Policja świętuje. Ale badania opinii publicznej dają do myślenia

Uroczyste obchody Święta Policji, fot. PAP/Mateusz Marek.
Uroczyste obchody Święta Policji, fot. PAP/Mateusz Marek.
24 lipca przypada Święto Policji. Centralne obchody już się odbyły. Wręczano nominacje generalskie, medale państwowe, odznaczenia resortowe, ślubowanie nowych funkcjonariuszy. Tymczasem z badań opinii publicznej wynika, że zaufanie do Policji spada.

"Stojąc na straży bezpieczeństwa państwa i jego obywateli"

Centralne uroczystości Święta Policji odbyły się 21 lipca na dziedzińcu Belwederu w Warszawie. W uroczystościach wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński wraz ze swoimi zastępcami, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda oraz parlamentarzyści i przedstawiciele zaprzyjaźnionych formacji.


- Spełniacie państwo wyjątkową i niezwykle ważną rolę, stojąc na straży bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, służąc narodowi i Rzeczypospolitej, także ryzykując życie. Dziękuję za tę służbę z całego serca – zwrócił się do policjantów prezydent Andrzej Duda.

Polecamy:

Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk zwrócił uwagę na pandemiczną rzeczywistość, w jakiej przyszło obchodzić 102. rocznicę powstania Policji Państwowej. - Nasza cierpliwość, wytrzymałość i odporność na stres nieustannie poddawane były próbie. Wiem, ile wyrzeczeń kosztowało was rzetelne wypełnianie nakładanych na was obowiązków służbowych związanych z pandemią - mówił Komendant Główny Policji.

Poinformował również, że policjanci od początku działań związanych z pandemią przeprowadzili prawie 77 mln kontroli osób przebywających na kwarantannie. - Wykonaliście też przeszło milion sprawdzeń środków transportu oraz obiektów handlowo-usługowych. Nie wszyscy, wobec których interweniowaliście rozumieli, że troska o innych powinna przejawiać się jak nigdy wcześniej w zachowaniu dystansu i unikaniu kontaktu - podkreślił.

- Niestety 21 funkcjonariuszy i 27 pracowników cywilnych polskiej policji przegrało walkę z tą chorobą. To dla nas niepowetowana strata, ogromny smutek i żal - zaznaczył generał.

Policja po raz pierwszy walczyła z "niewidzialnym zbrodniarzem"

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przypomniała okrągłą rocznicę obchodów Święta Policji sprzed 2 lat. - Policja się nie zmieniła, ale jednak zmieniło się bardzo wiele - zauważyła. Jak wyjaśniła, policja po raz pierwszy walczyła z "niewidzialnym zbrodniarzem", jakim jest koronawirus. Państwo byliście na pierwszej linii, niektóry z was oddali swoje życie, ale pełniliście tę służbę w sposób naprawdę niezwykły - mówiła Witek do funkcjonariuszy.

- W tym tkwi sedno, że my przy polskiej policji czujemy się bezpieczni i wiemy, że wtedy, kiedy jest zagrożenie nie jesteśmy sami, że jest ktoś, kto nad nami czuwa"- zaznaczyła

Natomiast szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że Polska jest jednym z najbardziej bezpiecznych państw w Europie. - Polacy czują się bezpieczni w swoich domach i czują się bezpieczni na ulicach swoich miejscowości. To są oceny międzynarodowych wyspecjalizowanych instytucji - podkreślił szef MSWiA.

- To jest miara sukcesu polskiej policji i każdego z was. Każdego funkcjonariusza, który swoim zaangażowaniem dołożył swoją cegiełkę do bezpieczeństwa naszego kraju. Ten sukces nie wziął się z niczego. Ten sukces wziął się z waszej determinacji, waszej odwagi, z waszej konsekwencji w zwalczaniu przestępczości w naszym kraju - mówił do policjantów Kamiński.

Utajniony raport na temat oceny działania Policji

Tyle z oficjalnych przemówień. Rzeczywista ocena pracy Policji wygląda nieco inaczej. W styczniu br. Komenda Główna Policji  zleciła przeprowadzenie badania opinii społecznej na temat poczucia bezpieczeństwa Polaków oraz oceny pracy Policji. Badanie takie odbywa się corocznie, na tysiącu mieszkańców każdego z województw oraz dodatkowo na terenie działania Komendy Stołecznej Policji, czyli łącznie na ok. 17 tys. respondentów. Ostatnie ankietowanie kosztowało ono ponad 200 tys. zł., a wcześniejsze nawet dwa razy tyle, ale jego wyniki zostały utajnione. Nie poznali ich nawet policyjni związkowcy. 

W ostatnim z dostępnych "Polskich badań przestępczości", z 2014 roku, można zapoznać się z analizą zjawiska "ciemnej liczby przestępstw". Wtedy ponad 6 procent pytanych przyznało, że padło ofiarą przestępstwa i nie zgłosiło tego faktu policji,. Powód: najczęściej nie wierzono, że działania funkcjonariuszy przyniosą jakikolwiek efekt, albo z przekonania, że policja zrobi wszystko, by i tak się zgłoszoną sprawą nie zająć. 

Z badań wynikało także, że lęk przed przestępczością rósł on wraz z wielkością miasta, w którym mieszkał ankietowany (czyli im większe miasto, tym większy strach), a także wraz z jego wiekiem (starsi bali się bardziej niż młodzi).

Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo