Skok z Salonu
Sztuka to fizyka bez matematyki
1 obserwujący
85 notek
49k odsłon
308 odsłon

Jak daleko człowiek może dolecieć w przestrzeni kosmicznej?

Wykop Skomentuj18

Wykres czasu dostępnej odległości.

Przesłanka: Nie jest możliwa konstrukcja kosmolotu poruszającego się szybciej od prędkości światła.


Zatem co wyznacza odległość?

1. Uwarunkowania biologiczne.

W tym ułożeniu ruch w przestrzeni kosmicznej dotyczy człowieka, ludzi, osób. W pierwszym przybliżeniu podmiot biologiczny generuje możliwy czas przebywania w przestrzeni kosmicznej w trakcie podróży między obszarami określonymi przez masę ciała niebieskiego dla możliwości osadniczej. Na przykład "Ziemia - start", inne "ciało pro osadnicze - lądowanie". Na Księżycu człowiek nie ma możliwości przebywania poza czasem uwarunkowanym zasobami własnymi, zabranymi z Ziemi. Stąd czas wyznaczony jest przez okres "Ziemia - start" i "Ziemia - lądowanie". Zatem do możliwości należy dodać, że obejmuje przeżycie, przetrwanie, istnienie, byt.

2. Uwarunkowania techniczne.
Szybkość przemieszczania się (przyspieszania, hamowania) maszyny umożliwiającej podróż w przestrzeni kosmicznej co jest pochodną jakości konstrukcji i zasobów paliwa.

W obu uwarunkowaniach jest kontekst ufizycznienia - ile osób dotyczyłby wykres obu czasów, a przecięcie się linii czasów wskazywałoby na maksymalną, przy dostępnej na rynku technologii i techniki, odległość.

3. Uwarunkowania ekonomiczne.
Elon Musk wskazuje, że w tym stuleciu SpaceX będzie posiadała możliwość realizacji podróży 100 osób w jedną stronę na Marsa w cenie biletu określonej względem wartości sprzedaży domu na rynku amerykańskim.

Wiele osób będzie wskazywało, że związek człowieka z uwarunkowaniami ziemskimi jest nieprzekraczalny, z natury ostateczny, i ten ruch na Marsa zakończy się cywilizacyjną katastrofą. Jednak będą osoby podejmujące na sobie samym eksperyment. Zatem w skrajnym ułożeniu są dwa uwarunkowania mobilności:

- szybciej od światła (f.em.) nie jest możliwe,

- poza Ziemię byt człowieka nie jest możliwy.

Te dwa ufizycznienia prowadzą do działania zajęcia dogodnej pozycji na Ziemi. Jakie to działania? Wszędzie, we wszystkim. Nawet w przyznawaniu Nagrody Nobla.

*

Rysunek:

image

Wykop Skomentuj18
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie