74 obserwujących
1439 notek
1218k odsłon
  4072   0

"Wesele", dramat stosunków polsko-żydowskich

"Wesele", to nowy film wyreżyserowany - wg własnego scenariusza - przez Wojciecha Smarzowskiego. I to nie jest to, czego można było się spodziewać po zwiastunie.

I tak oto mamy wesele Kaśki /gra ją Michalina Łabacz/, córki Eli /Agata Kulesza/ i Ryśka /Robert Więckiewicz/.

Jest też dziadek Antoni /Ryszard Ronczewski/, któremu ukazują się obrazy rzeczywiste, jak i te z przeszłości, kiedy to - jeszcze przed wojną - zakochał się w młodziutkiej Żydówce /Agata Turkot/ i to trwało, aż do okupacji, gdy to dziewczyna musiała uciekać, co się udało i co było cudem /pomógł w tym Antoni - młodego gra Mateusz Więcławek/, ponieważ wielu innych Żydów zostało zamordowanych, w tym przez podpalenie w stodole.

A wesele trwa i zjawiają się goście, ale i ludzie od biznesu z Niemiec, co związane było z chlewnią Ryśka. No i pojawiają się przedstawiciele ambasady izraelskiej, aby dziadkowi Antoniemu wręczyć medal Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, czym Rysiek w tej akurat chwili nie chce się chwalić.

I jeszcze: Rysiek jest szantażowany filmikiem z nielegalnego i bestialskiego uboju...

Wszystko się miesza i komplikuje...

Zdjęcia w tym filmie to praca Piotra Sobocińskiego juniora. Te mroczne dodają napięcia i grozy fabule. A muzyka - towarzysząca - jest tu autorstwa Mikołaja Trzaski.

Film "Wesele", to dramatyczny obraz relacji polsko-żydowskich, w tym przy obecności najeźdźców, tych niemieckich, ale i tych radzieckich. I wypływa z niego, iż byli tacy Polacy, którzy o Żydach np. mówili, że są mordami zdradzieckimi i zabraniali kupować u Żyda. A z drugiej strony Żydzi przekazywali swoim dzieciom: uczcie się, żeby nie być takimi głupimi jak goje. 

Z tego filmu wypływa też to, że - choćby i w Polsce - są środowiska, które wciąż grają  na starych anty-nutach. Co zrozumieniu, ani pokojowi między narodami nie służy.

Trudny, bolesny film...
Lubię to! Skomentuj130 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura