińskie ministerstwo edukacji zakazało używania używania telefonów komórkowych w klasach i na terenach szkolnych dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych i średnich. Dyrektywa ma obowiązywać wszystkich uczniów w całym kraju. Wprowadzenie jej uzasadnia się ochroną uczniów przed uzależnieniem od internetu, gier i wadami wzroku. Ma ona również poprawić rozwój fizyczny i psychiczny dzieci.

Uczniowie będą mogli przynosić smartfony do szkół tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy ich rodzice złożą pisemne podanie. W takich przypadkach, wszystkie urządzenia mają być przekazywane nauczycielom. Według nowego prawa, nauczyciele nie będą mogli używać komórek do prac domowych i prosić uczniów o ich odrabianie na tych urządzeniach.

Ponadto zalecono szkołom stworzyć większa liczbę publicznych automatów telefonicznych i znaleźć inny sposób na komunikację dziećmi z rodzicami podczas pobytu w szkole.

Raport opublikowany przez China Internet Network Information Center pokazał, że w 2018 roku ze 175 milionów chińskich internautów w wieku poniżej 18 lat, niemal trzy czwarte z nich (74%) posiadało własne urządzenie mobilne. Wykorzystywali je głównie do nauki online, słuchania muzyki i grania w gry.

Krytycy nowych przepisów podnoszą, że o ile zakaz może znaleźć akceptację wśród opiekunów najmłodszych uczniów, którzy nie posiadają jeszcze wystarczającej samodyscypliny, to nie powinien on obejmować starszych roczników.

Zdaniem Wu Hong z think tanku edukacyjnego Dett w południowo-zachodnich Chinach zamiast zabraniać używania smartfonów „szkoły powinny poświęcić więcej czasu na rozwijanie zdolności dzieci do samodzielnego zarządzania, ucząc je odróżniania świata rzeczywistego od wirtualnego; między dobrem a złem”.

Ale nowe prawo cieszy się poparciem większości społeczeństwa. Z badania thecover.cn wynika, że 54% z ponad 1900 respondentów uważa za niekonieczne, aby dzieci w wieku szkolnym przynosiły telefony do szkół. Jedna czwarta ankietowanych chciałaby bardziej elastycznej polityki w tej kwestii, a 20% badanych stwierdziło, że powinno się zezwolić na posiadanie komórki na terenie szkoły.

Decyzja chińskich władz nie jest pierwszą tego typu na świecie. W 2018 roku francuski rząd wprowadził zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach dla uczniów poniżej 15 lat. W tym samym roku zrobiła to Grecja, zakazując ich stosowania we wszystkich przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach.

mk

Lubię to! Skomentuj47 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie