73 obserwujących
531 notek
752k odsłony
3425 odsłon

Elon Musk - Kolonizacja Marsa

Wykop Skomentuj69

 Dlaczego w tytule jest Musk, a nie SpaceX? SpaceX jest firmą prywatną, będącą własnością Muska, który nie zamierza jej wprowadzić na giełdę, aby zachować pełną kontrolę nad firmą. Po drugie, sam pomysł lotu na Marsa jest jego obsesją od początku, gdy nikt na świecie nie wierzył, aby jeden człowiek mógł dokonać wyczynu, przed którym skapitulowały największe ziemskie mocarstwa.
W tekstach https://www.salon24.pl/u/marek-w/916904,starship-poczatek-najwiekszej-przygody-cz-i-kosmiczny-potwor i  https://www.salon24.pl/u/marek-w/917450,starship-poczatek-najwiekszej-przygody-cz-ii-kolebka opisałem rozwój SpaceX aż do budowy nowego, przełomowego statku kosmicznego, przy którym dotychczasowe "Oriony"( jeszcze w budowie i to chyba na długo), "Długie Marsze" czy "Protony" wyglądają jak wozy drabiniaste przy TIR-ze. Wystarczy dodać, że  objętość części pasażerskiej będzie większa, niż całej Stacji Kosmicznej MKS. Teraz chcę opowiedzieć o Projekcie, dla którego są budowane te statki, jednym z najśmielszych i najbardziej przełomowych w ludzkiej historii.

Od lat w SpaceX istnieje cały duży wydzielony oddział, który zajmuje się wyłącznie  planowaniem ekspedycji na Marsa oraz budowy na miejscu stałej bazy, która ma być rozwijana w całe Osiedle. W tym tekście chciałbym pokazać aktualny etap prac tego wydziału.
Co prawda Musk nadal twierdzi, że pierwszy lot planuje na 2024 r., jednak jestem pewny, że nie da rady dotrzymać terminu, ilość niezbędnych prac i formalności przekracza nawet jego możliwości. Natomiast rozmach i energia, z którymi dąży do realizacji swojego marzenia w pełni pozwalają wierzyć w realizm jego planów. W każdym razie konsekwentnie realizuje kolejne etapy, pokonując wszelkie przeciwności.

W wyprawie weźmie udział 6 Starshipów oraz 24 astronautów.  Najpierw wystartują 2 w towarowej wersji, które dostarczy na miejsce budowy bazy niezbędne urządzenia i zapasy. Następnie po 2 latach wyleci właściwa wyprawa, składająca się z 4 statków z załogą po 6 astronautów na każdym. Każdy z tych 6 Starshipów przed lotem musi zostać zatankowany na orbicie przez rakietę w wersji zbiornikowca, co oznacza co najmniej 6 dodatkowych lotów na orbitę ziemską. Sam lot będzie trwać ok. kilku miesięcy z szybkością ok. 24 km/sek. w zależności od wzajemnej odległości Ziemi i Marsa. Wytracenie tak wielkiej prędkości i lądowanie zostanie osiągnięte częściowo dzięki silnikom i wykorzystaniu oporu atmosfery, której gęstość wynosi ok. 1 % ziemskiej.
Po wylądowaniu 5 Starshipów pozostanie na Marsie na stałe i posłuży jako wstępne miejsce zamieszkania do czasu wybudowania stałej Bazy z miejscowych surowców, natomiast jeden zostanie zatankowany paliwem wyprodukowanym na miejscu i odleci ma Ziemię z zebranymi materiałami naukowymi. Poleci nim niezbędna załoga,  natomiast reszta astronautów pozostanie na Marsie na stałe, budując pierwszą pozaziemską Kolonię ( wszystko wskazuje na to, sądząc z tempa prac pozostałych organizacji kosmicznych, że wcześniej Musk założy kolonię na Marsie, niż ktokolwiek inny na Księżycu).

Ostatnio na południowym biegunie Marsa odkryto dzięki radarowym badaniom wielki podziemny zbiornik płynnej wody.  Co prawda nie znamy jeszcze wielu szczegółów tego odkrycia, jasne jednak jest, że ewentualne dotarcie do tak wspaniałego skarbu ogromnie zwiększyło by szanse na powodzenie całej operacji. Przypomnę, że tlen uzyskany z wody jest konieczny dla oddychania, natomiast wodór to niezbędny składnik metanu CH4, czyli paliwa do Raptorów, silników Starshipów. Ponieważ atmosfera Marsa składa się w 95 % z CO2, stanowi podstawę dla produkcji metanu a także wszelkich tworzyw sztucznych czy organicznych.
Musk planuje co roku wysyłać kolejne statki z ludźmi, urządzeniami i niezbędnymi materiałami dla rozbudowy Kolonii, a także badań Marsa w pełnej skali, na ale to już bardziej odległa przyszłość....

Realizacja każdego wielkiego projektu zależy od : ludzi, możliwości technicznych oraz pieniędzy.
Ludzi Musk potrafi ściągać oraz zmuszać do maksymalnie wydajnej pracy jak nikt inny na świecie, więc ten czynnik raczej nie będzie ograniczeniem. A będą potrzebni najlepsi fachowcy nie tylko budowy statków kosmicznych, ale założenia i rozwijania kolonii na obcej, wrogiej dla życia planecie, gdzie każdy błąd może być śmiertelny.
Możliwości technicznych nadal do końca nie znamy, w końcu ilość koniecznych, a jeszcze nie zrealizowanych wynalazków technicznych i badań naukowych jest ogromna, jednak upór Muska i szybkość, z jaką SpaceX realizuje kolejne punkty planu pozwala sądzić, że prędzej czy później wszelkie przeszkody techniczne zostaną pokonane, tak jak już opanowano lądowanie na  barce na oceanie, co jeszcze niedawno wyglądało jak bajka  o żelaznym wilku.

Wykop Skomentuj69
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie