11 obserwujących
531 notek
2101k odsłon
  1846   0

Jak przygotować wigilijny stół? Dekoracje, przepisy

Skromny i elegancki wigilijny stół.
Skromny i elegancki wigilijny stół.

Wigilię i Boże Narodzenie najczęściej spędzamy przy stole. Pięknie przystrojony, zastawiony smacznym jedzeniem, wprowadza całą rodzinę w świąteczny klimat.

Co przygotować na świąteczny stół?

 • Biały obrus. Powinien być dostosowany do wielkości stołu - nie za krótki i nie za długi. Jeśli tego wymaga materiał, to odprasowany. Biel symbolizuje czystość intencji i dobrą wolę zasiadających przy stole gości. Oczywiście pod obrusem powinno znaleźć się symboliczne sianko. Na obrusie można ułożyć serwety, czerwone, albo ze świątecznymi motywami. W kolejne dni świąt na stole mogą znaleźć się obrusy w świąteczne wzory, niekoniecznie białe.

image
Biały obrus, a na nim świąteczna zastawa.

 • Naczynia - talerze, kieliszki, filiżanki i sztućce. Zapewne każdy z nas posiada taki zestaw, który wyjmuje na szczególne okazje. Odświętną zastawą pokazujesz wyjątkowość chwili oraz szacunek dla swoich gości. Nie zapomnij o wypolerowaniu sztućców i odpowiednim ich ułożeniu. Na osobnym talerzyku powinien znajdować się opłatek.

image
Podpowiedź z serwisu genialne.pl

 • Waza, półmiski, dzbanek na napoje - ważne, by były ładne i dekoracyjne. Jeśli nie posiadasz ich w zestawie, spróbuj dobrać kolorystycznie do już posiadanej zastawy stołowej. Waza przyda się na barszczyk lub inną wigilijną zupę. Na półmiskach ułożysz ryby i mięso - są bardzo wygodne. W dzbanku może być kompot z suszu lub inny napój - dzięki temu unikniesz ciągłego biegania do kuchni.

 • Świeca lub świecznik. Światło na stole to symbol rozświetlonej ogniem Gwiazdy Betlejemskiej stajenki. Możemy na stole postawić grubą ozdobną świecę, albo świeczkę Caritasu, lub też cienkie świeczki w ciekawym świeczniku. Z braku miejsca ostatecznie może być podgrzewacz w ładnej oprawie. Bardzo efektownie wygląda podgrzewacz włożony do kielicha na wysokiej nóżce. Świeca na stole wywoła uroczysty i ciepły klimat podczas wigilii. Dodatkowo świeca pełni też funkcję dekoracyjną.

image
Pomysł na dekorację świąteczną ze świeczkami.

Jak udekorować stół na wigilię - pomysły

 • Serwetki - pełnią funkcję zarówno dekoracyjną, jak i praktyczną. Mogą być jednokolorowe lub ozdobne ze świątecznymi motywami gwiazdek, bombek, aniołków, reniferów, świętego Mikołaja czy choinki. Papierowe są wygodne i przydają się podczas posiłku. Dodatkowo ozdabiają mój stół świąteczny. Można je położyć bezpośrednio na talerzu, złożyć w trójkąt i położyć obok, zawinąć w nie sztućce albo zwinąć w fantazyjny wzorek. Wygląda efektownie, ale zaraz i tak goście go zburzą.

 • Świąteczny stroik lub wieniec - można go wykonać samodzielnie lub kupić w kwiaciarni. Składają się na niego jodłowe gałązki (najlepiej, by pachniały) oraz elementy dekoracyjne. Mogą to być produkty ekologiczne: szyszki, orzechy, suszone owoce, anyż, cynamon, gałązki jemioły, słomiane gwiazdki, albo sztuczne: bombki, plastikowe ozdóbki, koraliki, wstążki itp. Jeśli robimy stroik samodzielnie, to gałązki dobrze połączyć cieniutkim drutem w zielonym kolorze, a ozdoby przymocować klejem na gorąco. W środku wieńca możemy umieścić świecę.
  Pojedyncze gałązki z drobnymi elementami dekoracyjnymi możemy także położyć bezpośrednio na talerzu albo obok, w sąsiedztwie sztućców. Zielone gałązki możemy także włożyć do wazonu i postawić na środku stołu. Na takiej "choince" możemy zawiesić ponadto lukrowane pierniczki.

image
Możemy spróbować przygotować stroik samodzielnie.

 • Dekoracyjne figurki świąteczne. Jeśli na stole mamy sporo miejsca, możemy postawić na nim ładne ozdoby. Może to być kompozycja z samych bombek albo z innych ozdób: gwiazd, reniferów, konia na biegunach, dziadka do orzechów, figurka św. Mikołaja. Tu należy uważać, by nie przesadzić i nie "zagracić" stołu, wszak muszą się jeszcze na nim zmieścić potrawy, a goście spokojnie zjeść. A z drugiej strony nie popaść w kicz, który w większości oferują sklepy.

Potrawy na wigilijny stół - przepisy

Według tradycji na wigilijnym stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi, a dań wigilijnych musi być dwanaście. Każdego z nich trzeba spróbować, bo wówczas będzie sprzyjało nam szczęście przez cały rok. Najczęściej na wigilijnym stole pojawiają się:

 • zupy (barszcz czerwony z uszkami, zupa grzybowa, żurek lub zupa rybna);
 • ryby (karp smażony lub karp w galarecie, śledzie w zalewie octowej, oleju lub w śmietanie),
 • kapusta z grochem, kapusta lub bigos
 • pierogi z kapustą i grzybami lub łazanki
 • paszteciki z kapustą i grzybami, uszka z kapustą lub z mięsem
 • kulebiak
 • makiełki, kutia
 • ciasta: piernik, makowiec, sernik
 • kompot z suszonych owoców

image
Świąteczne ciasta - piernik i makowiec.

Przepis na barszcz z uszkami

Barszcz: 2 kg buraków ćwikłowych 7 dag suszonych grzybów 2 cebule 2 ziarenka ziela angielskiego liść laurowy sok z cytryny cukier pieprz sól. Ciasto na uszka: 20 dag mąki łyżka oleju. Nadzienie: grzyby z wywaru łyżka tartej bułki łyżka masła cebula jajo pieprz sól.

Lubię to! Skomentuj74 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura