92 obserwujących
693 notki
1062k odsłony
  1094   1

Ważne wieści ze Starbase (i nie tylko)

Starbase to oczywiście prywatny kosmodrom Elona Muska w Boca Chica, a dzieje się tam faktycznie bardzo dużo. Jednocześnie kończą budowę stołu startowego dla Starshipa, prawie zakończyli montaż wieży obsługującej start no i kończą budowę obu stopni Starshipa już w wersji orbitalnej.

Dla przyspieszenia prac Musk ściągnął do Starbase 500 pracowników SpaceX z zakładów w Kalifornii i na Florydzie i hotele w pobliskich miejscowościach pękają nagle w szwach ! Do ich przewiezienia użyczył własnego Gulfstreama 550, a wszystko w celu przyspieszenia startu całego tandemu SH-Starship już w sierpniu 21 r.  Oceniam szansę na to na jakieś 90 %, bo oprócz problemów technologicznych dochodzą wojenki biurokratyczne no i "obrońcy środowiska". Co prawda akurat oni mają swoje racje, ponieważ w pobliżu są różne rezerwaty, a start tej machiny, największej w dziejach światowej astronautyki odbędzie się z hałasem ponad 200 db.

Musk uwzględnił te problemy już dawno, dlatego kupił dwie wielkie platformy wiertnicze nazwane Fobos i Dejmos i kończy przebudowywać je na platformy dla startów i lądowań na morzu, z dala od wszelkich skupisk ludzi czy ptaków. Sama Starbase będzie tylko miejscem końcowego montażu statków kosmicznych oraz prac doświadczalnych. Ostatnio SpaceX miała mały jubileusz -  wyprodukowanie 100 szt najnowocześniejszych silników rakietowych Raptor.  Znacznie więcej napiszę o programie Starshipa po pierwszym locie orbitalnym, teraz tylko dodam, że powstają już nowe Startupy dla budowy pierwszych komercyjnych zakładów produkcyjnych na orbicie, wykorzystujących możliwości, które przyniesie gwałtowna obniżka cen wyniesienia ładunków na orbitę Ziemi..

W miarę, jak eksploatacja Starshipów staje się coraz bardziej realna, coraz bardziej zmienia się postawa rządowych agencji i wojska.  Starship został wybrany przez NASA do lądowania na Księżycu,  a cały wściekle drogi i skomplikowany projekt Artemis, czyli powtórzenie programu Apollo zmierza raźnie na śmietnik ( tylko tych mld $ wyrzuconych w diabły żal). Oj, biurokraci w NASA będą mieć z tym potężny ból głowy, odpowiadając na dość oczywiste pytania przyszłej Komisji śledczej Kongresu...

Tesla właśnie opublikowała kolejny raport kwartalny z II/21 r. Przychody osiągnęły prawie  12 mld $, czyli są prawie dwa razy większe, niż w II kw. 20 r., zysk netto to 1,4 mld $, czyli DZIESIĘĆ razy więcej, niż w II kw. 20 r ! W II kw. Tesla wyprodukowała ponad 200 tys. szt samochodów i dopiero się rozpędza, ponieważ w II połowie roku ruszy produkcja w Gigafactory w Teksasie i pod Berlinem ( choć niemiecka biurokracja oraz lobbiści koncernów samochodowych robią co mogą, aby ją zablokować).

Największym problemem Tesli są opóźnienia w dostawie nowoczesnych akumulatorów, co opóźni debiut ciężarówki Semi oraz Cybertucka. Dotyczy to również działu Energetycznego, czyli produkcji wielkich magazynów energii dla OZE oraz zestawów Powerwall. Wchodzą one w skład najnowszego hitu Tesli w dziedzinie fotowoltaiki i obejmują dach zbudowany z dachówek solarnych, magazyn energii powerwall oraz stację ładowania samochodu elektrycznego ( oczywiście Teslę :-)). Mimo sporej ceny kolejki chętnych sięgają końca roku i stale rosną. Również i tutaj Tesla ma stały problem - jak nadążyć z produkcją ?! Co prawda większość biznesmenów byłaby szczęśliwa mając taki kłopot...

Tesla zaplanowała 18 sierpnia 21 r. tzw. Dzień SI, czyli prezentację swoich osiągnięć w budowie autonomicznego samochodu, obejmującą również  najnowszy superkomputer Dojo do badań nad nauczaniem maszynowym SI.  Przypomnę, że poprzedni, będący jakby wprawką w jego zbudowaniu stał się piątym co do szybkości i mocy obliczeniowej na świecie. Zapowiada się bardzo ciekawy event, który pewnie również opiszę.

Tekst jest skierowany do fanów techniki, jednak wszyscy powinniśmy zrozumieć, iż żyjemy w czasach gwałtownego, wręcz rewolucyjnego przełomu technologicznego, ,który już niedługo wpłynie na nas wszystkich. A jak zwykle w takich przypadkach pierwsi będą spijać śmietankę, zaś ostatnich będą gryzły psy :-)  Również Polska stanie wobec wielkiego cywilizacyjnego wyzwania, aby zdążyć wskoczyć do odjeżdżającego pociągu.


Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie