73 obserwujących
531 notek
752k odsłony
898 odsłon

5 lat po Majdanie cz.II - zagrożenia i perspektywy

Wykop Skomentuj101

 Aby móc w miarę sensownie przewidzieć dalszy rozwój wypadków na Ukrainie trzeba przeanalizować czyny i cele państw biorących udział w konflikcie, a szczególnie Rosji, Ukrainy i Polski.

Rosja -
W 2014 r. Rosja przy pozorach sukcesu ( aneksja Krymu i Donbasu ) poniosła ciężką strategiczną porażkę -  nie potrafiła zająć południowej części Ukrainy aż do Odessy,  czyli tzw. Noworosję  ani podzielić Ukraińców,  odwrotnie, z każdym agresywnym gestem wrogość ukraińskiego społeczeństwa wobec "Moskali" bardziej rośnie. W rezultacie Kreml przyjął taktykę stopniowej neutralizacji i osłabiania Ukrainy, którą konsekwentnie stosuje.
Uporczywie dąży do budowy dwóch wielkich gazociągów po dnie mórz, NS-2 na Bałtyku i do Turcji na Morzu Czarnym. Po ich zakończeniu będzie można całkowicie odciąć rurociągi biegnące przez Ukrainę,  co pozbawi ją dewiz za tranzyt i pogorszy bezpieczeństwo, skoro odpadnie zagrożenie odcięcia dostaw gazu do Europy w razie walk na samej Ukrainie.
Po zbudowaniu mostu na Krym w cieśninie Kerczeńskiej Moskwa zaostrza konflikt, blokując możność żeglugi na Morze Azowskie dla Ukraińców.  Pogarsza w ten sposób położenie gospodarcze ukraińskich portów na Morzu Azowskim, w tym największego Mariupola i stwarza fakty dokonane dla dalszej agresji. Połączone jest to z kolejnymi wzajemnymi uderzeniami w gospodarkę i możliwości komunikacji, w czym zresztą Ukraińskie władze ochoczo rywalizują.
W państwowej propagandzie dla "mas pracujących miast i wsi" nadal nasilana jest prop-agitka o "Żydobanderowcach" pragnących krwi biednych niewinnych Rosjan i stałe zwiększanie nacjonalistycznej histerii, zresztą w ramach ogólnej narracji o podłym Zachodzie , który czyha na miłująca pokój Rosję, a którego ramieniem jest faszystowska Ukraina.

Jednak najważniejszym i potencjalnie najgroźniejszym problemem jest  odcięcie przez Ukrainę kanału wodnego zaopatrującego Krym w wodę z Dniepru.  O ile na potrzeby ludności wody pitnej starcza, to rolnictwo i wodochłonny przemysł na Krymie znajdują się w przedzawałowym stanie, co zeszłe lato dobitnie pokazało, dlatego rosyjskie władze muszą podjąć jakąś akcję ratunkową. Z tym, że wojskowe opanowanie terenów między Krymem a zalewem na Dnieprze oznacza najpewniej wojnę na całego ze wszystkimi związanymi z tym konsekwencjami, bo tym razem musi iść do akcji otwarcie rosyjska armia, a nie "zielone ludziki". Niemniej Rosjanie koncentrują na południowym froncie i na Krymie jednostki pancerne wraz z całym wsparciem, co grozi zajęciem pasa południowej Ukrainy  w celu stworzenia  lądowego łącznika Krymu z Rosją.

Ukraina -
Na Ukrainie najważniejszym politycznym wydarzeniem będą wybory Prezydenta na wiosnę.  Sądząc z sondaży, urzędujący Poroszenko nie ma żadnych szans na reelekcję, dlatego kombinuje, jak koń pod górkę, jakby uratować polityczną karierę. Ostatnio poniósł chyba decydująca klęskę, gdy Parlament ograniczył jego dekret o stanie wojennym, pokazując realny rozkład sił. Czołowe miejsce w rankingu zajmują Julia Tymoszenko oraz absolutny  czarny koń wyborów Zielieńskij.  Jest on zresztą bardzo ciekawą postacią  - odgrywa główną rolę w bardzo popularnym satyryczno - politycznym show typu ukraińskiego " Ucha Prezesa", nadawanego przez stację, której właścicielem jest  oligarcha Komołowski.  W burzliwym 2014 r. uratował rewolucyjną Ukrainę, zbrojąc i finansując ochotnicze oddziały walczące z rosyjską agresją w Donbasie, które były praktycznie jedynym wojskiem chcącym i potrafiącym walczyć na froncie. Później po sporze z Poroszenką utracił własny bank i wyjechał z kraju, jednak zachował część aktywów i wpływów. Teraz najwyraźniej chce wrócić do gry, wystawiając "czarnego konia".
Swoją stroną sondażowy sukces takiego kandydata jasno pokazuje stan obecnej polityki na Ukrainie. Niestety trzeba jasno powiedzieć, że grupa polityków przewodząca Majdanowi znów nie sprostała zadaniu, dokładnie na wzór prozachodniej  poprzedniej ekipy "Pomarańczowych" i pewnie, gdyby Putin zachował zimną krew, znów by mógł odwojować moskiewskie wpływy, posługując się własną Agenturą.

Co jednak jest ważne,  praktycznie żaden kandydat na Prezydenta nie wzywa do pokoju z Rosją i uznania legalności aneksji Krymu,  stały nacisk oraz groźby ze strony Kremla jak na razie bardzo skutecznie nastawiają antyrosyjsko ukraińskie społeczeństwo.
Nikt co prawda nie wie, jaka jest obecnie bojowa sprawność ukraińskiej armii oraz jej zdolność do odparcia otwartej agresji, niemniej Rosji przez te 5 lat udało sie zamienić ogólne nastawienie Ukraińców na zdecydowanie wrogie i to chyba na pokolenia.

Polska -
Po 2014 r., kiedy polscy politycy ( niezależnie od układów partyjnych ) odegrali zasadniczą rolę w sukcesie Majdanu, w dalszych latach Polska praktycznie wycofała się do tyłu, zarówno politycznie jak i gospodarczo. Na pewno sytuacja była trudna, zważywszy na stan ukraińskiej elity jak i społeczeństwa, ale zmarnowano wielka szansę na bardziej ekspansywną politykę.
Za to Polacy zdali egzamin, przyjmując wielkie rzesze imigrantów bez większych tarć wzajemnych. Również Ukraińcy udowodnili, że mogą być cennym nabytkiem dla polskiej gospodarki, co nie pozostało nie zauważonym i u naszych sąsiadów.  Ostatnio Niemcy podjęli decyzję zezwolenia na masowa imigrację ukraińską do siebie,  widząc, jak bardzo przewyższają "drogich gości" czyli Arabów tak nieopatrznie zaproszonych przez Merkel . Ponieważ zarobki w euro są znacznie bardziej atrakcyjne,  należy sie spodziewać masowego wyjazdu Ukraińców do Niemiec, co na pewno spowoduje sporo problemów dla naszej gospodarki.
Najbardziej pozytywnym zjawiskiem masowych wyjazdów Ukraińców do Europy "za chlebem" jak i nauką jest coraz ściślejsza więź młodego pokolenia z Europą, rodzaj masowej terapii i nauki życia w obywatelskim społeczeństwie, co na przyszłość powinno przynieść dużo pożytku. Jasne, że jeszcze długa droga przed nimi, nawet przy pozytywnym rozwoju dalszej historii, ale Ukraina coraz bardziej będzie przejmować od Europy  jej osiągnięcia cywilizacyjne. Choć to już będzie zadanie następnego pokolenia, podobnie jak i na Białorusi ( ale to już inna historia )--


Wykop Skomentuj101
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka