Blog
.
szpak80
43 obserwujących 1153 notki 1121018 odsłon
szpak80, 10 grudnia 2017 r.

"Linia Curzona" a rywalizacja angielsko-francuska o ropę

916 13 0 A A A

"Prawdopodobnie w nocy z 10 na 11 lipca 1920 roku jeden z pracowników brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych (uważa się, że był to Lewis Bernstein-Namierowski, znany również jako lord Namier) zmienił linię wytyczając ją na zachód od Lwowa i Drohobycza i w tej postaci została ona przetelegrafowana z Londynu sowieckiemu ministrowi G. Cziczerinowi. Motywy postępowania lorda Namiera, który jest uznawany przez niektórych historyków za autora takiej modyfikacji, nie są jasne." - doc. W.

Nie są jasne... wciąż?

image

Linia Curzona z nagłym przesunięciem na zachód od Lwowa.

A prof. Nowak:
- (...) Paradoks polega na tym, że lord George Curzon, ówczesny kierownik Foreign Office, nie miał z tą ofertą nic wspólnego poza tym, że ją sygnował. Ani jej nie opracował, ani nie był jej zwolennikiem, na co przytaczam w tej książce liczne dowody.
- To kto za nią stał?
- Philip Kerr – prywatny sekretarz premiera Lloyd George’a. Przypadek Kerra pokazuje nam, że "szare eminencje" występują nie tylko w powieściach Aleksandra Dumasa, ale także w wielkiej polityce.
Na czym polegała pozycja Kerra?
Każdy polityk ma do czynienia z olbrzymią ilością dokumentów. To się może wydać nieco zaskakujące, ale wielu – również tych największych – nie lubi ich czytać. Kluczowym podwładnym takiego polityka zawsze jest sekretarz. To on "filtruje" swojemu szefowi dostęp do informacji i już tylko w ten sposób wywiera przemożny wpływ na jego decyzje. To był właśnie przypadek Kerra i Lloyd George’a.
Myślenie Kerra o Polsce było dość typową perspektywą brytyjskiego imperialisty. Dla niego Polska mogła istnieć tylko jako "aneks" do sąsiedniego imperium – czyli albo wschodni dodatek do Niemiec, albo zachodni do Rosji. Rzeczywiście niepodległa Polska byłaby źródłem zamieszania i destabilizacji w Europie. Lloyd George myślał podobnie.
- Nieoczekiwanie znaczącą rolą odgrywały też w brytyjskiej dyplomacji pewne osobiste urazy. Kerr korzystał z rad pewnego niskiej rangi urzędnika Foreign Office…
- Lewis Namier.
- Takie nazwisko ten człowiek przyjął, kiedy przyjechał do Anglii – ale urodził się jako Ludwik Niemirowski w spolonizowanej żydowskiej rodzinie. Podczas studiów we Lwowie zetknął się z jakimiś złośliwymi uwagami na temat pochodzenia ojca. Wyjechał i osiadł w Anglii. Z relacji wielkiego historyka Arnolda Toynbee, który studiował z nim w Oksfordzie, wiemy, że Niemirowski-Namier stał się zaciekle antypolski.
Co ciekawe: Namier stał się absolutnie najlepszym w Europie Zachodniej specjalistą od skomplikowanych niuansów etniczno-terytorialnych w środkowo-wschodniej części kontynentu. Po prostu był doskonale zorientowany, gdzie leży jaka wioska, a gdzie mieszka jaka ludność. Tyle że doradzając zwierzchnikom, używał tej wiedzy wybiórczo i intencjonalnie – tak, aby polski interes ucierpiał.
Dokładnie w tym duchu Namier przygotował projekt linii Curzona – dodajmy: z Lwowem oddzielonym od Polski – który podchwycił Kerr i który został wysłany jako propozycja do Moskwy. Działalność Namiera jest dowodem na to, jakie znaczenie w wielkich machinach władzy miewa czasem mała śrubka. Czasem znacznie większe niż monarchowie, prezydenci czy premierzy mocarstw".

Prof. Nowak też chyba zagubiony niczym doc. W....

Osoby:
Philip Kerr to Lord Lothian, prominentny członek grupy Milner (od Cecila R.), faktycznie kierującej brytyjską polityką.
Lewis Namier - słup i wymówka od "niuansów etniczno-terytorialnych", będących pokrywką/przykrywką dla faktycznych celów.

***
2 fragmenty z tekstu "Wyścig po ropę z nie tak dawnej historii"

"W czerwcu 1914 roku, rząd Anglii, przekonany przez Churchilla i admirała Johna Fishera zakupił większościowy udział w Anglo Persian Oil Company za 2,2 mln funtów. Admiralicja i brytyjski rząd przejęły w ten sposób kontrolę nad największymi zasobami nafty na świecie. Czerwona flaga Royal Navy załopotała nad Zatoką Perską. Sam lord George Curzon nazwał działania prowadzące do przejęcia kontroli nad zachodnioazjatycką ropą grą o panowanie nad światem (‘the game for the domination of the world’). Na samym początku wojny (koniec lipca 1914 roku)"

"Lord Curzon w 1899 roku zawarł z szejkiem Kuwejtu będącego w tym czasie pod zwierzchnictwem Porty układ, w którym szejk zobowiązywał się do nie zawierania żadnych umów międzynarodowych bez zgody Wielkiej Brytanii, ani angażować doradców cudzoziemskich".

http://stalagmit.szkolanawigatorow.pl/wyscig-po-rope-z-nie-tak-dawnej-historii


A co się stanie jak wpiszemy "curzon oil" do wyszukiwarki? Z wyników:

"British Oil Policy 1919-1939":
"Philip Kerr, Prywatny Sekretarz Lloyd George, powiadomił Lorda Curzona, w imieniu premiera, że porozumienie nie ma na celu "podział ropy pomiędzy Wielką Brytanię a Francję". Brytania jako siła /Power/ odpowiedzialna za rozwój mezopotamskich pól naftowych, weszła do porozumienia aby zagwarantować Francji dostawy ropy naftowej, ale to nie wyklucza udziału innych państw" [w roli jaką przeznaczono Francji]".

"Oil and Empire":
Wojna 1914-1918
"Foreign Office [MSZ] było zaskoczone, że Francja chce rozszerzyć swoje wpływy tak daleko na wschód [kwestia granic państwa arabskiego] i dało do zrozumienia, że "pociągałoby to za sobą rezygnację z istotnych interesów brytyjskich".


Była też francuska próba reżyserii -  tzw. Linia Berthelemy:
"Integralną częścią konwencji miał być układ dodatkowy dotyczący Borysławsko-Drohobyckiego Zagłębia Naftowego. Miało ono pozostać po polskiej stronie linii demarkacyjnej pod zarządem komisji międzynarodowej, przy czym 50% wydobycia ropy miało być przekazywane stronie ukraińskiej. Polska i ZURL miały mieć jedynie możliwość rejestrowania wielkości produkcji i regulowania należności za dostawy ropy naftowej. Projekt zabezpieczał interesy Ententy w zagłębiu naftowym i był pierwszym krokiem w kierunku jego neutralizacji. W chwili przedstawienia propozycji terytorium zagłębia znajdowało się pod kontrolą [państwa centr. ->] Ukraińskiej Armii Halickiej". - doc. W.

Tu nasze raporty pisane na temat zabiegów alianckich czynionych wokół ropy, z epoki:

https://www.salon24.pl/u/nick/662992,misja-aliancka-i-nafta-we-wschodniej-polsce-1919-r

I mapka z zaznaczonymi niektórymi miejscowościami zagłębia naftowego:

image

"Miejscowości Zagłębia: Borysław, Drohobycz, Bitków, Stary Sambor, Stara Sól, Nahujowice, Schodnica, Tustanowice, Modrycz, Mraźnica, Uliczno".

image

image
1930.


P.S.: O jaka nowiutka mała wprawdzie ale jednak firma wydobywcza zał. 2016. Curzon Energy . Symboliczne.

image
"Curzon Energy PLC koncentruje się na poszukiwaniu, ocenie, oszacowaniu i rozwijaniu posiadanych złóż ropy i gazu w Stanach Zjednoczonych. Jest właścicielem 100% udziałów w Coos Bay Basin, które obejmuje około 45 tys. 370 akrów spodziewanych złóż metanu z pokładów węgla (CBM) znajdujących się w Coos Country /"Coos Bay has an estimated 273bn cubic feet of CBM gas and around 400 well locations have been identified"/. Firma została założona w 2016 r. i ma siedzibę w Londynie, Wielkiej Brytanii.


#polska, anglia, sowiety, francja, ropa

Opublikowano: 10.12.2017 22:53. Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 00:07.
Autor: szpak80
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @politically.correct  Według zawiadujących założonymi przez niego fundacjami wciąż żyje -...
  • Bruno. Dzięki.Raczej nie, albo raczej tak, w tym biogramie nic nie ma na ten temat, w samych...
  • Ciecie z administracji Salon24.pl zamienili platformę blogową w Platfromę POlitrucką.

Tematy w dziale Kultura