Blog
"Uśmiech wędruje daleko"
maia14
68 obserwujących 1083 notki 931310 odsłon
maia14, 6 maja 2017 r.

"Przyrzeczenie"... brudne tureckie sumienie

246 10 0 A A A

Film w reżyserii Terry'ego George'a pt. "Przyrzeczenie" dotyka m.in. tureckiego ludobójstwa dokonanego na Ormianach. Boleśnie.

Akcja filmu toczy się w latach 1914-1915, kiedy to Imperium Osmańskie się chwieje, a jego władcy usiłują zaprzyjaźniać się z Niemcami.

Głównym bohaterem jest tu młody chłopak /Ormianin/ z tureckiej prowincji, Mikael / gra go Oscar Isaac/, który pragnie studiować medycynę. W celu pozyskania pieniędzy na ten cel - też pod namową rodziców - godzi się zaręczyć z miejscową - bogatszą - dziewczyną, Maral /Angela Sarafyan/, z którą uzgadnia, że na ok. dwa lata wyjedzie, aby ukończyć studia medyczne na uczelni w Konstantynopolu, przemieszkując tam u rodziny.

A w Konstantynopolu Mikael poznaje Anę /Charlotte Le Bon/, dziewczynę amerykańskiego dziennikarza, Chrisa /Christian Bale/, w której się zakochuje... z wzajemnością. Zaprzyjaźnia się też z Turkiem, również studentem medycyny, Emre /Marwan Kenzari/, pomocnym i przyzwoitym, co ten w pewnych okolicznościach przypłaca życiem.

Niestety rok 1915, to pobór do wojska, ale też prześladowania i ludobójstwo dokonywane przez Turków na Ormianach /okrutnie zamordowano ok. 1,5 mln ludzi/. I następują ucieczki, powroty oraz exodus... co niektórzy z bohaterów filmu przypłacają życiem lub bólem.

Zdjęcia do tego filmu - stylizowane na epokę - nakręcił Javier Aguirresarobe, a muzyką opatrzył go Gabriel Yared.

Film "Przyrzeczenie" ma w sobie i historię i ludzkie losy, łącznie z perypetiami miłosnymi. Jest też świadectwem okrutnych zbrodni tureckich, wciąż przez Turków wypieranych...

Interesujący obraz, warto go zobaczyć.

Opublikowano: 06.05.2017 16:16.
Autor: maia14
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

"Uśmiech wędruje daleko" image

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • To fakt. Taki chce - na siłę - pokazać...
  • Różni zakompleksieni chłopcy, którzy znaleźli miejsce przy PiS-ie, teraz poczuli władzę i...
  • Możliwe, że to ktoś "życzliwy" doniósł. Sprawdź, czy nie masz tam wroga.

Tematy w dziale Kultura