80 obserwujących
619 notek
918k odsłon
5259 odsłon

Bój to był ich ostatni

Wykop Skomentuj240

Dobra Zmiana pod wodzą prezesa Kaczyńskiego odniosła 6 kolejne zwycięstwo ( po poprzednich 8 porażkach ), co słusznie cieszy jej wyborców. Jednak dla analityków politycznych, również z jej szeregów powinno być jasne, że nad obozem DZ zbierają się ciemne, burzowe chmury i to niezależne od wszelkich poczynań władzy. Warto je prześledzić, dlatego niniejszy tekst będzie początkiem dłuższego cyklu poświęconego analizie "zmian tektonicznych " w Naszym Społeczeństwie ( i nie tylko ).

Z mojej analizy wynika, że DZ wykorzystała do końca wszelkie zasoby wyborców i  w następnych wyborach do Sejmu nie osiągnie tak dobrych rezultatów, jak dotąd.  Przy czym nie będzie miało znaczenia, jak sprawnie przeprowadzi kampanię wyborczą. Istnieją co najmniej 3 ważne czynniki zewnętrzne  działające na niekorzyść DZ :

1. Nawet z pobieżnego przeglądu podziału wyborców obu kandydatów wynika, że na Dudę głosowali głównie ludzie starsi, mniej wykształceni i z mniejszych ośrodków głównie na Wschodzie. Z tego decydujące znaczenie ma ogromna przewaga Dudy wśród najstarszych wyborców, a Trzaskowskiego wśród młodzieży. Z podstawowego wyliczenia wynika,  że z przyczyn demograficznych co roku będzie się zmniejszać ilość wyborców Dudy, czyli DZ o ok. 1 % rocznie. 

2. Skończyły się tłuste lata, gdy na całym świecie panowała hossa, rozwijała się gospodarka i handel, a ceny surowców spadały. Pandemia i lekarstwo na nią, czyli pełna kwarantanna poderwały ostoje gospodarki i praktycznie wszystkie państwa wpadły w okres recesji, który tylko będzie się pogłębiał. Co ważne,  jest to ogólnoświatowy kryzys, który będzie uderzał w poszczególne państwowe gospodarki niezależnie od ich sprawności.  Recesja będzie wszędzie, czasem tylko mniejsza lub większa. Ilość bankructw wielkich koncernów czy banków jest na razie mała, ale tendencja jest jasna - to dopiero się zaczyna.W Polsce oznacza to znaczne zmniejszenie dochodów z podatków przy zwiększonych wydatkach. Deficyt budżetu już sięga 200 mld. a to początek trendu, którego końca na razie nie widać. To nie jest żadne krakanie pokonanego zwolennika "Totalsów ', tylko twarde fakty. Najważniejszym pytaniem jest, jak długo potrwa Kryzys i spadek dochodów społeczeństwa, często bardzo dotkliwy, rok, dwa czy dłużej.  Łatwo zaś przewidzieć następstwa dla popularności rządu. Może już zapomnieć o tak przyjemnej dla wszystkich polityce rozdawnictwa pieniędzy za same istnienie, niezależnie od wnoszonych korzyści dla reszty społeczeństwa. "Piniędzy nie ma i nie będzie " :-)

3. Kolejnym problemem dla DZ jest stała i już absolutnie nie do powstrzymania zmiana mentalności społecznej obowiązującej w dotychczasowej Cywilizacji, charakteryzującej się konserwatywnymi poglądami, silnym wpływem KK, ustalonymi od wieków stosunkami społecznymi, pozostającej  głównie na Prowincji.  Największym sukcesem Prezesa Kaczyńskiego było zjednoczenie jej przedstawicieli i po połączeniu z grupą socjalną uczynienie z nich najsilniejszego ugrupowania politycznego w Polsce. Cywilizacja ta ustępuje przed naciskiem nowoczesnej Cywilizacji Naukowo-Technicznej  prącej z Europy Zachodniej,   przy czym najszybciej zmienia się światopogląd młodzieży. Jest to bardzo obszerny temat, który chcę opisać dokładniej w dalszym ciągu cyklu. Tutaj tylko wspomnę, że wzmacnia efekt zmian demograficznych i żadne próby jego powstrzymania nie mają sensu, to tak,  jakby próbować zatrzymać  lawinę.

Musimy również zrozumieć, że to  pęknięcie w poprzek polskiego społeczeństwa, dzielące go na dwie, coraz bardziej obce połowy, wręcz wrogie plemiona, jest zjawiskiem powszechnym na całym świecie.  Podobne, znacznie bardziej krwawe objawy rywalizacji Cywilizacji możemy obejrzeć choćby na Bliskim Wschodzie, gdzie załamuje się niegdyś wielka Cywilizacja Islamu. Wracając zaś do naszej sceny politycznej, należy oczekiwać na znaczne, wręcz zasadnicze zmiany, choćby końcowy upadek partii pochodzących jeszcze z PRL, jak SLD czy PSL.  No ale to temat na następne notki.


Wykop Skomentuj240
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka