0 obserwujących
468 notek
152k odsłony
  214   0

Usterka na sarkofagu? A głowa Orła?

Na Wawelu 18 kwietnia 2010 wielka żałobna uroczystość - tu spoczną na wieki doczesne szczątki naszego Prezydenta i Jego Małżonki. Na czołowej płycie z onyksu umieszczono nazwiska drogich nam osób; napisy głoszą: Lech Aleksander Kaczyński oraz Maria Helena Mackiewicz Kaczyńska.

Zapowiedź pogrzebu 18 kwietnia 2010 (ilustrację zamieszczono w przededniu uroczystości)

 

Okazuje się jednak, że nasze słowniki sugerują pisownię z dywizem, jeśli są dwa nazwiska, zatem powinno być -

Maria Helena Mackiewicz-Kaczyńska, choć teoretycznie możliwe są także: z Mackiewiczów Kaczyńska lub Kaczyńska z d. Mackiewicz.

Co do braku dywizu - niby niewiele, ale Twórczyni ogólnopolskiego Dyktanda uznałaby to jednak za błąd. Przecież podobnie piszemy Maria Skłodowska-Curie, nie zaś Maria Skłodowska Curie (choć niektórzy pisują odwrotnie a błędnie, czyli Maria Curie-Skłodowska, także w wersji bez dywizu).

Są głosy, że jednak poprawnie napisano (bez dywizu), bowiem Pani Prezydentowa nie używała swojego panieńskiego nazwiska. Gdyby uznać to wyjaśnienie, to mielibyśmy dwie zasady ortograficzne (z dywizem albo bez niego - w zależności od stopnia używalności), zaś słowniki znają wersję z dywizem. Ponadto - nasza noblistka także nie używała swojego panieńskiego nazwiska, a jednak musimy pisać Maria Skłodowska-Curie, choć jest wiele przykładów błędnej pisowni (tak bez dywizu, jak z przestawionymi nazwiskami).

Ponadto i przy okazji - 17 kwietnia, w Warszawie, godło naszego Orła leżało na trumnie z ciałem Pana Prezydenta chyba jednak odwrotnie, bowiem Orzeł miał głowę zwróconą w lewo, zaś powinien mieć w prawo. Czyżby wizerunek (z angielska imaż) Orła wyszyto opacznie? A może położono odwrotnie, jednak nie dostrzeżono różnicy pomiędzy stroną właściwą od odwrotnej?

Błędne ułożenie głowy Orła

Ignorancja, czy drwina?!

Prawidłowe ułożenie głowy Orła - ktoś pomyślał i poprawił...

Oczywiście, to są tematy całkowicie trzeciorzędne, jednak każdy odpowiedzialny człowiek powinien w swoim fachu dbać tak o sprawy ważne, jak też o drobiazgi, niezależnie, czy jest saperem, pilotem, architektem, organizatorem. Można byłoby o tym napisać za parę dni, ale jeśli to przeczyta osoba wpływowa (pierwsza edycja tego tekstu - 17 kwietnia), to może jeszcze zdąży poprawić błąd (przed jutrzejszymi uroczystościami na Wawelu - 18 kwietnia), czyli poleci spację zapełnić dywizem i odwróci Orła.

Jeśli kogokolwiek uraziłem w tragiczne dla Polski dni, to oczywiście przepraszam, bowiem są ważniejsze sprawy. A może się mylę i wszystko jest dobrze...

Z pewnościąplanowanesą emisje okolicznościowych znaczków pocztowych oraz monet i medali - niech projektanci częściej zaglądają do słowników - ich również obowiązują zasady językowe.

PS Nazajutrz, czyli 18 kwietnia 2010, w drodze z Warszawy na krakowski Wawel, Orzeł na trumnie z ciałem Pana Prezydenta RP leżał na właściwej stronie i patrzył godnie w swoją prawą stronę. Pomiędzy nazwiskami Pani Prezydentowej na sarkofagu nie było dywizu, ale na trumiennym kartuszu... był. Należy poprawić błąd, bowiem dociekliwa młodzież będzie odwiedzać Wawel i może zadać kłopotliwe pytanie swoim nauczycielom...

Na kartuszu jest dywiz, choć tu niezbyt widoczny

Usterka - brak dywizu; kropeczki mogły być przy datach

 

Lubelski Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej nie dość, że ma nazwiska odwrócone (co wyjaśniane jest historycznymi perturbacjami), to na swej stronie www.umcs.lublin.pl nie ma dywizu w logu uczelni... Ale rok 1944 to wielce znamienny czas dla naszej historii i pewnie wówczas nie zwracano uwagi na takie subtelności, jednak dzisiaj mamy więcej wykształconych ludzi, niż wówczas...

 

 


Oto przykłady poprawnej pisowni nazwisk naszej wielkiej Rodaczki, choć bywają kłopoty z polskimi czcionkami...

Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale