79 obserwujących
900 notek
681k odsłon
  818   0

Wizerunek szlachcica na Facebooku

Głównym wyróżnikiem faszyzmu jest to, że faszyzm wie. Jego estetyka jest zwarta i gotowa. Nie zostawia uwodzonego na pastwę wątpliwości i rozterek. Opakowanie jest czyste i schludne. Jest porządek, dyscyplina i w związku z własną nieprzeciętnością dostatek niepełnowartościowych punktów odniesienia. Ta estetyka jest doskonale ponadczasowa i uniwersalna, zatem sprowadzanie zjawiska do spekulacji leksykalnych czy odwoływanie się do historycznych przykładów pozwala tylko wszystkim tym skrupulantom dostrzec kolejną groźną patologię, która potrzebują uporządkować. Bowiem najbardziej co faszyzm wie, to to, że nie jest faszyzmem.

Dlatego wybatożony słownie przez zwykłych Irlandczyków polski faszysta, który z kilkoma kolegami faszystami robi uliczną pikietę w obronie Irlandii przed uchodźcami nie wie w ogóle o co chodzi.

On przecież dba tylko o czystość i porządek w zaprzyjaźnionym kraju. Dopóki oczywiście porządku nie zrobią z nim irlandzcy faszyści. Wtedy koniec sztamy, powrót do macierzy i polowanie na każdego Irlandczyka w Polsce. Dziwnym trafem szybciej na irlandzkiego lewaka, tolerastę czy innego postępowca, który mu tak jak uchodźcom żyć w tej Irlandii pozwolił. Bo gdy będzie potrzeba bić uchodźców czy Cyganów, tego który go z Irlandii przepędził przyjmie z otwartymi rękami. Narodowcy ponad podziałami, ale nigdy faszyści.

Sztama u faszystów jest najważniejsza. Taka warunkowa tolerancja. Dopóki jesteś z nami możesz czuć się bezpieczny - jesteś przeciw, musisz się bać. Porządek musi być. 

Ten dysonans poznawczy i ambiwalencja powodują, że gdy na Facebooku faszysta przebiera się w polskiego szlachcica i w polskiego demokratę, to wydaje mu się, że słowa o wolności i demokracji w jego ustach brzmią przekonująco. Otóż nie. Taki faszysta jest niekonsekwentny, a zatem wewnętrznie nieuporządkowany. Skoro wszystko robi po to tylko by był porządek i by wszyscy wg niego nieporządniccy się bali, to niech się potem nie dziwi, że ktoś się go, na tym jego ponoć niefaszystowskim koniu faktycznie obawia.

W efekcie nie dość że jest kiepskim faszystą, to jeszcze mało skutecznym. Żeby być skutecznym, powinien takiego Facebooka i ludzi z nim związanych oczywiście zniszczyć uporządkować.

Lubię to! Skomentuj43 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale