Blog
Życie duże i małe
Marek Różycki jr
Marek Różycki jr dziennikarz, autor
37 obserwujących 232 notki 981450 odsłon
Marek Różycki jr, 3 czerwca 2017 r.

Wiesław Michnikowski - Chłopiec czysty i niewinny... ma 95. urodziny

4045 135 1 A A A
Wiesław Michnikowski - screen/Youtube
Wiesław Michnikowski - screen/Youtube

Wiesław Michnikowski, ulubiony aktor Erwina Axera i ukochany przez Edwarda Dziewońskiego, który prowadził słynny,  intelektualny, literacki, 'intymnawy' kabaret „Dudek”. Przebojami Przybory i Wasowskiego w wykonaniu Michnikowskiego były m. in. słynne  "Addio pomidory", "Wesołe jest życie staruszka", "Jeżeli kochać to nie indywidualnie" czy "Inwokacja". Z "Dudka" pamiętne są skecze z Jego udziałem -- "Sęk" Konrada Toma i "Ucz się, Jasiu" Stanisława Tyma; odtwórca pamiętnej roli Jej Ekscelencji w "Seksmisji" Juliusza Machulskiego -- 3 czerwca br., kończy 95 lat!

Ten wybitny aktor teatralny, filmowy, komediowy, artysta kabaretowy  -- zagrał w ponad 50. filmach i serialach telewizyjnych, występował też w kabarecie, ale sam uważa się przede wszystkim za aktora teatralnego. Niezwykle skromny, trochę wycofany, pracowity, obdarzony wielkim poczuciem humoru i urzekającą, bardzo specyficzną i tylko Jego talentowi przypisaną vis comicą. Z wielkim powodzeniem przyjął był żanr (styl) nie tylko na deskach słynnych kabaretów określany mianem "przepraszania, że żyje"..., który umiejętnie przekuł w zwycięstwo swej Sztuki. Publiczność pokochała tego "Dosmucacza", który zawsze wywoływał  głębsze refleksje, mnóstwo asocjacji myślowych, ale przede wszystkim uśmiech na twarzach i salwy śmiechu na widowni. Tym niemniej jednak Wiesław Michnikowski wciąż podkreślał w rozmowach i wywiadach, że jego naturalnym środowiskiem i ulubionym miejscem pracy był zawsze teatr. I to także Teatr  z wielkiej litery pisany.

Edward Dziewoński i jego ukochany aktor Wiesław Michnikowski to klasyczny przykład artystów – przedwojennych warszawskich inteligentów, którzy  nie wyobrażali sobie życia bez towarzyskich spotkań, kawiarni literackich, bez wymiany myśli, dowcipów, bon motów...

Michnikowski urodził się 3 czerwca 1922 roku w Warszawie. W 1946 roku zdał aktorski egzamin eksternistyczny i ukończył Szkołę Dramatyczną Karola Borowskiego w Lublinie. Do 1951 roku mieszkał i pracował w Lublinie; wraz z przeprowadzką do Warszawy nastąpił jego debiut ekranowy w filmie Leonarda Buczkowskiego "Pierwszy start" (1950).

Na przełomie lat 50. i 60. był jedną z czołowych gwiazd telewizyjnego Kabaretu Starszych Panów, co tłumaczyło kilkuletnią nieobecność na wielkim ekranie. "Praca ze Starszymi Panami była cudowna -- wszyscy świetnie rozumieliśmy się w tej dość specyficznej poetyce, mieliśmy podobne poczucie humoru, podobną wrażliwość i to nie tylko na Słowo i dźwięki; graliśmy na tych samych strunach dusz... Ci dwaj wspaniali dżentelmeni swoją kulturą, taktem i inteligencją tworzyli fantastyczną atmosferę pracy. Jeremi był poetą słowa, a Jerzy -- poetą muzyki" -- mówił mi był Michnikowski w jednej z rozmów dla "Sceny". Tak, to byli najprawdziwsi Arystokraci Kultury i Sztuki, których dziś ze świecą szukać...

"Niewysoki, pełen słodyczy, delikatny nadwrażliwiec chowa się przed wzrokiem innych, ciemne oczy spoglądają z wyrzutem, a przy tym to chłopiec czysty i niewinny" -- mówił o  Wiesławie Michnikowskim reżyser teatralny Erwin Axer ("Rzeczpospolita", 2001).

Jeremi Przybora wspominał, że Wiesław Michnikowski jest wzorem SKROMNOŚCI, "co przy jego talencie wydaje się dość śmieszne". Prof. Aleksander Bardini zauważył, że poza sceną czy planem filmowym aktor robi wszystko, żeby go było jak najmniej widać i słychać. Nie lubi przyjęć, rautów, jubileuszy – unika rozgłosu, dziennikarzy, kamer telewizyjnych...  Nie chce mówić o sobie, bo to nudne, chętniej powie coś miłego o koleżankach czy kolegach. Najbardziej lękał się przyjęcia ról, które zawsze okazywały się niekwestionowanymi sukcesami.

Michnikowski pamiętne monologi czy skecze (słynny "Sęk") oraz piosenki (m.in. "Deszczyk") wykonywał też w słynnych, markowych naszych najzacniejszych kabaretach:  "Wagabunda", "Podwieczorek przy mikrofonie" i "Dudek".

Do filmu powrócił rolą w komedii dla dzieci "I ty zostaniesz Indianinem" (1962). W kolejnych latach pojawił się w komedii muzycznej Stanisława Barei "Żona dla Australijczyka" (1963) i w filmie Kazimierza Kutza "Upał" (1964), będącym ekranową kontynuacją Kabaretu Starszych Panów. W 1966 roku ponownie spotkał się ze Stanisławem Bareją na planie komedii "Małżeństwo z rozsądku".

W latach 60. Michnikowski sporo grał w serialach telewizyjnych -- wystąpił m.in. w słynnej "Wojnie domowej" Jerzego Gruzy (1965), "Klubie profesora Tutki" Andrzeja Kondratiuka (1968), "Czterech pancernych i psie" (1969-70). W 1970 roku ponownie spotkał się z Gruzą na planie komedii "Dzięcioł" z Wiesławem Gołasem. Jedną z najsłynniejszych produkcji filmowych z udziałem aktora była komedia muzyczna "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy" (1978) Janusza Rzeszewskiego i Mieczysława Jahody.

Rok 1983 to także jedna z najsłynniejszych filmowych kreacji Michnikowskiego -- kobieca rola Jej Ekscelencji w głośnej komedii Juliusza Machulskiego "Seksmisja". A`propos: pytany w jednym z wywiadów o propozycje ról, które szczególnie go zaskoczyły, Michnikowski odparł: "Erwin Axer kilkakrotnie powtarzał, że widziałby mnie w roli starej kobiety" ("Rzeczpospolita", 2001). Artysta nawiązał do tej propozycji właśnie rolą Jej Ekscelencji. "I -- jak wynikało z napisów końcowych -- właśnie Axerowi dedykowałem tę postać" -- przypomniał Michnikowski.

Opublikowano: 03.06.2017 12:32. Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 09:14.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

image Nagroda czasopisma „Poetry&Paratheatre” w Dziedzinie Sztuki za rok 2015 w kategorii ‘Publicystyka kulturalna’. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------- Mądrość nigdy nie atakowała. Mądrość zawsze się broniła. -- Wiesław Myśliwski ; Upadek kultury wiedzie jeno do schamienia społeczeństwa. -- Stefan Żeromski ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Sztuka nie jest demokratyczna i nigdy taką nie była. A jeżeli próbuje taką się stać (głównie dla zysku) -- staje się komercyjną szmirą i kiczem jeno 'pod publiczkę'. Nie wierzę w kolektywną mądrość powstałą w wyniku ignorancji wybitnych jednostek - indywidualności. -- Marr jr. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ "Jestem przekonany, że nad człowiekiem, który czyta poezję, trudniej jest zapanować niż nad tym, który jej nie czyta." -- Josif Brodski ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ "Lękam się, aby nie odrodził się u nas duch kapitalizmu, aby ustrój demokratyczny nie rządził się duchem kapitalistycznym, gdyż wówczas zepchnęłoby się człowieka na pozycję robota i oceniałoby się go tylko od strony jego zdolności produkcyjnej oraz zasobności portfela ". -- Stefan kardynał Wyszyński, Prymas Tysiąclecia ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ "Jeden z wielkich problemów naszej kultury - to przeciwstawienie się Europie. Nie będziemy narodem prawdziwie europejskim, póki nie wyodrębnimy się z Europy, gdyż europejskość nie polega na z l a n i u się z Europą, lecz na tym, aby być jej częścią składową - s p e c y f i c z n ą i nie dającą się niczym zastąpić." -- Witold Gombrowicz

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Apolonia Skakowska Słowem: "Jakie społeczeństwo, taka literatura." -- Henryk Sienkiewicz...
  • @grabic Bajkopisarz z pana! Taki kit może pan wciskać tym, którzy zielonego pojęcia nie...
  • @eben Skąd wiedziałeś, że "Myszy i ludzie" to moja najukochańsza mini-powieść! Ta...

Tematy w dziale Kultura