Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman
120
BLOG

„ANTYMANTYKA” nr 25, pismo Federacji Młodzieży Walczącej

Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

„ANTYMANTYKA” nr 25 pismo/magazyn Federacji Młodzieży Walczącej, wydawane w II obiegu, a wychodzące w Gdyni (Region Pomorze Wschodnie). Numer ukazał się z datą dzienną: 1989.11.11 (okolicznościowy w nawiązaniu do 71 odzyskania przez Polskę Niepodległości). Pismo otwiera publikacja na pierwszej stronie dwóch rocznicowych oświadczeń, sygnowanych: pierwsze przez Komisje Krajową FMW oraz drugie przez 11 niezależnych ugrupowań niepodległościowych zat. „Ku Niepodległej Rzeczpospolitej”.

image

Na 2 str. opublikowano rocznicowy tekst pt. „Heroikon” (Autor: używający chyba pseudonimu - Jarosław Bałtarowicz, prośba do Jarosława Kiepury, aby ujawnił rzeczywiste nazwisko Autora) poświęcony rozpoczęciu walk o Lwów 1 listopada 1918 i szerzej o hekatombie Orląt Lwowskich. Zamieszczono także na tej stronie krótki tekst podpisany „Zagłoba” (jeżeli mnie pamięć nie myli autorstwa: Maciej Lang) w obronie oświęcimskich Karmelitanek, oraz oświadczenie z 17.09.1989 o zaprzestaniu działań Regionu Płockiego w Krajowej Rady Koordynacyjnej FMW i nawiązaniu współpracy z Komisją Krajową FMW (przyczynek do omówienie przy innej okazji, ale najkrócej: doszło wtedy do czasowego podziału struktur organizacyjnych w Kraju na fali przemian z 1989).

image

Na 3 str. pisma opublikowano list Wojciecha Ziembińskiego, nestora opozycji niepodległościowej do Lecha Wałęsy w nawiązaniu do odznaczenie tegoż przez bliżej nieokreślone „środowiska emigracyjne”. List został wysłany dw. Prezydenta RP na Uchodźctwie. Poniżej tekst „Refleksje” autorstwa Mariusza Romana będąca swoistą retrospekcją nt. ofiar systemu komunistycznego, których pamięć poświęcana była wtedy na „ołtarzu” porozumień z komunistami. Na stronie zamieszczono info o powołaniu w dniu 17.09.1989 – Straży Kresów RP, a także powołanej 12.08.1989 Niepodległościowej Partii „Solidarność”. Warto odnotować, że dwie osoby wśród założycieli NP”S” były związane wcześniej i wtedy z FMW, a rzecznikiem tej partii został współpracujący z nami Krzysztof Wolf z MRKS. Ukazała się także informacja o napadnięciu Mirosława Gębskiego (FMW Kielce) przez pijanego pracownika SB: Roberta Obarę.

image

Na ostatniej 4 str. zamieszczone zostały dwa teksty, pierwszy pt. „Socjalizm rozwiązanie fałszywe” podpisany pseudonimem „Mąciciel” i drugi pt. „Relacja z Brygidy” pod którym podpisał się „Hubal” czyli Mariusz Roman. Podany został adres oraz nr tel. oficjalnego przedstawiciela FMW: Mariusza Romana. Format pisma A5, cztery strony. Druk pisma wykonany metodą offsetową a jego cena poza kolportażem FMW wynosiła 50 zł. Kolportowany był głównie w szkołach średnich Trójmiasta oraz innych miejscowościach związanych z regionem: Wejherowie, Chojnicach, Bydgoszczy, a także śladowe ilości w całej Polsce.

image

Całość skanów tego numeru oraz innych (sukcesywnie dodawanych), patrz tutaj.

mariuszroman.gdy@gmail.com  Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach. W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej. W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych. W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura