29 obserwujących
343 notki
233k odsłony
  96   1

„ANTYMANTYKA” nr 25, pismo Federacji Młodzieży Walczącej

„ANTYMANTYKA” nr. 25 pismo/magazyn Federacji Młodzieży Walczącej, wydawane w II obiegu, a wychodzące w Gdyni (Region Pomorze Wschodnie). Numer ukazał się z datą dzienną: 1989.11.11 (okolicznościowy w nawiązaniu do 71 odzyskania przez Polskę Niepodległości). Pismo otwiera publikacja na pierwszej stronie dwóch rocznicowych oświadczeń, sygnowanych: pierwsze przez Komisje Krajową FMW oraz drugie przez 11 niezależnych ugrupowań niepodległościowych zat. „Ku Niepodległej Rzeczpospolitej”.

image

Na 2 str. opublikowano rocznicowy tekst pt. „Heroikon” (Autor: używający chyba pseudonimu - Jarosław Bałtarowicz, prośba do Jarosława Kiepury, aby ujawnił rzeczywiste nazwisko Autora) poświęcony rozpoczęciu walk o Lwów 1 listopada 1918 i szerzej o hekatombie Orląt Lwowskich. Zamieszczono także na tej stronie krótki tekst podpisany „Zagłoba” (jeżeli mnie pamięć nie myli autorstwa: Maciej Lang) w obronie oświęcimskich Karmelitanek, oraz oświadczenie z 17.09.1989 o zaprzestaniu działań Regionu Płockiego w Krajowej Rady Koordynacyjnej FMW i nawiązaniu współpracy z Komisją Krajową FMW (przyczynek do omówienie przy innej okazji, ale najkrócej: doszło wtedy do czasowego podziału struktur organizacyjnych w Kraju na fali przemian z 1989).

image

Na 3 str. pisma opublikowano list Wojciecha Ziembińskiego, nestora opozycji niepodległościowej do Lecha Wałęsy w nawiązaniu do odznaczenie tegoż przez bliżej nieokreślone „środowiska emigracyjne”. List został wysłany dw. Prezydenta RP na Uchodźctwie. Poniżej tekst „Refleksje” autorstwa Mariusza Romana będąca swoistą retrospekcją nt. ofiar systemu komunistycznego, których pamięć poświęcana była wtedy na „ołtarzu” porozumień z komunistami. Na stronie zamieszczono info o powołaniu w dniu 17.09.1989 – Straży Kresów RP, a także powołanej 12.08.1989 Niepodległościowej Partii „Solidarność”. Warto odnotować, że dwie osoby wśród założycieli NP”S” były związane wcześniej i wtedy z FMW, a rzecznikiem tej partii został współpracujący z nami Krzysztof Wolf z MRKS. Ukazała się także informacja o napadnięciu Mirosława Gębskiego (FMW Kielce) przez pijanego pracownika SB: Roberta Obarę.

image

Na ostatniej 4 str. zamieszczone zostały dwa teksty, pierwszy pt. „Socjalizm rozwiązanie fałszywe” podpisany pseudonimem „Mąciciel” i drugi pt. „Relacja z Brygidy” pod którym podpisał się „Hubal” czyli Mariusz Roman. Podany został adres oraz nr tel. oficjalnego przedstawiciela FMW: Mariusza Romana. Format pisma A5, cztery strony. Druk pisma wykonany metodą offsetową a jego cena poza kolportażem FMW wynosiła 50 zł. Kolportowany był głównie w szkołach średnich Trójmiasta oraz innych miejscowościach związanych z regionem: Wejherowie, Chojnicach, Bydgoszczy, a także śladowe ilości w całej Polsce.

image

Całość skanów tego numeru oraz innych (sukcesywnie dodawanych), patrz tutaj.

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura