W niewłaściwych rękach dobermany mogą być naprawdę groźne.
W niewłaściwych rękach dobermany mogą być naprawdę groźne.

Doberman to nie "pies morderca", ale dobry stróż i czuły przyjaciel

Redakcja Redakcja Zwierzęta Obserwuj temat Obserwuj notkę 16

Doberman to bardzo inteligentny pies i urodzony stróż uznany za oficjalnego psa policyjnego. Ta rasa zyskała złą sławę, jako wyjątkowo agresywna, tymczasem dobermany potrafią być wspaniałymi psami rodzinnymi.

Doberman - charakterystyka rasy

Doberman to pies o silnym charakterze, dużej wytrzymałości, zaciętym temperamencie i nieprzeciętnej sprawności fizycznej. Już od szczeniaka wykazuje odwagę i charakter przywódczy. Szkolenia psów tej rasy są wręcz obowiązkiem, ponieważ w przeciwnym razie to one będą rządziły w domu. Jest bardzo inteligentny, chętny do pracy i bardzo pojętny, ale jednocześnie bardzo wrażliwy. Ważną cechą tej rasy jest wysoki stopień wrażliwości nerwowej, ciągłej czujności i uważnej rejestracji wszystkiego co dzieje się w otoczeniu psa. Dobermany doskonale pilnują terenu, ale ze względu na swoje delikatne umaszczenie nie nadają się na psy stróżujące przy budzie.

Doskonałym psem stróżującym jest też owczarek podhalański.

image
Doberman potrzebuje konsekwencji w wychowaniu. 

Jak wychować dobermana

Doberman nie jest psem dla każdego. Potrzebuje przewodnika zrównoważonego, spokojnego, konsekwentnego i silnego psychicznie, który będzie potrafił poskromić niezależną i dominującą naturę pupila. Warto go szkolić od szczeniaka i skutecznie egzekwować polecenia. Źle wychowywany doberman może być niebezpieczny nie tylko dla otoczenia, ale również dla swojej rodziny, stąd wzięła się opinia "psa mordercy". Jeśli nie zrozumiemy jego potrzeb i zachowań i nie będziemy go właściwie traktować, możemy spowodować, że z czasem stanie się agresywny.

Z psem tej rasy należy postępować delikatnie. Doberman ma bowiem doskonałą pamięć i nawet po wielu latach nie zapomina doznanej krzywdy. Wybiera tylko jednego pana, a pozostałych domowników traktuje po przyjacielsku, ale jako równorzędnych członków stada. Warto pamiętać, że większość dorastających dobermanów przechodzi tzw. okres buntu, polegający na tym, że pies testuje, na jak dużo może sobie pozwolić.

Doberman jako przyjaciel rodziny

Rodzina jest wszystkim dla psów tej rasy. Dobrze wyszkolony doberman potrafi być bardzo przywiązanym psem do swoich właścicieli. Nawet kilkudniowe rozstanie to dla niego trauma. W obronie swoich bliskich potrafi walczyć na śmierć i życie. Pies doberman jest opiekuńczy wobec dzieci, z którymi mieszka, ale nie przepada za obcymi maluchami. Szczególnie opiekuńcze są suki.

Prawdziwy dramat dla dobermana następuje wtedy, gdy zmienia właściciela. Bezgraniczne przywiązanie do człowiek, nieprzekupna natura tego psa, wyklucza oddawanie go w inne ręce. Oddany pies czuje się zawiedziony, zdradzony, oszukany. Może to prowadzić do zachowań patologicznych, nieufności, wreszcie agresji.

image
Dobermany potrzebują dużo ruchu, by spożytkować nadmiar energii. 

Wygląd zewnętrzny dobermana

Doberman to dumny pies o eleganckim, szlachetnym wyglądzie. Sylwetka jest wpisana w kwadrat, jest dobrze umięśniony, średniej wielkości. Wielkość dla psa to 68 -72 cm w kłębie, z przeciętna waga 40 -45 kg, a dla suki 65 -68 cm w kłębie, z przeciętna waga 32 -35 kg. Sierść jest bardzo krótka, przylegająca, gęsta i twarda, nie ma podszerstka, stąd psy tej rasy są nieodporne na zimno. Szata występuje w umaszczeniu czarnym albo czekoladowym. Mogą być też dobermany albinosy, ale zdarza się, że występują u nich choroby skóry. Żyją średnio od 10 do 13 lat.

image
Doberman w kolorze czekoladowym.

Doberman - dla kogo pies tej rasy?

Doberman jest idealnym psem do mieszkania. Nawet w słotne dni nie przyniesie do domu błota i wody. Wystarczy wykąpać go w samej wodzie. Ze względu na brak podszerstka dobermany szybko marzną, dlatego warto kupić mu ubranie na zimę. Dobermany są dość drogie w utrzymaniu (kilkaset zł miesięcznie), potrzebują dobrej karmy, a i szkolenie jest dosyć kosztowne. Mogą przewlekle chorować na serce, a leczenie też wiąże się ze stałymi wydatkami. Szczenięta tej rasy kosztują 3000-5000 zł.

Doberman nie jest uciążliwy dla otoczenia, bo nigdy nie szczeka bez powodu. Za to jest świetnym psem stróżującym. Psy tej rasy są chętnie zatrudniane w policji, służbach granicznych, a nawet w oddziałach piechoty morskiej. Wykorzystuje się go do odnajdywania ludzi zasypanych pod gruzami, do ochrony prywatnych posiadłości, zakładów przemysłowych i magazynów. Świetnie sprawdza się też w psich sportach, jak jogging, frisbee i agility.

Doberman potrzebuje bardzo dużo ruchu. Nie wystarczy wyjść z nim na krótki spacer przed domem, trzeba mu zapewnić sporą porcję ruchu. Pies, który ma za mało ruchu staje się niecierpliwy, drażliwy, niespokojny. Nie jest wskazane chodzenie z nim na psie wybiegi, chyba że ma się osobnika wyjątkowo zrównoważonego. Najgorsza dla psów tej rasy jest nuda, pozostawione same sobie, potrafią zdemolować mieszkanie.

image
Dobermany nie są z natury agresywne.

Doberman - pochodzenie rasy

Rasa dobermanów pochodzi z Niemiec. Jej twórcą był Louis Doberman. Chciał on mieć psa nieprzekupnego i bardzo odważnego, na którym będzie mógł polegać i który go obroni. Doberman jest mieszanką wielu ras, między innymi: owczarka niemieckiego, rottweilera, pinczera, greyhounda, manchester teriera, beaucerona. 

Psy tej rasy często były psami policyjnymi w Niemczech,  brały też czynny udział w I i II Wojnie Światowej. Amerykańskie Marines wykorzystywało te psy w trakcie inwazji na wyspy Pacyfiku jako zwiadowców. Również żołnierze Wehrmachtu używali dobermany. Były tam szkolone na psy bardzo agresywne, stąd też może zaczęła brać się ich zła sława. 

Po II Wojnie Światowej dobermany praktycznie wyginęły. Zostały odtworzone przez Wernera Junga, a dzisiejsze dobermany są potomkami tej nielicznej grupy, która wybrał Werner. Jeszcze parę lat temu dobermany niesłusznie kreowane były na psy agresywne, ostre, nieco przerażające. Działo się to po części za sprawą filmów, w których grały. 

image
Doberman to jeden z niewielu psów, który nazwę rasy zawdzięcza od nazwiska twórcy.


Zobacz też inne rasy psów:

  • Dog niemiecki - czy to największy pies na świecie?
  • Pudel jako inteligentny pies, o którego trzeba odpowiednio zadbać.
  • Shiba inu - dla kogo jest odpowiedni ten charakterny pies? 

źródło: psy.pl, psy24.pl, piesporadnik.pl, cowsierscipiszczy.pl, wikipedia.pl

KJ, ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości