Każdy z nas powinien przestrzegać savoir-vivre'u.
Każdy z nas powinien przestrzegać savoir-vivre'u.

Savoir-vivre - zasady dobrego wychowania. Podstawowe informacje

Redakcja Redakcja Obyczaje Obserwuj temat Obserwuj notkę 32

Savoir-vivre to zbór zasad dobrego wychowania. Ich znajomość jest konieczna, zarówno w sytuacjach codziennych, jak i wtedy, gdy chcemy zrobić na kimś wrażenie.

Oto podstawowe informacje na temat savoir-vivre'u.

Jak wymawiać savoir-vivre?

Określenie savoir-vivre pochodzi z języka francuskiego. Poprawnie wymawia się jako "sawłaar wiwr(e)", przy czym "a" - rozciągnięte jest jakby było podwójne -"aa", natomiast "r" wymawiamy miękko à la Donald Tusk, zaś "e" jest niemal albo w ogóle niesłyszalne.

Francuskie wyrażenie składa się z dwóch bezokoliczników - "savoir" co znaczy wiedzieć i"vivre", czyli żyć. W wolnym tłumaczeniu możemy więc powiedzieć, że savoir vivre to nic innego, jak wiedza o życiu, a już bardziej konkretnie - znajomość zasad dobrego wychowania.

image
Zwrot savoir-vivre pochodzi z języka francuskiego.

Savoir-vivre - co to jest?

Aby odkryć czym jest savoir-vivre, należy cofnąć się do czasu starożytnej Grecji. To tam, a nie we Francji należy szukać korzeni tego pojęcia. Tam tworzyła się potęga kultury europejskiej. Grecy dążyli do doskonałości, co przejawiało się m. in. w wyszukanych ceremoniałach i praktykowaniu uprzejmości. W średniowieczu nie przykładano do savoir-vivre'u tak wielkiej wagi. Wszystkie warstwy społeczne miały podobne maniery. Nacisk na kindersztubę położono w renesansie, a tendencja utrzymywała się również w ciągu następnych wieków. To  przywiązanie do etykiety i zasad zmalało dopiero w latach 60. XX wieku. Odchodzono wtedy powoli od zasad regulujących ludzkie zachowania niemal w każdej życiowej sytuacji. Ważniejsza stała się wolność wyboru. Mimo to savoir-vivre nie odszedł zupełnie w zapomnienie - w niektórych sytuacjach znajomość zasad dobrego wychowania jest niezbędna, gdy zależy nam na zrobieniu dobrego wrażenia, zaprezentowaniu się w towarzystwie czy właściwej reakcji w konkretniej sytuacji.

image
Savoir-vivre znaczy dobre maniery.

Savoir-vivre, czyli dobre maniery

Dobre maniery i wychowanie na co dzień, poprawne zachowanie w różnych sytuacjach, etykieta na oficjalnych spotkaniach i przy innych okazjach - savoir-vivre przydaje się w wielu sytuacjach. Jednak w czym tkwi jego sedno?

Kulturalnego człowieka można poznać nawet, jeśli byłby ubrany w łachmany. Savoir-vivre to nie tylko słowa, ale i sposób wypowiedzi, ruch ciała, mimika, sposób bycia, wysławiania się, uśmiechu, postępowania nawet w drobnych sprawach. To wszystko co nas określa i mówi nam o tym, kim jesteśmy. Dobre wychowanie czyni z nas kulturalnych ludzi, budzących sympatię i szacunek.

Dobre maniery, kindersztuba, poprawne zachowanie - wszystko to esencja savoir-vivre i nie znaczy tyle co życzliwość dla ludzi, uprzejmość, tolerancja, opanowanie emocji, te nienaganne formy powinny być naszymi nawykami zakorzenionymi i wpajanymi od dzieciństwa. Ponieważ żyjemy pośród innych ludzi, warto we wzajemnym współżyciu postępować według najlepszych zasad postępowania - zwalczać egoizm i liczyć się z innymi.
 
Savoir-vivre dotyczy bardzo wielu dziedzin: od reguł zachowania się przy stole, przez te panujące w biznesie, mówiące o tym, jak poprawnie formułować wysyłane wiadomości e-mail, po te poświęcone odpowiedniemu ubiorowi czy relacjom damsko-męskim.

Zapraszamy do śledzenia notek na blogu Salon24 Magazyn, gdzie pojawiać się będą szczegółowo opisane tematy dotyczące dobrych manier w różnych sytuacjach życiowych.

Jednym z tematów dotyczących savoir-vivre'u jest: Jak napisać list - prywatny, oficjalny, do wykładowcy. Wkrótce o tym napiszemy.


źródło: www.savoir-vivre.com.pl

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.



Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości