7 obserwujących
148 notek
79k odsłon
1096 odsłon

Pakt Ribbentrop-Beck 1934-39. Od myśliwego do zwierzyny i dalej mrzonka.

Wykop Skomentuj90

Zychowicz w swojej książce wychodzi z powszechnie przyjętej konstatacji, że Polska nie mogła gorzej przegrać WW2. Dalej już odpływa, co ciekawe odpływają z nim także jego krytycy. Dlatego warto się pochylić nad ta popularna choć bałamutną i szkodliwą w moim odczuciu książką.

Autor argumentuje, że w 1939 Polska powinna sprzymierzyć się z Hitlerem i ruszyć na sowiety. To miód na duszę bandytów stadionowych nawet tych, co już nieco podrosli.Krytycy wytykają nieszczerość niemieckiej oferty i niemoralność sojuszu ze zbrodniarzami. Tymczasem koncepcja Zychowicza jest zamkiem na piasku z innego powodu.

Rzekomy sojusz antysowiecki musiałby zakładać neutralizację Francji przy biernej postawie Polski. To było w 1939 całkowicie wykluczone z dwóch powodów.    

1. Francja to obiekt westchnień kilku pokoleń Polaków z czasów zaborczych i ważny adwokat sprawy polskiej z Wersalu. Frankofile w wojsku, elitach, nawet w obozie Sanacji to bardzo silne stronnictwo. Beck napotkałby opór ponad jego siły albo kulę w głowie próbując zrealizować ten scenariusz. Zychowicz nadinterpretuje udział Polski w rozbiorze Czechosłowacji (sojuszniku Francji) jako zgodę na bierność kiedy Hitler zaatakuje Francję. Kompletna mrzonka


2. Autor słusznie konstatuje że geopolityka zaczyna się od mapy, tyle że później sam sobie przeczy. O ile Polska w 1939 roku może udawać że gra w tej samej lidze co Niemcy to po podboju Francji i ewentualnej neutralizacji UK Niemcy stają się hegemonem a Polska przystawką w tym sojuszu i to na drodze do ZSRR. Francja, w 1939, uważana za najsilniejszą armię świata jest gwarantem równowagi sił w Europie. Jej eliminacja przez Hitlera, oznacza osłabienie wszystkich poza Niemcami, nawet sojuszników. Geopolitycznie ta koncepcja leży i kwiczy.

Zychowicz z udanej współpracy Polski i Niemiec 1934-39 wyciągnął błędny wniosek o widoku na strategiczny sojusz. “Cud” gospodarczy Hitlera, oparty na wekslach z datą egzekucji 1939-40 oznaczał konieczność wielkich podbojów w tych latach. Sojusz z Polską wypełnił swoją funkcję: remilitaryzacji kraju, spokojnego zajęcia Austrii i części Czechosłowacji. Polska w zamian dostała zakończenie wojny celnej, protektorat Litwy i Zaolzie. Polski protektorat Słowacji okazał się mrzonką i końcem sojuszu.

Czy Beck mógł wybrać lepiej?
W 39 zapędził się w kozi róg, kilka lat prowadzenia polityki mocarstwowej pod wybory 1940 nie dawało mu wiele miejsca na ustępstwa. Monetaryzm Kwiatkowskiego nie pozwalał na zbrojenia a Rydz-Śmigły prężył muskuły coraz bardziej. Do tego jeszcze kontrwywiad zawiódł całkowicie na odcinku wschodnim, skutkiem czego Polska jeszcze 16go września 1939 sądowała możliwości dostaw broni przez ZSRR …

Wojna była wynikiem błędów polityki wojskowej i zagranicznej całego okresu lat 30ych.

Wykop Skomentuj90
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura