82 obserwujących
626 notek
936k odsłon
1046 odsłon

Kolejne wieści z Imperium Muska

Wykop Skomentuj47

Coraz bardziej parszywe wieści naokoło, Pandemia, Kryzys, ucinanie głów zwykłym ludziom....na szczęście świat mimo wszystko idzie do przodu. A przynajmniej prze Musk, nie oglądając się  na problemy, ogólne niemożności i postękiwania krytyków. Dlatego nadal pokazuję nowe informacje z jego Imperium, w głębokim przekonaniu, że następne pokolenia zapamiętają z Naszych Czasów głównie Jego - twórcę Nowego Świata.

Starlink -

Podano ceny za dostęp do orbitalnego internetu.  Konkretnie odbiornik z anteną kosztuje 499 $, zaś miesięczny abonament 99 $. Ceny są dosyć wysokie, niemniej SpaceX już wystąpił do władz o możliwość docierania do 5 mln użytkowników w samych Stanach. Widocznie analizy popytu wypadły bardzo korzystnie, a przecież to tylko mała część ogólnego zapotrzebowania. 

Mikrosoft zawarł ze SpaceX umowę na wspólny biznes,  polegający na budowie przez Mikrosoft Azure ruchomych Centrów Dostępu do Chmury Obliczeniowej Azure połączonych z ogólną siecią  za pomocą Starlinka. Sam Starlink ma zostać przekształcony w spółkę giełdową, gdy zakończą się testy i będzie znany konkretny biznes-plan. Oczywiście duża część zysków zostanie przekazana na dalszy rozwój Starshipa, a potem program Lotu na Marsa i budowy tam stałej bazy.

Istnieje jednak jeden główny problem - dosłownie cała przyszłość SpaceX , jak i Starlinka "wisi " na Starshipie, konkretnie jego szybkiej i pomyślnej budowie. Co prawda ostatnio w ciągu 18 dni wystrzelono Falconami 9 3 zestawy satelitów po 60 szt,  jednak jest oczywiste, że to wszystko za mało i za drogo dla rozwoju tak wielkiej konstelacji. Tylko Starship z ładunkiem 400 satelitów za każdym startem zapewni realizację ogromnych planów. Budowa kolejnego prototypu, który ma wznieść się na 15 km dobiega końca i planuje się pierwszy lot w listopadzie. Los eksperymentu sporo wyjaśni....

Tesla -

Tesla poinformowała, że planuje budowę kolejnej Gigafactory w Ameryce, głównie dla budowy ciężarówek Semi, na razie nie znamy dokładnej lokalizacji.  Produkcja w G-4 pod Berlinem ma ruszyć w czerwcu 21 r, rok po zaczęciu budowy.  Ten termin podano mimo oczywistych problemów związanych z radykalnymi zmianami w technologii montażu samochodów w niemieckiej fabryce, których celem jest przyspieszenie i potanienie produkcji. 

Panasonic poinformował o umowie z Teslą w sprawie zakupu jej licencji na nowe, bez kobaltowe akumulatory,  o których mówił Musk w czasie Battery Day. Jak widać, ta nowatorska technologia ma wielki potencjał rozwoju, skoro czołowy światowy koncern produkujący akumulatory zdecydował się wejść do biznesu. Podobno w kolejce ustawiły się następne wielkie koncerny...wiadomo zaś, że Dział Akumulatorów Tesli ma stać się równie dużym i dochodowym biznesem, co produkcja samochodów elektrycznych.

Solar City - 

Konkretnie chodzi o firmę produkującą panele fotowoltaiczne, która po wykupieniu przez Muska stała się częścią jego Imperium. Trzeba przyznać, że akurat produkcja i rozwój technologii paneli zawsze były słabą częścią jego przedsięwzięć. Gigafactory 2 w Bufallo pozostawała wbrew nazwie małym zakładem, a dochodowość całej branży była kiepska. Myślę, że Musk zwyczajnie nie nadążał za wszystkimi swoimi dziedzinami i stąd kiepskie wyniki w tej, najmniej pielęgnowanej. Jednak od niedawna i tutaj sporo sie zmieniło - rozpoczęto wreszcie produkcję trzeciej wersji "Słonecznej dachówki", która ma zastąpić dotychczasową technologię zakładania paneli na już położonych dachach.  Po prostu w trakcie budowy domu zamiast normalnego dachu kładzie sie od razu gotowe panele fotowoltaiczne, które przy okazji pełnią funkcję dachu.  Powierzchnia dachu standardowego domu wynosi ok. 180 m2,  jedna ekipa może ją założyć w ciągu 8 godzin, koszt wynosi ponad 30 tys. $, jednak ilość produkowanej średnio energii sięga 10 kW, zaś firma daje gwarancję na 25 lat.  Jeśli połączy sie go ze stacjonarnym akumulatorem Powerwall, zapewni stałą dostawę energii, która może również ładować samochód Tesli ( albo inny elektryk), a nadwyżka może być sprzedawana do miejscowej firmy energetycznej. Taki samowystarczalny energetycznie dom nie potrzebuje już zaopatrzenia w gaz, zastępuje go prąd elektryczny, co ułatwia życie właścicielowi. Przy zastosowaniu studni głębinowej i systemu utylizacji ścieków  czyni to nowoczesny dom niezależnym od wszelkich mediów, przez co łatwo go budować w prawie dowolnym miejscu, byle był dojazd.  Zapowiada to kolejną rewolucję urbanistyczną...

Co najważniejsze, Musk wreszcie pokonał dotychczasową blokadę i wszystko wskazuje, że i ten biznes ruszył w normalnym dla jego przedsięwzięć tempie. Konkretnie co kwartał produkcja rośnie 2-3 krotnie, firma masowo najmuje ludzi dla ekip montażowych oraz zawiera umowy z innymi na zakładanie jej "słonecznych dachów ". Przy czym jest pewne, że w miarę zwiększania produkcji i rozwoju technologii ceny będą szybko spadać. Chyba nie trzeba tłumaczyć,  jak wielki jest potencjalny popyt w "słonecznym pasie" USA i nie tylko, stąd w perspektywie może to być równie wielki biznes co Tesle  i równie zmniejszający wykorzystywanie paliw kopalnych dla wytworzenia energii. Już pisałem o  nadchodzących kłopotach, które się zaczęły u producentów ropy, a to jest kolejny gwoźdź do ich trumny.


Wykop Skomentuj47
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie