5 obserwujących
153 notki
246k odsłon
483 odsłony

Zielone światło dla Pawłowicz i Piotrowicza. Jest pozytywna opinia Komisji.

Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz
Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz
Wykop Skomentuj21

Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała kandydatury Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wcześniej komisja odrzuciła wnioski posłów opozycji o przerwę w posiedzeniu.

Przed przyjęciem porządku obrad komisji posłowie KO Kamila Gasiuk-Pihowicz i Michał Szczerba złożyli wniosek formalny o zarządzenie przerwy w celu umożliwienia zapoznania się z treścią opinii prawnych ws. spełniania formalnych wymogów ubiegania się o urząd sędziego TK przez oboje kandydatów.

Opinie zostały sporządzone przez konstytucjonalistów na zlecenie m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (KO). Komisja w głosowaniu nie zgodziła się na przerwę. Przeciw byli posłowie PiS.


 Nie przypominam sobie w trakcie całej mojej pracy w komisji sprawiedliwości, aby rozpatrzenie wniosków o zaopiniowanie jakiejkolwiek kandydatury na jakiekolwiek stanowisko było poprzedzone jakimiś ekspertyzami i opiniami - powiedział przewodniczący komisji Marek Ast (PiS).


Komisja miała też opiniować kandydaturę Roberta Jastrzębskiego. Poseł Marek Ast poinformował, że PiS ją jednak wycofał. Parlamentarzysta przyznał, że nie zna powodów tej decyzji.


 Kandydatura została już wycofana i na tym etapie mamy dwie kandydatury: pana Stanisława Piotrowicza i pani profesor Krystyny Pawłowicz. Te kandydatury będą dzisiaj opiniowane na Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, natomiast trudno mi cokolwiek powiedzieć w sprawie wycofania kandydatury pana Roberta Jastrzębskiego. Wiem tylko tyle, że taki fakt nastąpił. Można wyłącznie zaopiniować te kandydatury, które zostały skutecznie zgłoszone, natomiast kwestia uzupełnienia tej brakującej kandydatury, no to jest już jakby kwestia przyszłości i trudno powiedzieć, kiedy to nastąpi – powiedział poseł Marek Ast.

W posiedzeniu komisji uczestniczą oboje kandydaci do TK. Ich kandydatury zaprezentowała wiceprzewodnicząca komisji Anna Milczanowska (PiS). Następnie posłowie przeszli do zadawania pytań i wyrażania ocen na temat obojga kandydatów oraz dalszego trybu prowadzenia posiedzenia komisji. 

Podczas opiniowania kandydatów na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka osoby zgłoszone przez PiS otrzymały od posłów kilkadziesiąt pytań dotyczących m.in. ich przeszłości czy stosunku do reformy sądownictwa.

Wśród pytań pojawiły się m.in. kwestie: prymatu prawa unijnego nad krajowym, dorobku naukowego obu kandydatów, ich kontrowersyjnych wypowiedzi i niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej. 
Wykop Skomentuj21
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka