73 obserwujących
1302 notki
1104k odsłony
496 odsłon

"Cała prawda o Szekspirze" - poetyka malarstwem doprawiona...

Wykop Skomentuj17

"Cała prawda o Szekspirze" /"All Is True"/, to film wyreżyserowany przez Kennetha Branagha, on też /świetnie/ odtwarza postać Williama Shakespeare'a. Autorem scenariusza jest tu Ben Elton.

W filmie przedstawiony jest okres życia Shakespeare'a od momentu, gdy w Londynie spłonął mu /przez wypadek strzelniczy/ Globe Theatre. Wtedy to pisarz wraca - na stałe - do domu w Stratford. A tam przyjęty jest jak gość, a nie jak domownik. Żona, Anne /świetna Judi Dench/, starsza od niego i analfabetka, odmawia mu też wspólnego łoża. Natomiast córki wcale nie wykazują radości z powrotu ojca. Zresztą, one same mają kłopoty, bo jedna, Susannah /Lydia Wilson/ ma purytańskiego męża, więc po miłość musi uderzać w inne miejsce, a druga, Judith /Kathryn Wilder/ma pretensje do ojca, iż dla niego ważniejszy był jej brat bliźniak, który zmarł /w wyniku zarazy?/ jeszcze jako chłopiec.

Pisarz rzeczywiście wciąż myśli o zmarłym synku, który - ponoć - miał zdolności poetyckie i... chce swe marzenia teraz przekuć w stworzenie kawałka ogrodu ku pamięci syna.

Natomiast radość przynosi Williamowi wiadomość, że hrabia Southampton, Henry Wriothesley /Ian McKellan/, chce się z nim spotkać. I się spotykają, tyle, że hrabiemu /wg niego/ William jest równy jako poeta, bo jako mężczyzna... nie może go kochać, ponieważ ma herb, ale tylko taki kupiony za 20 funtów, więc to zbyt mało...

Potem wychodzą różne sekrety rodzinne, prawie jak w kryminale. I tak do końca..., gdy pisarz umiera, już pogodzony...

W tym filmie są genialne zdjęcia, bo bardzo malarskie i nastrojowe, autorstwa Zaca Nicholsona. A muzyka - towarzysząca... - to praca Patricka Doyle'a.

Film "Cała prawda o Szekspirze" jest cudownym - prawdziwym - obrazem genialnego pisarza, ale też zwykłego człowieka, któremu nawet niektórzy zarzucali, iż zbyt mało burz- w życiu - wzniecał. Ale, to też dowód, że można stać się kimś wybitnym, nawet, gdy początkowo nosi się... piętno rodzinne /tu ojca złodzieja/.

Świetny film, tak pod względem fabuły, jak i walorów estetycznych.


Wykop Skomentuj17
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura