Blog
.
szpak80
41 obserwujących 1113 notek 1092254 odsłony
szpak80, 6 października 2017 r.

Stronnictwo Narodowe na Mokotowie

133 0 0 A A A


Warszawa, wrzesień 1937 roku

Podniosła uroczystość w Mokotowie. Poświęcenie proporca koła Stronnictwa Narodowego.

Ruchliwe koło Mokotowskie Stronnictwa Narodowego, a wraz z nim cały narodowy Mokotów, święciły [5 września 1937 r.] w niedzielę podniosłą uroczystość poświęcenia proporca, ufundowanego ze składek członkowskich i ofiar miejscowego społeczeństwa.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11-ej w kościele Zbawiciela. Obszerną świątynię zapełniła rzesza członków i sympatyków Stronnictwa, przybyłych ze wszystkich dzielnic stolicy. Przed głównym ołtarzem wzdłuż nawy ustawiły się poczty sztandarowe i proporcowe wszystkich kół warszawskich. Aktu poświęcenia proporca dokonał były poseł ksiądz prałat Nowakowski. Rodzicami chrzestnymi sztandaru byli: p. Franciszka Jasińska i inż. Zygmunt Trzciński. Po poświęceniu ksiądz prałat Nowakowski przemówił ze stopni ołtarza do zebranych, wskazując na znaczenie proporca jako symbolu idei, o zrealizowanie której walczy obóz narodowy. Następnie zebrani wysłuchali Mszy świętej i okolicznościowego kazania.
Po wyjściu z kościoła władze S. N. z kierownikiem wydziału organizacyjnego na m. st. Warszawę p. Aleksandrem Góreckim, wiceprezesem zarządu okręgowego inż. Suszyńskim i p. Zdzisławem Kotyńskim na czele odebrały defiladę koła Mokotowskiego i przybyłych delegacyj. Po defiladzie w zwartej kolumnie czwórkowej pomaszerowano do lokalu koła przy ul. Puławskiej 95. Na przedzie kroczyła orkiestra S. N ., dalej poczty sztandarowe i proporcowe wszystkich kół stołecznych, za nimi dwa oddziały "jasnych koszul", męski i żeński, w końcu długie szeregi umundurowanych członków Stronnictwa.

image

[większe: (+)]

Tłumnie zebrana w tym czasie na ulicach publiczność witała maszerujących sprężystym krokiem przy dźwiękach Hymnu Młodych narodowców okrzykami na cześć Wielkiej Polski i Stronnictwa Narodowego. Owacje trwały na całej trasie. O godz. 13-ej rozpoczęła się uroczysta akademia w pięknie przybranym emblematami narodowymi i mieczami Chrobrego lokalu koła Mokotów. Na podium ustawiły się poczty sztandarowe wszystkich kół warszawskich. Akademię zagaił prezes koła p. Muniowski, oddając następnie przewodnictwo p. Aleksandrowi Góreckiemu, który zaprosił do prezydium: gen. Michaelisa [gen. Eugeniusz de Henning-Michaelis /1863-1939/, m.in. były wiceminister Spraw Wojskowych. "Należał do grupy politycznej opozycyjnej wobec sanacji, działał też społecznie" czyt. związany z obozem narodowym. "Pamięci Romana Dmowskiego, naszego Wodza, wielkiego patrioty - myśliciela a kolegi szkolnego, którego wpływ w późniejszej dobie życia kształcił i wzmacniał nasze dusze, składa hołd Wdzięczny E. de Henning-Michaelis". (7.01.1939)], inż. Suszyńskiego i p. Korzeniowskiego. Pierwszy przemawiał p. Górecki podnosząc w swym przemówieniu, że uroczystość koła Mokotowskiego jest najlepszym dowodem żywotności organizacyjnej obozu narodowego i składając w imieniu wydziału organizacyjnego S.N. na m. st. Warszawę życzenia, jak najpiękniejszych sukcesów w walce o Wielką Polskę.
Następnie p. Górecki wśród podniosłej ciszy wręczył proporzec chorążemu koła p. Fabisiakowi i odebrał od niego uroczyste przyrzeczenie. Po ceremonii wbijania gwoździ pamiątkowych w drzewce życzenia kołu Mokotowskiemu składali w kolejności: inż. Suszyński w imieniu zarządu okręgowego na Warszawę, Karol Wierczak w imieniu Zarządu Głównego Stronnictwa Narodowego, p. Konarzewski w imieniu kół stołecznych, p. Stanisław Sieciechowicz w imieniu narodowego Poznania [działacz akademicki, sekcja Młodych, wyd. i red. 5 Groszy - Dziennik Narodowy /1935/, red. Polska Narodowa /tygodnik, 1935-9, 1942/], p. Wiśniewski w imieniu akademików - narodowców. Za życzenia dziękował prezes Muniowski. Akademię zakończono Hymnem Młodych.

Opublikowano: 06.10.2017 19:53. Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 12:26.
Autor: szpak80
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dlaczego wybrałeś politruku z administracji takie zdjęcie z ojcem Rydzykiem? masz tych swoich...
  • @gini co rząd ma prostować? propagandowe książki?
  • @lupin1 Napisałem "prestiżowej", jeśli już chcesz cytować.  Idź się ekscytować tym...

Tematy w dziale Kultura