Polacy cierpią na nowe zaburzenie. Czym jest FOMO?

Polacy coraz czsciej cierpią na  lęk przed odłączeniem od Internetu.
Polacy coraz czsciej cierpią na lęk przed odłączeniem od Internetu.

Coraz więcej Polaków, szczególnie młodzieży, cierpi na syndrom FOMO, czyli lęk przed odłączeniem od Internetu i mediów społecznościowych.

FOMO (ang. Fear of Missing Out) to lęk przed odłączeniem od Internetu i mediów społecznościowych: pragnienie pozostawania w stałej łączności z innymi, przy jednoczesnym wrażeniu, że kiedy nie przebywamy w mediach społecznościowych może omijać nas coś ważnego.

Przeczytaj też: Czy Facebook będzie płatny?

Kto boi się braku dostępu do internetu?

Problem wysokiego poziomu FOMO dotyczy 16 proc. polskich internautów - wskazują wyniki analizy przeprowadzonej przez badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego oraz panelu badawczego Ariadna. Autorzy badania wskazują na to, że liczbę użytkowników Internetu w Polsce szacuje się aktualnie na 26,9 mln osób - co oznacza, że ponad 4 mln internautów odczuwa lęk przed odłączeniem.

image
Lęk przed brakiem internetu to zmora naszych czasów.

Niska samoocena i zaniedbywanie obowiązków

Jak podkreślają badacze, osoby z wysokim poziomem FOMO korzystają ze swoich smartfonów  nawet w okolicznościach, które zdają się temu nie sprzyjać - podczas mszy lub nabożeństw. 35 proc. respondentów z wysokim FOMO twierdzi również, że przez korzystanie z serwisów społecznościowych zaniedbuje obowiązki domowe, a 27 proc. - obowiązki służbowe .36 proc. badanych, u których zidentyfikowano wysokie FOMO, wprost deklaruje, że czuje się uzależnionymi od mediów społecznościowych.

Około jedna piąta osób z wysokim FOMO przyznaje się też do tego, że przy niekorzystaniu z mediów społecznościowych występują u nich różnego rodzaju objawy somatyczne: nudności, zawroty głowy, bóle brzucha  czy zwiększona potliwość.

Badacze zaobserwowali również korelację pomiędzy wysokim poziomem FOMO a niską samooceną. Naukowcy ostrzegają jednak, że potrzebne są dalsze badania, aby stwierdzić, czy to media społecznościowe powodują spadek samooceny.

Czy wiesz, co to są emotikony i emoji? Co oznaczają i jakie są najpopularniejsze?

image
Cierpiącym na FOMO muszą stale sprawdzać, co się dzieje w mediach społecznościowych.

Jak przeciwdziałać FOMO?


Autorzy badania przedstawiają szereg rekomendacji dotyczących tego, jak przeciwdziałać FOMO. Zwracają m.in. uwagę na to, że edukacja szkolna w zakresie nowych technologii nie powinna być ograniczona wyłącznie do rozwoju umiejętności obsługi sprzętu i oprogramowania - ale powinna przekazywać również ideę tzw. cyfrowego dobrostanu, czyli umiejętności zachowania proporcji pomiędzy użytkowaniem mediów cyfrowych a aktywnością poza środowiskiem online.

Z pełną treścią raportu można zapoznać się na stronie Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii.

image
Obecnie ludzie rzadko rozstają się z telefonem.

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości