A w Krakowie... zaczarowana taksówka FSO 125p

MPK w Krakowie odrestaurowało zabytkowy samochód FSO 125p.Fot. PAP/Łukasz Gągulski
MPK w Krakowie odrestaurowało zabytkowy samochód FSO 125p.Fot. PAP/Łukasz Gągulski

MPK w Krakowie odrestaurowało zabytkowy samochód FSO 125p.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie odrestaurowało zabytkowy samochód FSO 125p, który od połowy lat 80. XX wieku służył mieszkańcom miasta jako taksówka.

Eksponat przypomina o 65. rocznicy uruchomienia przez MPK przewozów miejskimi taksówkami.

Jak przypomniał w czwartek rzecznik MPK Marek Gancarczyk, termin prezentacji charakterystycznego pojazdu nie jest przypadkowy - 15 maja 2021 roku mija dokładnie 65 lat od uruchomienia przez MPK usługi przewozu pasażerów taksówkami.

– Dzisiaj być może trudno sobie to wyobrazić, ale w przeszłości, poza autobusami i tramwajami, w ramach usługi świadczonej przez krakowskiego przewoźnika można było podróżować także taksówką. Taką możliwość mieszkańcy Krakowa mieli przez ponad 35 lat, od 1956 roku – zaznaczył przedstawiciel MPK.

Zobacz galerię zdjęć:

MPK w Krakowie odrestaurowało zabytkowy samochód FSO 125p.fot. PAP/Łukasz Gągulski
MPK w Krakowie odrestaurowało zabytkowy samochód FSO 125p.fot. PAP/Łukasz Gągulski MPK w Krakowie odrestaurowało zabytkowy samochód FSO 125p. Fot. PAP/Łukasz Gągulski MPK w Krakowie odrestaurowało zabytkowy samochód FSO 125p. Fot. PAP/Łukasz Gągulski MPK w Krakowie odrestaurowało zabytkowy samochód FSO 125p.Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Taksówka FSO 125p

W pierwszych latach funkcjonowania taksówek – wskazał Gancarczyk - mieszkańcy mogli zamawiać przejazdy samochodami Warszawa M20. W późniejszym okresie do tej floty taksówek dołączyły także inne pojazdy takie jak Wołgi, Polonezy, Dacie, Fiaty i właśnie FSO 125p.

Po taksówki do MPK krakowianie dzwonili aż do listopada 1990 roku. Po tej dacie taksówki zostały wydzielone z MPK i w ramach odrębnego miejskiego przedsiębiorstwa były dostępne jeszcze przez kilka lat.


Odnowiony samochód został zaprezentowany w czwartek w na os. Zielonym w Nowej Hucie. To właśnie tam znajdował się garaż i warsztat dla taksówek MPK i stamtąd wyjechał w trasę ostatni taki pojazd.


Według przedstawicieli miejskiego przewoźnika, zabytkowy samochód FSO 125p został odrestaurowany z dużą dbałością o szczegóły, tak, aby przywrócić mu oryginalny wygląd, jaki miał w 1985 roku. Dotyczy to zarówno malowania, jak i wyposażenia wnętrza, w którym nie mogło zabraknąć m.in. taksometru.

– Warto podkreślić, że to właśnie w kilkunastu taksówkach należących do MPK w styczniu 1990 roku zamontowano radiotelefony, co umożliwiło uruchomienie usługi Radio Taxi. Pojazdy MPK były jednymi z pierwszych w Krakowie, w których udało się to zrobić – przypomniał rzecznik.

Zgodnie z zapowiedziami miłośnicy historycznych pojazdów będą mogli zobaczyć zabytkowy samochód w organizowanych cyklicznie przez MPK SA paradach.

KW

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka